Senzor

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Senzor

Post by mrHusic »

Pozdrav. Pažnju mi je privukla stranica o open EEG projektu.
http://openeeg.sourceforge.net/doc/index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uglavnom ovdje se nalazi šema jednog jako jednostavnog senzora sa pojačalom za moždane valove. Problem dolazi sa čitanjem tih valova jer zvučna kartica koja se koristi za čitanje tih valova eliminiše upravo tu grupu ispod 20 Hz pa se ovdje predlažu neke komplicirane šeme sa AM ili FM.
http://openeeg.sourceforge.net/doc/hw/sceeg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Zanima me postoji li mogućnost jednostavno da to zamijenim sa nekim Atmel ili Pic mikrokontrollerom?
Shenda

Re: Senzor

Post by Shenda »

A koje "to" želiš zamjeniti jednostavnim picem ili atmelom? :roll:

Te "komplicirane šeme" uopće nisu komplicirane!

Nema smisla pričati o korisnosti takvog sklopa! Ako si neurolog (a pouzdano znam da nisi!), takav EEG nema nikakvu dijagnostičku vrijednost! Ako pak želiš da se "igraš neurologa", onda je to uzaludno bacanje novca, vremena, živaca... dakle u svakom slučaju :(

Btw. EEG kao dijagnostički postupak ima sve manju primjenu... sad se radi MRI, posebno fMRI, difusion MRI i perfusion MRI, sekvence koje daju podatke o aktivnosti mozga...
User avatar
saggit
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 63
Joined: 18-03-2010, 11:23
Location: Beograd

Re: Senzor

Post by saggit »

Shenda wrote:Btw. EEG kao dijagnostički postupak ima sve manju primjenu... sad se radi MRI, posebno fMRI, difusion MRI i perfusion MRI, sekvence koje daju podatke o aktivnosti mozga...
Sad' si mu sve objasnio :D
http://s1097.photobucket.com/albums/g34 ... 0005-1.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Senzor

Post by mrHusic »

saggit wrote:
Shenda wrote:Btw. EEG kao dijagnostički postupak ima sve manju primjenu... sad se radi MRI, posebno fMRI, difusion MRI i perfusion MRI, sekvence koje daju podatke o aktivnosti mozga...
Sad' si mu sve objasnio :D
Haha upravu si :D Ovaj vrag mi je profa dao da istrazujemo za neki projekat na fakultetu. Solucija ima i da se koristi komercijalni mindflex citac ali eto on insistira da bude from scratch. Postoji li kakva mogućnost ozbiljno da se ovo zaobidje(tek sam prva godina elektrotehnike :oops: )?
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
Shenda

Re: Senzor

Post by Shenda »

mrHusic wrote:Ovaj vrag mi je profa dao da istrazujemo za neki projekat na fakultetu...
Aha... iživljavanje na brucošima... to je OK! :roll:

... ili je profa "prespavao" zadnjih 10-15 godina (dok je štrebao, jadnik!), i ne prati razvoj medicinske dijagnostike... što je isto OK! :wink:

EEG je relativno jednostavno objasniti... Sprava koja grafički (na monitoru ili papiru), prikazuje električe potencijale mozga. Obično se na glavu postavi 16 ili 20 elektroda (4x4 ili 5x4 matrica), isto toliko malošumnih pojačala i na kraju na pisač!

MRI se neda jednostavno objasniti, nažalost. Tek podatak da se snima elektromagnetna aktivnost protona (najčešće vodika), u homogenom magnetnom polju nakon ekscitacije radiofrekventnim impulsom... :lol:
Interesantan je podatak da je za otkriće, tumačenje i medicinsku primjenu MRI do sada dodjeljeno desetak Nobelovih nagrada!

Btw. uvijek postoji šansa da zaobiđeš to što profa traži... odeš studirati nešto drugo! :wink:
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Senzor

Post by mrHusic »

Shenda wrote: EEG je relativno jednostavno objasniti... Sprava koja grafički (na monitoru ili papiru), prikazuje električe potencijale mozga. Obično se na glavu postavi 16 ili 20 elektroda (4x4 ili 5x4 matrica), isto toliko malošumnih pojačala i na kraju na pisač!
Svaka cast na znanju. Bi li mogao iz aktivnih elektroda samo da stavim pojacala i to mikrokontrolerom saljem na pc jer mi je cilj da samo analiziram jacinu aktivnosti valova?
Shenda

Re: A zašto naslov "Senzor"

Post by Shenda »

Vjerovatno! :roll:

Sitnih problemčića bi moglo biti pri pisanju koda za mikroc! :(

Važna napomena! Ako imaš namjeru raditi pokuse sa ljudima, uređaj mora biti ili baterijski ili dvostruko galvanski izoliran od mreže! Čak i kod proboja mrežnog trafoa uređaj mora biti siguran! Taj uređaj ne smije biti "električna stolica"! A elektrode na glavi... :ohno:
mrHusic wrote:Svaka cast na znanju.
To se uči na 2. i 4. godini medicine... fiziologija i neurologija... pa onda frekvencije i oblici fizioloških i patoloških "moždanih valova"...

Mene su više zanimali "ekscitatori", elektroničke sprave koje audio ili vizualnim efektima podražuju pojedina područja moždane kore i izazivaju pojavu određenih moždanih valova, a time i mijenjaju aktivnost moždane kore... :wink:
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: A zašto naslov "Senzor"

Post by mrHusic »

Pa planirao sam da uredjaj bude baterijski napajan na glavi a podaci da se salju preko bluetootha na racunar. Tamo bi matlabom vrsio procesiranje podataka. Hvala ti uglavnom na smjernicama.
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
Post Reply