
Za svaki slučaj napiši nam šta slijedi poslije tog osigurača da ne bacamo grah ili kašike kao "magična Džazira".

Pozdrav.
Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF
Diodu u ovom slučaju možeš izbaciti. Ona se koristi kada se relej pali uz pomoć tranzistorske sklopke da bi zaštitila tranzistor od napona samoindukcije koji može biti veoma visok.Swerz wrote:Dakle sa pin-a A2 na pin A1 sam stavio diodu 1N4001 (flyback dioda i dobro sam je okrenuo).
Pin A1 spajam na +12V a A2 uzemljim.
Gdje ti vidiš pin 13?Swerz wrote: Na pin 11 sam stavio +12V, na pin 12 crvenu ledicu a na pin 13 zelenu ledicu i svaku posebno uzemljio.
Koristiš li relej za koji si stavio link?Swerz wrote: No, kada dovedem 12V cujem da je relej "preklopio" no nista se ne dogadja. Crvena ledica je i dalje upaljena a zelena ugasena. Isprobao sam na 3 razlicita releja tak da vjerujem da je problem u meni a ne u releju.
Diodu sam stavio jer mi je u magli iz srednje da dioda treba ici zbog Lenzovog pravila.elektor wrote: Diodu u ovom slučaju možeš izbaciti. Ona se koristi kada se relej pali uz pomoć tranzistorske sklopke da bi zaštitila tranzistor od napona samoindukcije koji može biti veoma visok.
Tipfeler. Mislio sam na pin 14.elektor wrote: Gdje ti vidiš pin 13?
Ako misliš na pin 14 onda je to ok spojeno. Naravno pod uvjetom da su diode pravilno polarizirane i da si stavio otpornik za ograničenje struje inače te ledice neće dugo svijetliti.
Zagooglao sam relej koji koristim i izbacio mi je taj datasheet koji sam linkao.elektor wrote: Koristiš li relej za koji si stavio link?
Ako da onda si nešto zeznuo i nisi spojio kako si ovdje napisao.
Ako ne onda vjerovatno tvoj relej/i ima drugačiji raspored pinova. Potraži mu datasheet i provjeri raspored.