Trax-ov IR Dimmer svetla

Sve vezano za mikrokontrolere

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Zahvaljujem na informaciji.
Vrlo brzo sam shvatio da se na forumu (ako imaš volju) brzo može učiti :roll: , a ja kažem da se svaka škola plača, ali da je bolje kada je jeftinija. A to je upravo ovdje na forumu sa članovima foruma. Stvarno ste, rekli bi, "PRVA LIGA". Istina da sam Vas nekada nervirao s pitanjima i potpitanjima ali :azdaja:, nije išlo bez Vaše pomoči. A biće toga još. Po prirodi sam znatiželjan. :shock:
Pozdrav i hvala svima na forumu. :oops:
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by sindja1204 »

...A Slike dimmera... :)
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by [eDo] »

Sliiiiiiiiiiikeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :)
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Biti će, biti će, samo da ga završim-
User avatar
EvilMax
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 22-10-2009, 08:44

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by EvilMax »

Postovani prijatelji, strucnjaci, doktori i ostali clanovi :wink: , imam jedan problem sa dimmerom koji cu izloziti ovde pa ako nekome nesto padne na pamet, neka se izjasni.......Isti problem je imao i clan Fedja, koji takodje nije znao odgovor, a radi se o treptanju sijalice to jest o naglom gasenju i paljenju sijalice.... :!: Treptanje se pojavljuje nasumice i trepce neko vreme i zatim nestane, vec sam pomislio da imam gremline u instalaciji :ohno: ....Medjutim, uredjaj je najverovatnije ispravan jer se radi o tri komada u razlicitim prostorijama...Prvo mi je treptao jedan, neko vreme nasumice samo pocne treptati i prestane, kao da je neki kontakt los....Zatim je nakon par meseci prestalo i preselilo se na druga dva uredjaja koja su treptala istovremeno, i ako su bile razlicite prostorije, faza je bila ista i to im je bilo zajednicko....E sad, ja mislim da uredjaji primaju neke impulse preko napajanja, jer je moguce da neko prikacinje neki uredjaj koji "prlja" mrezni oblik signala ili sta je vec, nisam dovoljno bistar da shvatim....Ali znam da pad napona nije, jer sam gledao kako se ponasaju dimmeri kada je elektrolucni aparat za zavarivanje na istoj fazi, vidi se da dolazi do pada intenziteta osvetljenja ali ne i do totalnog zamracenja, a cim se prestane sa varenjem, sve je ok.......A to se desava i sa obicnim dimmerom na toj fazi.....Ima li iko pojma sta i kako....?!?!?!
Nadam se da sam dovoljno razumljivo objasnio problem.....PozZz i hvala unapred.......
Shit happens....
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by niho »

Ako si koristio trijak TIC206m koji je preporučen provjeri zenericu i napon na picu da li ima napon izmedju 5 i 5,5V. Ako je OK onda u komsilukhudu imas neki jak induktivni potrosac koji, kako si i sam rekao "prlja" sinusoidu u toj instalaciji. Meni se zna desiti da ponekad sijalica "bljesne" kada radim sa dremelicom i to samo ponekad kod "iskljucivanja". Vidi sta mozes uciniti po tom pitanju. Trax je i rekao da je ovaj dimmer iskljucivo za "omske" a ne induktivne potrosace :)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by trax »

Meni se desavalo da se svjetlo samo od sebe upali. To je bilo zato sto mi je prekidac bio previse udaljen od dimera (preduga zica u zidu).
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by niho »

He he to kod mene nije moguce, taster mi je 2 cm od PICa :wink:
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Problem, "ako" je uopće problem. :(
Jedno pitanje prije nego postavim slike. (sklop tek isprobavam)
Ostavio sam žarulju od 75W da radi u sleep modu, i žarulja se (ne uvjek, ali često) sama ugasi nakon par minuta. Led se upali, ugasi i tada se žarulja ugasi. Dali se možda u sleep timeru uzastopnim pritiskanjem tastera uključuje i nekakav timer nakon čega se automatski gasi. Čudan mi je naziv sleep-"timer" a ne sleep-mode. Kada žarulju normalno upalim te smanjim na recumo "6", kao i sleep, tada gori bez problema, dok je sam ne ugasim. Gasi se isključivo ako palim na sleep i više puta stisnem tiku. Da nije do PIC-a? (5V ima), TSOP 1736 (nabavljeni novi), ili tako treba.
Hvala na odgovoru.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Pozdrav i isprika :oops: :azdaja:
Ispričavam se za gornji tekst, odnosno pitanja u vezi timer-a. Sada sam pročitao da slep timer i jest timer na 2 min., a sada mi recite postoji li mogučnost da se vrijeme do gašenja produži po želji. Recimo jedno pritiskanje 2 min. pa da se uzastopnim pritiskanjem ili na drugi način vrijeme do gašenja produži do npr. 15 min. ili pola sata. :shock:
Hvala
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Pozdrav svima!
Pogotovo onima koji su samnom bili strpljivi i barem jednu riječ savjeta dali kada je trebalo.
Napokon evo kako ste tražili i Slikeeeeeeeee.(neke malo mutne ali se vidi).
Dimer sam napravio prvenstveno za stoječu lampu, te je dimmer odmah na utičnici.
Na dimeru je krači kabel s utičnicom, te se dimer lako može skinuti i prebaciti na drugu lampu.
Evo:
Dimmer završen.zip
(169.42 KiB) Downloaded 395 times
Dimer prima "naredbe" iako mi je oko 20 cm iza naslona kutne fotelje, pa se ni ne vidi, a radi OK.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by niho »

Odlicno a i sto je najbitnije da si ti kao autor zadovoljan! :)
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by sindja1204 »

@PJERO, kakav ti je ovo kratkospojnik. Cini mi se da si radio neke izmene PCB-a. Sve u svemu bitno je da konacno radi. :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by pedja089 »

3 pina od TSOP-a obavezno izoluj :!:
Jer su direktno spojeni na 220V, sto moze biti u najboljem slucaju vrlo neugodno ako se dodirne...
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Hvala na upozorenju.
Nisam ni razmišljao o tome dok nisi napomenuo. Idem ono "napajanje 5V" i ne razmišljam da je jedna nožica direkto na (L) - fazu. Dosta je tjesno za dodirnuti prstima, ali može. Nije sigurno. Izolirao sam termo pištoljem. Sada je OK.
Hvala.
Poslije ću ubaciti i onu prepravljenu pločicu.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by pedja089 »

Nema na cemu.
Inace zanimljiva izvedba.
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Izmjena na PCB-u
Promjene su gotovo nikakve, ali su meni ovakve bile potrebne, jer je kutijica prilično knap. Ovako su svi spojevi "naprijed" pa se žice ne nabijaju prekoviše.
Evo što sam ja u stvari promjenio. Valjda se nitko ne ljuti.
PLOČICA DIMMER.zip
(337.61 KiB) Downloaded 374 times
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Pitanje za daljinski
Dali možda negdje na forumu postoji kakova shema izrade daljinskog s 3 ili 4 tipke koji bi mogao služiti za ir-dimmer, i da nije velik. Ja imam daljinac veličine 45x80 m/m od video nadzornog snimača. Sitan ali radi. Baterija mu je dugmasta 3v.
Pozdrav
PS Nitko mi nije odgovorio može li se povečati vrijeme do gašenja na sleep-timeru na Ir-dimmeru svj.trax
Hvala
PJERO
Napredujem
Napredujem
Posts: 136
Joined: 22-01-2011, 08:33

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by PJERO »

Pozdrav
Napravio bih IR- on off-prekidač. Na Kifo elektronici ima i shema i pločica, pa i HEX, ali HEX kada se otvori je "pisan" a ja neznam kako se takav HEX ubacuje i dali se može ubaciti u PIC Pošto je to od Ivice Novakovića, a jednom sam se zaletio te napravio IR dimmer pa nije bilo HEXa (kasnije sam napravio trax-ov), nebih i ovog radio pa bacao (samo pločicu) radi nekog za..ba u "ponudi" svega osim HEX-a. Ako ima druga shema takvog sklopa, tu sam i unaprijed zavvaljujem.
Sklop bi mi trebao da nakon gašenja TV plazme 50 incha isklučim sve iz mreže 220v, s obzirom da (ono što mnogi ne znaju) TV aparati u stand-by modu troše gotovo koliko i kada gledate program (čini mi se oko 60-ak posto), a struja je sve skuplja itd itd. a današnji TV aparati i ne troše baš malo.
Hvala i još jednom pozdrav
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Trax-ov IR Dimmer svetla

Post by WhiteHead »

Taj "pisani" HEX kopiras u notepad, pa onda >save as>all files>imehexa.hex
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply