0-99 counter

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

0-99 counter

Post by sigor »

Veliki pozdrav svima,
danima trazim semu po netu ali ne mogu da nadjem nista sto bi mi
odgovaralo, naime, treba ni brojac koji broji u koracima +1 odnosno -1
za svaki pritisak tastera UP odnosno DOWN menja se vrednost na dvocifrenom 7seg displeju.
Ako neko poseduje ovu ili neku slicnu gotovu shemu bio bih mu vecito
zahvalan ;)
Unapred hvala...
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Post by DaTi »

Ja ti mogu to napraviti sa pic16f84 i lcd displejom 2x16...Nisam nikad probao sa segmentnim displejima raditi... tako da ako ti pase reci pa da okacim semu i hex.
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

Da ti je potrebno +1 kad stisneš taster mogao bi to jednostavno riješt sa dva 4026 IC-a!

al pošto ti treba i +1 i -1, to je već druga stvar, al i to nije problem realizirat preko nekog PIC-a, ako si zainteresovan i ako imaš mogućnosti isprogramirat PIC mogao bi ti to odradit!

PS. dobro došao na forum :wink:
sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Post by sigor »

Postavio sam sliku kako bi bilo jednostavnije za razumevanje. Ja sam hteo da "mali" displej "pojacavam" tranzistorima kako bih osvetlio odgovarajuce segmente na "velikom" led idspleju, medjutim imam problem sa diodama koje mi se "preklapaju" na nekim ciframa ( komplikovano je cak i za objasniti ;) ) Zato trazim neko jednostavnije resenje...

P.S. Bolje vas nasao ;)

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _forum.jpg
User avatar
Dariolo
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 822
Joined: 24-08-2006, 23:29
Location: Žepče (BiH), Zagreb (HR)

Post by Dariolo »

hmm, nisam opet najbolje razumio :? , zašto to konkretno koristiš?

a kao što rekoh to bi ti mogao odradit sa PIC-om, al neznam jel imaš mogućnošt da upišeš HEX u njega!?
sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Post by sigor »

recimo da su tasteri postavljeni na pok. traci i da ispravne delove sa trake broji kao +1 a neispravne sortira na drugu i oduzima (-1) broj komada, sad mozda zvuci komplikovano ali u sustini je brojac/indikator sa velikim ciframa!!! Nije toliko potreban onaj mali displej to je samo neka moja dorada.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Post by sigor »

recimo nesto poput ovog ali na vecem displeju...

Ispravi me ako gresim, nisam bas siguran ali mislim da
ovaj brojac broji napred odnosno nazad u zavisnosti od polozaja prekidaca
ali NEPREKIDNO a ne u koraku +1 tj -1 ako sam u krivu onda je to ono sto mi treba :?
mislim na http://www3.telus.net/chemelec/Projects ... ter-UD.htm
_mirko_
Napredujem
Napredujem
Posts: 125
Joined: 31-07-2007, 07:46

Post by _mirko_ »

sigor wrote:imam problem sa diodama koje mi se "preklapaju" na nekim ciframa ( komplikovano je cak i za objasniti ;) )
vidi kako su ovi to riješili:
http://www.sparkfun.com/commerce/tutori ... ials_id=47

osim ako baš takvo rješenje pokušavaš izbjeći :)
sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Post by sigor »

tnx mirko, video sam ja ovo ranije, nije lose, kao rezervna varijanta ako ne uspem po svom...
User avatar
VolkD
Napredujem
Napredujem
Posts: 199
Joined: 06-09-2008, 17:24
Location: Divaca (Slovenija)
Contact:

Post by VolkD »

picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

ovo na http://www3.telus.net/chemelec/Projects" onclick="window.open(this.href);return false; ... ter-UD.htm
je u redu ali meni treba da ima memoriju u kojoj bi mogao da zadrži rezultat koji bi se mogao vidjeti i prilikom ponovnog uključivanja i nakon više dana. Volio bih to napraviti sa PIC-om i dovoljne su mi dvije znamenke. Brojač treba brojati gore-dole između nule i četrdeset i sve u pozitivnom.
Može li mi netko pomoći?
TKS, picresor
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

ja cu ti pomoci, samo ako pokazes sta si do sada radio, ako nacrtas semu, i pocnes program
picresor
Posts: 18
Joined: 07-05-2007, 22:32
Location: Pula, Hrvatska

Re: 0-99 counter

Post by picresor »

hvala pedja089 :)
radi se o slijedećem: u podnožju antene nalazi se prilagodna kutija. U njoj je jedna zavojnica koja se okreće kako bi se klizačem koji radi kontakt mijenjao broj zavoja. Na taj način se antena prilagođava radnoj frekvenciji. Cijeli sustav već sada funkcionira ali ga sada želim automatizirati.

Napravio sam mehaniku i pogon sa steper motorom za okretanje napred-nazad i to radi odlično. Problem nastaje kada promijenim frekvenciju jer tada moram tražiti najbolju poziciju na zavojnici pa se zna desiti da vrtim zavojnicu u krivu stranu i ponovo nazad do prave pozicije. Kada bi znao na kojem se zavoju nalazi klizač brzo bi došao na pravu poziciju ne gubeći vrijeme sa rotiranjem do neke krajnje pozicije jer tek kada klizač dođe na početak ili kraj zavojnice ja znam gdje se nalazi.

Kao detektor se treba koristiti mikroprekidač koji će se aktivirati na ekscentru za svaki okret a to je 40 puta za prolaz od početka do kraja jer ima 40 zavoja ukupno. Rješenje sa mikroprekidačem koji će preklapati relej je jedino moguće zbog jakog visokofrekventnog polja koje bi smetalo svakoj vrsti elektroničkog sensora u blizini zavojnice.

Dakle želja mi je napraviti brojač od 0 do 40 koji bi zapamtio poziciju. Čini mi se da bi cijeli posao trebao biti jednostavan za nekog tko zna programirati. Na jednom portu PICa treba detektirati-brojati ekscentar a smjer treba detektirati sa tipke kojom se okreće steper naprijed ili nazad.

Ja sam već par puta koristio 16F84 pa ako se slažeš mogao bi šemu napraviti za njega. On ima ugrađen eeprom koji bi mogli iskoristiti. I što je najbolje imam ga. Ali može i neki drugi PIC na tvoj prijedlog.

pozdrav
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: 0-99 counter

Post by WhiteHead »

Pa ako nemas problema sa hardverom, onda ni soft nije problem, Pedja je vec objavio izvorni kod za timer u picbasicu, samo podesavanje timera moze posluziti kao brojac 0-999 sec i nazad, dodati upis u eprom i to je to...
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

moj savet je neki i2c eeprom, dovoljan je i 24c01. jer me je ovaj eeprom na picu stalno mucio, i samo pravio probleme...
sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Re: 0-99 counter

Post by sigor »

Pozdrav svima,
Ja sam napravio ovaj brojac, imao sam velikih problema dok se nisam resio deboumce-a
na mehanickim tasterima za promenu stanja, inace radi k'o lud ;)
I, sad celo vece pokusavam da se setim i mislim da je pamtio stanje kad ga ponovo ukljucis ( dok mu nisam stavio onaj debounce-er ) gotovo sam 99% siguran, koliko se secam uvek sam ga morao resetovati jer nikad nije kretao od nule...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

mozes staviti semu tog brojaca da vidim o cemu se radi
sigor
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 30
Joined: 16-11-2008, 23:32

Re: 0-99 counter

Post by sigor »

http://www3.telus.net/chemelec/Projects ... er-UD1.png" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 0-99 counter

Post by pedja089 »

ne moze ovo da pamti stanje, a nije kretao od nule, jer se po ukljucivanju ne resetuju brojaci...
Post Reply