Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Običan kratkospojnik, jumper.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

NE555N vs. NE555P
dali su slova N i P oznake temperature?
gledo sam datasheet al mi nije jasno pa sam na nekom forumu naso da su to oznake temperature razlicitih proizvodjaca
koristio sam i jedne i druge i nevidim razliku u radu
zanima me cisto informativno
hvala
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by denahv »

U kaloriferima je ventilator iza grijača. Dakle, ventilator se ne zagrijava, nego samo ispiruje topli zrak s grijača. Kako bi se ponašao ventilator ako bih ga ugradio ispred grijača, i da li je to pametna ideja? Imam jednu grijalicu na koju bih stavio neki ventilator da "raspiruje" toplinu po prostoriji.
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by puknuti »

Gijalice bez ventilatora obično griju isijavanjem ..dakle one ne griju zrak nego predmet kojeg "dohvate" ..isto kao kaj grije sunce .
http://www.grijane-terase.net/infracrveni_grijaci.html
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by denahv »

Jasno je meni kakva je to grijalica i da ona ima namjenu kakvu ima. Ideja s ventilatorom mi je pala na pamet jer sada preko zime imam potrebu grijati jednu manju prostoriju u kojoj se okupljamo petkom ili subotom navečer kada ne izlazimo u grad, jer u prostoriji ne postoji drugi način grijanja. Oko grijalice se skupimo nas dvojica, trojica i grijemo se kao pilići, dok je ostatak prostorije hladan i ostala gospoda se smrzava :twisted: . Zato mi je pala ideja na pamet da stavim neki ventilator da se toplina raspiruje po prostoriji. Znam da nije baš neko idealno rješenje, ali bilo bi super za prvu ruku, barem dok malo ne zatopli.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Pa ako nije grijalica prevruća, recimo do 50C, nije problem stavit obični ventilator koji bi od nje puhao topli zrak po prostoriji.
Ako je neka "žešća", npr. na spirale, onda možeš okrenut ventilator da puše prema njoj, time ćeš povećat prirodnu cirkulaciju zraka oko nje.
Kao što si rekao, nije neko najbolje rješenje, ali bolje išta nego se smrzavat. Istina topli zrak će se podizat prema plafonu, ali će izmjena bit brža, pa će i prostorija u cijelosti bit bar majo toplija.
Uostalom probaj, upali grijalicu i ventilator barem sat ranije.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by denahv »

Grijalica ima tri spirale po 500W, od kojih se svaka zasebno može uključiti. Ciljam na ovu srednju spiralu, na to mjesto bih montirao neki ventilator. Isijava stvarno vrlo visoku temperaturu, tako da bi u obzir mogao doći jedino aluminijski ventilator, najbolje iz kalorifera. Pucam na onaj ventilator u obliku stožca.

Da ne pričam napamet, radi se o ovakvoj grijalici, visine 50 cm. Trenutno je uključena samo srednja spirala:

Image
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Hmm, ta pećica isijava jako veliku količinu topline u IR spektru, ako staviš prepreku ispred, makar i karton, toplina neće prolaziti prostorom. Ventilator će ti bit vrel za par minuta, ako ga staviš direktno na grijalicu. Ja bih radije puhao u nju.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by denahv »

Nešto ću iskemijati. Hvala za sada ;)
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by puknuti »

LJudi često lažo o cijeni ..
http://www.njuskalo.hr/ostala-bijela-te ... as-5762731
ali ako kreneš nabaviti ventilator koji može biti ispred te grijalice bude skuplja pita no tepsija :shock:
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by denahv »

puknuti wrote:ali ako kreneš nabaviti ventilator koji može biti ispred te grijalice bude skuplja pita no tepsija :shock:
I ja mislim da bu to tako...

Svejedno hvala ;)
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by volter »

Pozdrav, da li mogu umjesto elektrolita od 22uF 400V, ugraditi drugi od 22uF 350V, u pitanju je filterski kondenzator u napajanju. Kontam da je vrsna vrijednost napona cca 330V, pa na osnovu toga razmisljam da moze, ali opet...?
Hvala
User avatar
kizbaja
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 904
Joined: 18-11-2010, 15:26
Location: Croatia, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by kizbaja »

pa izracunaj DC = 1,41 x AC ili izmjeri
trebalo bi jer sumnjam da ti je napon mreze veci od 240V
ili stavi 2 x 47uF/200V u seriju
Nikad briga, nikad stres, pijte samo Kraš Express
volter
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 250
Joined: 19-08-2009, 16:58
Location: Tuzlanski kanton, JN94IF

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by volter »

razmišljao sam i ja na isti način kao i ti, kao što piše iznad, vršna vrijednost napona je oko 330V mada nema 330V ali eto u nekom krajnjem slucaju, a 330V < 350V, ma nista probat cu...
hvala
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Pozdrav !
Jedno pitanje . U datasheetu za pic16f877a pise kako na pinovima pgd i pgc mora bit 0.8Vdd da bi on to razumio kao logicku jedinicu . E sad mene zanjima dal 0.8 moram pomnozit sa 5 tj. Vdd*0.8 il ?
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Tako je, kod napajanja od 5V prag logičke jedinice je minimalno 4V, što znači da je logičko H ili jedinica između 4V i 5V, sve ispod tog napona (4V), kontroler smatra kao L ili logičku nulu.
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

To nije u potpunitosti tacno. Recimo ako je na ulazu schmitt trigger onda je iznad 4v H a ispod 1v je L. A izmedju 1 i 4v je nepromenjeno stanje. Ove vrednosti sam napamet rekao pa ne znam da li su tacne...
Maki
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 766
Joined: 02-07-2012, 12:54

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Maki »

Ma pitam jer mi nece nikak isprogramirat pic16f877a , izgleda da je prdnuo . Kupio sam ga novog (chipoteka) i nece, a bas nece proradit tj. nemrem ga isprogramirat . Stalno neki error ... Najvise mi je zao novaca, cca. 11 eura baceno u vjetar . "Moji" programatori su u tim granicama potrbnih napona (cak je na jednom pgc i pgd na 4.98V a vdd na 5.02V ) i ostale mikrokontrolere programiraju ok al ovok nece i nece ...
Probao sam spojit pgm prek otpora na nulu , da ne bi zabunom uso LVP .
Ima mozda ko kakvu ideju ?
Sam da dodam chipoteka ima inace jako los odnos prema kupcu a bome prodaju pic16f 628A pod nazivom pic16F628 tj . pic16f628 pise na mcu a meni ga program prepoznaje kao pic16f628a . A na webu kao prodavaju pic16f877 a to je u biti pic16f877 a
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by pedja089 »

"A" je generalno novija verzija. Tako da si ti zajebo njih a ne oni tebe :D. Proveri napon na mclr sa zakacenim picem. Trebao bi da bude vise od 12v. Dok sam se igrao programatorima sto pic ima vise memorije to mora biti napon blize 13v.
User avatar
Kukinjos
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1724
Joined: 28-03-2012, 18:01
Location: Split

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kukinjos »

Slažem se s Peđom, moj bed :oops: , ako je ulaz s schmitt trigerom onda postoje dva stanja preklapanja. Ako se iz L stanja ide u H tada je napon preklapanja 0,8V*Vdd, a ako iz H stanja ide u L tada je napon preklapanja 0,3V*Vdd (sve piše u datagovnu). Što znači za napon napajanja od 5V, skok s L na H je na granici od 4V, a s H na L na granici od 1,5V. A Schmitt triger je na tim pinovima kod programiranja.
EDIT:
koji programator koristiš?
Cezare, star sam i nemoćan, ali poslušaj moj savjet ....
Post Reply