tajmer_molim pomoc

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
UssSiscia
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 99
Joined: 06-06-2006, 18:44
Location: Sisak, Hrvatska

Post by UssSiscia »

Nisam siguran koliko mu je ta shema dobra, jer ovdje mu je relej ako se na varam preslab ipak se kod njega radi o jačim potrošačima.
Ako nije baš znalac u elektronici moja preporuka mu je da kupi jedan od onih komercijalnih timera sada su bar dosta jeftini. Druga solucija mu je da mu ga netko napravi.
crni3255
Posts: 24
Joined: 03-06-2006, 11:50

Post by crni3255 »

Buco i ostali, zahvaljujem na Vasim savjetima ali meni nece puno pomoci. Napocetku sam rekao da se donekle razumijem u elektroniku ali ne toliko da mogu samostalno projektovati neke slozenije uredjaje i programirati mikrocontrolere. Ovo sto sam zamolio da mi pomognete je zato sto mi je prijatelj rekao da se ovdje obratim jer ima dosta ljudi koji hoce da pomognu. Meni nepomaze Vase iskazivanje znanja. Ja nisam na vasoj razini, a sigurno je da cu uciti i dalje ali sad nemem vremena da nabijam svo to znanje da bih mogao da rijesim zadatak koji sam dobio i sastavim uredjaj koji vjerojatno nije toliko slozen i tezak za iskonstruisati.

Jos jednom zahvaljujem Mladoj Nadi koji je jedini bio konkretan i dao mi nekakvo polaziste.

InTheStillOfTheNight
pitas me za vrijeme koje sam naveo, ono nije toliko bitno i treba da nije manje od 4 h jer to je minimum. Koliko sam shvatio tvoj zadnji post izgleda da si pogodio sta mi treba . Molio bih da mi das nekakvu referencu pa da to spojim sa onim tajmerom ciji mi je link poslao Mlada Nada

Pozdrav
crni3255
Posts: 24
Joined: 03-06-2006, 11:50

Post by crni3255 »

UssSiscia wrote:
Nisam siguran koliko mu je ta shema dobra, jer ovdje mu je relej ako se na varam preslab ipak se kod njega radi o jačim potrošačima.
Ako nije baš znalac u elektronici moja preporuka mu je da kupi jedan od onih komercijalnih timera sada su bar dosta jeftini. Druga solucija mu je da mu ga netko napravi.
Nema problema za mene da sastavim bilo koji uredjaj po shemi i makar osnovnim bitnim uputama. Ovaj tajmer bi mi bio dobar kao osnova koja bi mi davala takt za nekakvo pomjeracko kolo ili brojac, koliko moje skromno znanje kaze, te da na izlazu dobijem ona stanja koja sam naveo na pocetku ove teme. Sto se tice prikljucenja potrosaca to Vas netreba da brine. To je vec problem koji se lakse da rijesiti i mislim da toliko znanja za samostalni rad imam. Dakle bitno mi je osnovno elektronsko kolo koje bi radilo u zadatim okvirima vemena ( min 4 h max 24 h, dakle nije fiksno ) a na izlazu davalo kombinacije koje sam naveo. ( ukjucen izlaz 0,1,2,3 a iskljucen 4 zatim nakon odbrojanog vremena ukljucen 1,2,3,4 a iskljucen 0, zatim ukjucen 2,3,4,0 a iskljucen 1 itd ) stim da ni u jednom trenutku nesmiju biti ukjuceni svi izlazi istovremeno
Eto toliko ljudi. Mislim da sam dovoljno obrazlozio svoj problem. Hajde molim Vas ko moze da mi pomogne ali nemojte mi davati savjete tipa uzmi knjigu pa ucin jer to znam a znam i da se covjek uci dok je ziv i uvijek su potrebni oni koji hoce pomoci

pozdrav
buco

Post by buco »

@crni... ja sam ti pokusao pomoc tamo gdije mislim da mogu i to sam i napravio , konkretno, jedino sto nisam izracuno postavke timera ali to nije tesko a ovise o MCUu .
Naravno svako ce sebi odabrat sto misli da mu je najbolje .

@inthe.... Pa nisam bas primjetio da pise da zeli ucit programirat u assembleru !? di si ti to vidio !?? I da zeli ja nikad ne pomazem na taj nacin , jer to onda nije pomoc , da ti napisem i dam izvorni kod . Na taj nacin se ne pomaze onima koji zele ucit . Kad je ucenje u pitanju uvijek sam izbjegavo direktno uplitanje u izradu radnih verzija rutina , smijernice i pojasnjenja da pomoc oko konfiguracije , definicije inicijalizacione rutine , emulacija funkcija da ... ali pisanje rutina po zelji ucenika ne !! Tako su i meni pomagali
i mislim da je to uredu ! Ako ja tebi kazem kako ces rijesit problem , opisem ti to pa sta bi ti vise !? Da ti pivam ... :P
U onom malom "texticu" sve zapravo pise , treba samo sjest i uzet naredbe za MCu s kojim zelis radit u assembleru i "prekucat" !!! definicija config bytova je ionako stvar onoga sto ti , ja se nadam sad proucavas , interne arhitekture processora !! :D zato sam mu i napisao + inicijalizaciske rutine jer mozda ce covijek PIC mozda Atmel mozda 8051 ...!!??
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re

Post by InTheStillOfTheNight »

Moram potraziti na netu.. potruditi cu se da ti sutra rjesim... U principu trebas samo naci brojac koji broji 00001,00010... Ove nule su upaljeni motori a ove jedinice su ugaseni... prokopacu ti takav brojac a mozda buco zna i napamet neki CDXXXX. Moram te odmah upozoriti da ces morati staviti velike releje za motore jer 1KV nije tako malo da bi pokretao to sa malim relejima. Pogledaj struju motora i stavi odgovarajuce CN sklopke.. malo su skupe ali jebiga... Mislim da tu ne mozes stediti na prostoru zbog samih CN- sklopki koje su dosta valike-.. Molio bih ostale citatelje foruma ako znaju jedan ovakav brojac da ga postave tu na net da ne moram puno traziti jer nemam tu nikakve literature digitalne elektronike.. A ja ti sutra nacrtam shemu koju bi trebao samo spojiti na ovaj relej iz sheme koju ti je mlada nada prilozila.
InTheStillOfTheNight
buco

Post by buco »

74HC42 BCD u DECIMAL dekoder !!!!!!! mozes s njim 74HC145 ista pasta !! itd u kombinaciji s 4029 up/down counter !!
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

@buco kako si ti poceo sa assemblerom , jer ja hocu da pocnem?
buco

Post by buco »

Kako !?! Pa jesi li ti cuo za processor CDP1802 [COSMAC] !? Eto moje prvo racunalo je imalo taj processor i 256 byte rama !! i nije bilo os' ovo os' ono , izlaz je bia na 4 LED displaya , opcenarodana !! I to je bia moj prvi comp !! I assembler je, zelija ja to ili ne, postao moj "favorite" programski jezik ! A mos mislit Von Neumanovo racunalo CISC kalsicni [ ne ovi modrni CISC zapravo RISC processori s malim dodatkom ako nedaj boze zaluta koja ne RISC naredba] pa u assembleru pisat izvorni kod , knjige nigdje ni u snu , internta ni na vidiku to je bia "SF-termin ", jedina literatura RCA prirucnik na engleskom , podeblji, s dokumentacijom "voljenog" processora i naredbama za isti. To su bila vremena , moji su me napali kako tolike "pare" dao za to nesto sitno [250$ +carina + troskovi dostave] mislili su da sam lud 100% !! :P
Tek nakon par mjeseci mi jedan znanc , nesto stariji posudija skriptu buduce Soucekove knjige o mikroracunalima s ETFa iz koje su oni ucili , on je bia 4 godina !!Pa mi je to olaksalo ipak mnogo stvari u radu !!
Onda je doslo cudo tehnike zvano ZX81 , [ bilo je jos tu necega izmedju ali.. da ne davin] pa onda COMODORE64 i 6502 s ono malo memorije assemblersko programiranje je bilo nuzno ako si htio nesto malo konkretnije .... itd..itd.. a onda pauza 10 godina i vise !!
Srecom ti tako nemoras pocinjat , imas i koga da pitas , imas i da kupis literature na opcenarodnom jeziku , imas internet , imas 1000ce primjera i mos' birat koji processor , mos' kupit sta ti srce zeli . Nekad toga nije bilo ni u snu !! Eto srecom vremena su se drasticno promijenila i sve ti je dostupno ako imas volje , nama uglavnom nije bilo nista dostupno [ bile su vojne tajne malte ne , Soucekova skripta je i "sklepana" za ETF, sada FER, od predavanja sa vonotehnicke akademije !? ako se ne varam] osim uzasno jake volje ! !! :?
zer0
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 05-08-2005, 21:10

Post by zer0 »

@crni3255
CD4536 je programabilni tajmer i često se koristio u vremenskim releima. Uz pomoć đžampera ili nekog prekidača mogu se menjati zone regulacije.

PDF za CD4536 ima na www.alldatasheet.com
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

@buco Tehnika se brzo razvija...prebrzo da se prati :(
crni3255
Posts: 24
Joined: 03-06-2006, 11:50

Post by crni3255 »

zer0 wrote:@crni3255
CD4536 je programabilni tajmer i često se koristio u vremenskim releima. Uz pomoć đžampera ili nekog prekidača mogu se menjati zone regulacije.

PDF za CD4536 ima na www.alldatasheet.com
Zahvaljujem zer0
Zahvaljujem svima koji su se potrudili na ovaj ili onaj nacin da rijesim svoj problem. Mislim da sam dobio dovoljno informacija da mogu samostalno nastaviti. Ako mi se ukaze potreba bit cu slobodan da Vam se ponovo obratim.

buco
vidim da si ti stara garda pa me je to podsjetilo na 80-te godine kad sam bio entuziasta i kad se nije imalo ovo sto se sad ima. Bio sam medju onima koji su sastavili prvi YU "racunar" Galaksija zatim dolazi Spectrum, Comodore,Amstrad.Racunari su me fascinirali ali nazalost nastupise teska vremena tako da sam sve to ostavio i stao sa svojim razvojem u tom smislu, tako da sad ovo sve tesko pratim. Ostalo mi je samo iskustvo i znanje citanja shema i rada sa lemilicom. Nazalost nemam mnogo vremna da sad ponovo ulazim dublje u proucavanje elktronike i elektronskih komponeti jer ih je sad more i nestigne se sve pohvatati. Na mladjima svijet ostaje, zato ne zamjeri ako trazim malo vise detalja da bih se mogao snaci u svemu ovome.

Pozdrav
buco

Post by buco »

@crni.. Steta sto nemas vremena ali.... tako je to . Sijecam se ja tog projekta Galaksije s tim racunalom !! Moj friend je bia preplacen na "Sam svoj Majstor" a ja na "Galaksiju" , pa smo se razmijenjivali bilo je to zanimljivo , sta smo sve sklapali ... i unistavali :P , neznam dal Galaksija jos postoji i dal je u negdasnjem obliku , neznam ni dal je bi je tu bilo za uzet !??
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Mislim da Galaksije nema od rata , moram pogledati na buvljaku ima li iko
Post Reply