neka mi netko objasni kako radi fine regulacija napona uz onu grubu
te koja je razlika između 'sklopa za ograničenje struje' koji je izveden s tranzistorom koji okida s obzirom na struju na otporu i time gasi napon, i 'strujnog ograničenja' koje se odredi s poteciometrom i onda kad se dogodi strujno ograničenje taj "sklop" održava omov zakon i tako to. Zašto neki ispravljači imaju i jedno i drugo?
To "jedno" i "drugo" je u načelu isto. Ograničenje struje se svodi na okidanje tranzistora koji "odvodi napon" naponom koji se generira na osjetilnom otporniku kroz koji teče struja prema trošilu. Prema Ohmovom zakonu, što je veća struja kroz neki stalni otpor, to je veći pad napona na tom otporu. Kad taj (pad) napon(a) dosegne vrijednost od oko 0,6V (što je napon koji otvara tranzistor) tranzistor koji "oduzima napon" provede i "oduzme napon" što za posljedicu ima smanjenje struje koja kroz osjetilni otpor teče prema trošilu. Kad staviš taj otpor (osjetilni) malo veći i između njegovog jednog pola i baze tranzistora koji "odvodi napon" staviš potenciometar, dobiješ mogućnost regulacije ograničenja struje. Ovo je grubo objašnjenje.
Bilo bi dobro da neki od revnih administratora ispravi naziv teme u nešto suvislo. Mene su u školi učili da se kaže laboratorij, a ne labAratorij
pa sam si sebi dao jedini odgovor. jer kad je potreban precizan napon nezgodno je namestiti u 0,1V na potenciometru koji npr za 120 stepeni promeni napon od 0-40V
zato se uz njega dodaje jedan potenciometar redno vezan, manje otpornosti.
tako da njegova skala npr 1 ili 2V. pa na glavnom potencimetru namestis priblizan napon. pa na ovom drugom fino namestas.