sema sa sajta: tv predajnik preko 1Km

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

sema sa sajta: tv predajnik preko 1Km

Post by virtualx »

evo vidio sam da ima dosta komentara uz ovu semu,ali nitko nije opisao semu.
zanima me izrada onih zavojnica.
a posebno L3
pa gdje da nadjem srebrenu zicu i jeli ona neophodna?

a najveci mi je problem izrada stampane veze kad neznam kakvog rasporeda treba biti,buduci da se radi o osjetljivom radio sklopu.
pa ako je tko vec napravio to ,ako moze da skenira izgled veza i raspored elemenata pa da posalje.
i da li potrebno oklopiti limom kao sto je prikazano?
Firkragg

Post by Firkragg »

Meni se ta shema baš i ne sviđa (treba ti odnekud uhf modulator , a i pojačalo ako oćeš da ti signal bude dobar).
Zavojnice mogu biti i od obične bakrene žice, iako je možda bolje da je posrebrena (površina kao ima manji otpor onda).
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

rf modulator imam,to nije problem.
a ovaj sklop je ustvari pojacalo za rf modulator.
samo nema nigdje tranzistora bfy90
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

:arrow: Ajde vec jednom da se resi ta misteriozna sema :idea: danas sam dobio tranzistore nasao sam cak i srebrnu zicu skupio sam i ostale delove.Srebrnu zicu sam izvadio iz vojnih radio stanica(na vojnom otpadu) ali vidim da je neko napisao da nije neophodna.
Sigurno cu se malo pomuciti oko plocice ali sam po svaku cenu resio da napravim predajnik.Tranzistore sam kupi u Radio Klubu imaju i BFY90 (www.radioklub.co.yu).
Ako ima neko da mi pomogne oko plocice i zavojnica PRIHVATAM SVAKI SAVET (stojke369@ptt.yu).
REZULTATE I SLIKE UREDJAJA CU SIGURNO POSTAVITI NA SAJTU !!!!!!!!!!!!!!!!

POZDRAV SVIMA :)) :P
Firkragg

Post by Firkragg »

A di misliš nać uhf modulator :?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Pa rasturicu neki stari video to bar nije problem.Problem mi je plocica mogu da je napravim ali da li ce posle da ima oscilacije i bezanje sa kanala :?: .Ako neko zna da je isplanira dobro neka javi.U krajnjem slucaju pravicu je prema sopstvenoj proceni :idea:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Ma sta vam je problem to sa modulatorom, spojite na RF izlaz iz video rekorder/playera! Predpostavljam da necete praviti da bude mobilni ili maleni video predajnik... Nakon toga mozete cupati modulatore i sta li vec...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

A moze i tako :D .Upravu si posle nije problem da se usavrsava ako nesto treba vazno je da proradi.
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ja isto nekuzim zasto se pravi problem za rf modulatorom.
ja imam neki koji sam icupao iz starog video recordera.
na njegov ulaz sam spojio video izlaz iz graficke na pc-ju.
imam satelitsku karticu za pc skystar2 pa mogu gledati digitalnu sat tv na pc-ju .
i nadjem neki dobar kanal i emitujem.
samo da mi je sklopiti taj predajnik.
sema nije komplicirana ali posto je to radio sklop ,neznam na koji nacin da napravim raspored veza na plocici.
a ona srebrena zica ,netko je spomenuo da moze biti bakarna a posrebrena.
koliko se sjecam bakar se moze posrebriti pomocu elektrolize.
dakle jedna elektroda je ta bakarna zica koju hocu posrebriti a druga elektroda je komad srebra.
ja mislim da imam u radnji negdje komad srebra pa cu pokusati to uraditi.

otici cu do servisera vidit ima li te tranzistore mada sumnjam.
nemam drugog izbora.
kolika je cijan tih tranzistora?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Ja sam tranzistore BFY90 platio 60 dinara (malo manje od 1evra a evro je 85dinara) tranzistor 2n3866 sam platio 168 dinara (Kupio sam ih u radio klubu "www.radioklub.co.yu").Posrebrenu zicu sam izvadio iz radi stanice (vojne).Jedino sto neznam da najbolje nacrtam plocicu.Mogu ja da je uradim po mome ali dzabe cu da gubim vreme ako to posle ima smetnje,bezanje sa kanala,brujanje.Ja cu jos malo da sacekam da li neko hoce da isplanira plocicu pa cu poceti da pravim pa sta ispadne ispadne :D :D :D :arrow: :idea:
Firkragg

Post by Firkragg »

Sklop mora biti u uzemljenoj metalnoj kutiji, kako je prikazano na shemi, inače će bit velike smetnje i stalno će se mijenjat frekvencija.
Za napajanje koristi stabilizator 78** te 2 velika kondenzatora i neće bit brujanja.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Sutra uvece pocinjem da pravim predajnik ako neko ima neku ideju za plocicu neka javi :D :D :D
Firkragg

Post by Firkragg »

Ma vidiš da ti je pločica nacrtana kraj sheme, a nije ni tolko kritična jer ima malo konponenti... možda bi čak moglo da napraviš bez pločice u metalnoj kutiji :?:
Ako vas baš zanima evo kako se može posrebrit bilo koji materijal (ali traži složenije kemikalije :? )
http://eskola.chem.pmf.hr/pokusi1.php3?sif=56
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Na stranici gde je sema predajnika Eki je ostavio svoju email adresu ko zeli da mu posalje nacrtanu plocicu.On je napravio predajnik ali je imao problema sa bezanjem frekvencije ali je i to uspesno sredio. :D :P :P
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

"Eki" mi je poslao crtez plocice za ovaj predajnik pa sam to sve postavio medju fajlove sheme: http://www.elektronika.ba/el.sheme/?akc ... dshema=336

Trax
Dipche
Posts: 1
Joined: 24-10-2005, 01:02
Location: Novi Pazar
Contact:

pomoc

Post by Dipche »

pozdrav...
Jel neko oprobao ovaj izum licno, mislim radi li i jel sve ok jer pocinjem da sklapam dijelove i pretpostavljam da ce biti problema:)
Nije mi jasno samo dal na ovaj uredjaj mogu da zakacim video mixer?
Kad imam video mixer mogu nesmetano da emitujem celodnevni progrAM:) Trazicu pomoc ako bude bila neophodna...
Pozdrav iz Novog Pazara
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Evo covjek mi je poslao i prociscenu sliku PCB bez dijelova pa navalite :wink:

Image
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Pri kraju sam izrade ima nekih gresaka na plocici.Kad zavrsim postavicu rezultate i greske. :idea:
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Imam problem greje mi se BFY90 posle 10-15sekundi.Zna li neko sta da radim.Stavio sam ga na 24v kao po semi.Nasao sam neki trafo 17v. i vezao mu grec a izmedju + i - sam postavio elektrolitski kondezator od 6800mF da bi mu podigao napon na 24v.Da nije mozda zbog toga?Ako uspem da resim problem veceras sutra cu da postavim slike i sve ostale podatke.SVAKI SAVET DOBRODOSAO :D :D :D
Firkragg

Post by Firkragg »

Pa pusti to što se grije jel bar sklop radi :?: :D
Post Reply