0-99 counter

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Re: 0-99 counter

Post by sigor »

OK, ja nisam bio 100% siguran, secam se da nije kretao od nule, mozda me je to prevarilo,
davno bese ;) ....
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

Evo šeme sa kojom bi ja radio:
http://img168.imageshack.us/img168/9311 ... r99001.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

sigor, hvala. ovaj brojač koji si prikazao je jako jednostavan i za njega bi trebalo napraviti dodatak koji bi zadržavao napajanje i jedino tako bi se moglo zadržavati staro stanje na displayu.

pedja 089, ja bih ipak probao iskoristiti eeprom iz 16f84 osim ako baš ne inzistiraš na vanjskom eepromu. što kažeš?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

sto se tice seme ok je. ja uglavnbom ostavljam i reset taster na mclr-u ali to je tvoj izbor.
sto se tice izbora eeproma, nista te ne kosta da pokusas sa internim, ako ne ide, uvek mozes dodati i2c.
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

tako je. ako ne ide ubacit ćemo vanjski eeprom. sada si ti na redu ako želiš pomoći. ja ne programiram i neznam riješiti softwareski dio. pokazao sam ti što sam napravio do sada i jedino što nisam to je početak programa. držim te za riječ.

lp, picresor
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

pa bio bi red da naucis, ako vec nisi do sad.
pogledaj koji primer odavde
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=3&t=4260" onclick="window.open(this.href);return false;
mislim da je RIDIK pisao kod za neki brojac, vidi mozes li napraviti da se prikazu bilo koja 2 broja na displeju, a ako je bas hitno onda cu ti ja sutra uvece napisati kod ili ako hoce DaTi ili Darilo...
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

pedja089, evo nešto sam napravio.
Koristio sam se knjigom PIC mikrokontroleri i odličnim 16F84 priručnikom http://www.ptt.rs/korisnici/t/r/trifunov/pic/pic.htm" onclick="window.open(this.href);return false; (svaka čast čovjeku na trudu i nesebičnosti)

Za početak napravio sam brojač od 0 do 9 u oba smjera. Lijepo broji do devet, ostaje na devet i ne prelazi ga. Problem je kada broji u minus. Odbrojava lijepo do nule ali blokira ako ga probam umanjiti za još jedan. Tada ga više ne mogu uvečati i stalno prikazuje nulu dok ga ne resetiram. Probao sam sve živo i neživo od xorwf instrukcije do "nijavišeneznamčega" ali taj problem nisam riješio.

Ne znam kako ovdje staviti .asm file pa ga stavljam na rapidshare.

http://rapidshare(dot)com/files/242027513/0do9_1.asm.html" onclick="window.open(this.href);return false;

pozdrav
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: 0-99 counter

Post by WhiteHead »

Knjiga je OK za startanje sa PIC-om, medjutim asembler je prilicno tezak za nauciti (barem meni) ukoliko si odlucio da ucis programiranje predlazem ti Pedjin skraceni kurs PIC basica (sa ovog foruma), vjeruj djeluje kao igracka u odnosu na asembler.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

kod sad da gledam nemam vremena...
ali pic radi iskljucivo sa celobrojnim pozitivnim brojevima. tako da ako od 0 oduzimas 1 nista nisi napravio...
tu se vec treba poigrati sa znakom.
znaci ti i kada brojis u minus ti povecavas prethodnu vrednost ali moras staviti znak - ispred broja.
pa ako minus postoji a ti krenes da povecavas,onda moras umanjivati tu negativnu vrednos dok ne dodjes do nule, pa je onda povecavas, ali mora nestati taj minus...
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

Brojač ne ide u minus. Nula je na LED ispisu, a početna vrijednost registra "BROJ" je hF7 (ispis nule) i ona se zbraja do hFF (ispis devetke). Tada se C flag setira i on mi služi kao triger da se ispis ponovo vrati na devetku. (hFF). Nisam to ja izmislio već sam se služio primjerima u knjigama.
Ne kužim zašto isto ne mogu napraviti kada je BROJ na vrijednosti hF7. A probao sam svašta; i xor usporedbu sa prenosom Z flaga kao i "if-then" usporede sa prenosima i Z ili C flaga. Uvijek blokira. Nešto radim pogrešno.

pedja089, nemoj se ti brinuti oko ovoga. Već ću ja to riješiti - ako ne danas onda ću sutra.
Ima više dana nego kobasica.

pozdrav, picresor
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

Sitnica koja je smetala je otklonjena.

Minus
movlw 0x00 ;od nule će se oduzimati BROJ
subwf BROJ,W ;od W oduzmi BROJ. ako je rezultat nula setira se zero flag
btfsc STATUS,Z ;ako je zero flag nula preskoči slijedeću instrukcliju
incf BROJ,F ;uvečaj BROJ za jedan
decf BROJ,F ;umanji BROJ za jedan
call Disp ;prikaži rezultat na LED
goto Cek1 ;odi na provjeru tipki

Kompletan *.asm mi radi na EasyPIC3.

Slijedeći koraci:
1. memoriranje u EEPROM
2. multipleks na dvije znamenke i brojanje do 99.

Ne nužno tim redom.
Lp
Post Reply