Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

alexa_pg wrote:I napon i struja idu od nule. Ima strujno ogranicenje i tako ako podesis npr. 2A i nakratko spojis plus i minus nista se ne desi. Zavarnici ali ne crkne nista i upali se led za strujno prekoracenje. Za "glavni trafo" ja sam ugradio trafo 24V/ 6A, takav sam imao. Onaj mali trafo je kao sto pise 2X12V. Jedino sam ja ovaj elko C3 stavio malo veci odnosno stavio sam dva od 6800uF.
ok, daj mi još samo reci kaj si napravil s onim otporima sa * (zvjezdicom)? ja namjeravam odmah na pločicu stavit trimere. Imaš kakvu fotku uređaja? prema kojojemu nacrtu pločice si radil (elektor ili majstor ili neka druga)

a sad pitanje-dva za ostatak ekipe. kak je rješeno na toj shemi da voti idu od nule? s kojim elementima, jer 741 ima 2 pina BALLANSE NULL (ili tak nekak) pa se bi i stim moglo štelati, ali da to ne stavljam na pločicu ako je nula drugačije rješenja. I ako napravim dva ista uređaja, kak da ih spojim da se struje zbroje, a da imam napon i pozitivan i negativan?
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

Last Message wrote:... kak da ih spojim da se struje zbroje, a da imam napon i pozitivan i negativan?
Dva nikako... za to ti trebaju četiri... :cry:

Ne da mi se sad gledati shemu, a po sječanju - sve što je vezano na mali trafo služi tome da napon ide od nule... Kad malo bolje razmisliš... kome treba napon od 1V? :roll: ... ili niže... Upravo je to i bio razlog zašto nisam radio taj ispravljač... Zapetljancija sam zbog niskih napona koje ne koristiš u praksi...

Sa puno jednostavnijim spojem dobijam napon od 1,25V - 35V... bez problema! :wink:
Last edited by Shenda on 10-07-2009, 14:21, edited 1 time in total.
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

a da se struje ne zbroje?
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

... u seriju, isto kao baterije... :wink:
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

Ne da mi se sad gledati shemu, a po sječanju - sve što je vezano na mali trafo služi tome da napon ide od nule... Kad malo bolje razmisliš... kome treba napon od 1V? :roll: ... ili niže... Upravo je to i bio razlog zašto nisam radio taj ispravljač... Zapetljancija sam zbog niskih napona koje ne koristiš u praksi...

Sa puno jednostavnijim spojem dobijam napon od 1,25V - 35V... bez problema! :wink:[/quote]


imaš tu jednostavniju shemu ili bar shemu po kojoj si ti radil? ja si nekak mislim, to je ono labaratorijski ispravljač pa nek ide od nule, ali kad bolje razmislim i 1,25 je ok.

postoji li još koja provjerena shema lab ispravljača?
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

Ma ima ih na lopate...

... evo moje sprave... -> http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=2923" onclick="window.open(this.href);return false;

Ako ti treba još kakav podatak, javi... :wink:
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

videl sam to, ali nema ograničenja struje. imaš možda pcb glavne ploče?
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

Ne... :cry:

To je rađeno dovoljno davno da se pločica crtala na milimetarskom papiru... koji je netragom nestao... a sad mi se stvarno ne da ponovo crtati na kompu... možda jednom, kad nađem malo više vremena...

Je mana mu je što je bez strujne regulacije... Samo je max. struja ograničena na oko 3A...
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by buco22 »

Shenda, baš si neki, pa pokloni mu svoj uradak ili nađi vremena za crtanje!!! :roll: :wink:
Vidiš da mu je teško, da ne zna što mu treba - što hoće, ali zna što neće... raditi.
Nije se udostojio niti predstaviti. :roll:

m
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

znam šta mi treba:

provjeren labaratorijski ispravljač sa LM723/741

0-30V (može i 1,25V-30V)

te od 0-3 A
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by buco22 »

Google će ti sigurno pomoći
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

baš i ne
buco22
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 363
Joined: 03-01-2009, 02:30

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by buco22 »

čudno, večini pomogne :roll:
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by alexa_pg »

znam šta mi treba: provjeren labaratorijski ispravljač sa LM723/741 0-30V (može i 1,25V-30V) te od 0-3 A
Najbitnije je da znas sta hoces. Kad vec znas sta ti treba, baci se na posao. Ne vidim sta u semi ima nejasno. Imas semu, slike uredjaja, tekst na jeziku koji razumijes... navali na posao.
Alexa
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

@shenda daj mi molim te učini uslugu. Daj na onome svojem ispravljaču spoji s lm723 nožicu broj 9 (VZ) na OV i reci koji ti je najniži napon. Jer gledam neke sheme gdi je ta nožica spojena na OV i onda napon ide od 0V, a na shemema gdi nema toga spojenog, ide od 1,2,3 il sl V.
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

Ideja mi se ni malo ne sviđa... :roll:

Ne radi se samo o tome da bi trebao raskopavati ispravljač... već, pogledaj malo data sheet (od ST-a, recimo), pa češ vidjeti kad i kako se to koristi, i šta je interno vezano za VZ izvod...

All in all - no way, sorry... :cry:
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

ok, nema veze

nego gle ovu shemu: http://i27.tinypic.com/2uy0rxk.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

tu je spojeno, pa reci, bili to radilo? ta shema mi se sviđa jer ima ograničenje struje koje prilikom kratkog spoja (ili slično) pomoću tranzistora Q3 ugasi napon.
Shenda

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Shenda »

Ne znam da li bi ta shema radila... valjda bi... :roll:

Ni ovaj nema podešavanje struje... a to da kod prekoračenja struje obara napon ima i moj... samo fiksno kod struje preko 3A...
User avatar
imocanin
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 523
Joined: 08-01-2007, 12:08
Location: Imotski, Split

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by imocanin »

Last Message wrote:znam šta mi treba:

....

0-30V (može i 1,25V-30V)

te od 0-3 A
http://www.electronics-lab.com/projects ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Provjereno radi! :ohno: :D
Cirkus Kolorado :D
Last Message
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 09-07-2009, 18:19

Re: Labaratorijski ispravljač 0-30V 2mA-3A

Post by Last Message »

vuče se po raznim forumima da baš i ne radi kak treba, neznam na kaj se to odnosi...
Post Reply