Pocetnicka pitanja tranzistori

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Gio
Posts: 11
Joined: 10-02-2009, 20:13

Pocetnicka pitanja tranzistori

Post by Gio »

E ovako ja imam plocicu koja je povezana na racunar...sad nije to toliko bitno uglavnom ja mogu sa njenog jednog porta recimo da pomocu racunara posaljem signal od nekih 5 do 8 volti.... e sad ja hocu da povezem jedan taj pin na prekidac za sijalicu u sobi koja je jeli na 220V kontam da to moram nekim tranzistorom uraditi koji sada meni treba tranzistor da moze primiti signal od 5V a da kroz njega onda sinja 220V i sljaka sijalicu... e sad jos me interesuje ti tranzistori rade kao tasteri? posaljem 5 v na recimo 1 sekundu on propusta pa kad ponovo posaljem na sekundu on prestane propustati?? jesam li u pravu?
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: Pocetnicka pitanja tranzistori

Post by DaTi »

Sve što ti treba :wink:
5 post je odgovor.
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=3879" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Pocetnicka pitanja tranzistori

Post by arcom »

To sta ti hoces mozes odraditi na razlicite nacine, ali najbolje i najjednostavnije je relejom ili trijakom (sa optokaplerom). Inace, na ovom linku sto je DaTi dao, paralelno releju treba spojiti diodu (anoda na kolektor tranzistora; katoda na napajanje) koja stiti tranzistor prilikom iskapcanja releja. Drugo rjesenje je ova shema gdje sijalicom upravljas putem optokaplera i trijaka.

Ono sto je tebi najbitnije ovdje je da imas izolaciju izmedu PC-a i 220V. Nadam se da ti ne moram govoriti sta se dogodi sa PC-om ako mu na neki port dovedes 220V...

Inace, u krivu si sto se tranzistora tice -> oni propustaju dokle god je struja na bazi dovoljno velika (s druge strane, tocno je da rade kao tasteri - spaja kontakte dokle god ga "drzis", a cim ga "pustis" prekine). Da bi dobio funkcionalnost koju ti zelis (jedan puls za ON, jedan za OFF), potrebno je dodati medusklop koji se zove bistabil.
Gio
Posts: 11
Joined: 10-02-2009, 20:13

Re: Pocetnicka pitanja tranzistori

Post by Gio »

aha znaci tranzistor odma otpada... pa da on ce prestati da pusta struju cim nema signala na njemu... ok thx pokusacu ove gore predloge da realizujem :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Pocetnicka pitanja tranzistori

Post by Smjesko »

Kad ti crkne kompjuter i babo te prebije radi troškova popravka, nemoj kriviti elektroniku.ba :!: :azdaja:
Post Reply