Nesrecna klima

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Nesrecna klima

Post by MladaNada »

Kada se upali, ventilator okrene 2-3 kruga i stane , izbaci sklopka (sto implicira da povuce 20A struje-kratki spoj), ali kada se prebaci na drugu uticnicu radi par sekundi, pa se ugasi i upali se na njoj crvena lampica koja indikuje kvar, sklopka ne iskace. Majstor uzeo 10e i rekao da je pokvarena :D Kaze kompresor a ja mu ne vjerujem mater im jebem kad god ih zovnes crk'o kompresor svadjao sam se sa njim 10 minuta!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa uvati i ti je popravi...
prvo otkaci kompletnu instalaciju za ventilator.
pa ako bude radila onda znas da je nesto u tom kolu, a mozda je i stvarno kompresor, pa kad se on ukljuci, onda izbije sklopka...
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

vrlo je moguce da je stvarno kompresor posto na klimi i uopste na rashladnim uredjajima rijetko kad sta probije na masu osim kompresora.
tako da nemoj da jebes majstorima mater nego lijepo otpoj kabal sa kompresora i vjerovatno vise nece iskakati sklopka (osigurac koliko sam ja shvatio).

pozdrav
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

I ja se slazem sa toxom
User avatar
wizard
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 391
Joined: 11-05-2005, 22:59
Location: bihac

Post by wizard »

eh, tako ti je to kad kupujes krs :D dodjes u moju firmu, kupis vivax i imas 3 godine garancije :D :lol: 8)
Intel P IV 3.02GHz, RAM 1024MBddr400, Ati Radeon X1650Pro IceQ 256ddr2, HDD Maxtor 80GB 7200rp/m, DVD ROM, DVD RAM, Windows Vista Ultimate
User avatar
SaNsKi_Dk
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 210
Joined: 25-03-2007, 16:33

Post by SaNsKi_Dk »

Gdje je napisano da njegova nije izdrzala 3 godine?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

OK vidjecu sta je.
I ova ima garanciju 3 godine samo je taj idiot nestao zajedno sa firmom :D :D :D
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

otvori klimu otpoji ventilator i ispitaj ga, otpoji kablove sa kompresora i ispitaj kompresor (ohm metrom) ... ako bude to ispravno onda je najvjerovatnije elektronika crkla... (mada sumnjam cim ti pali crvenu led) ... osim toga napisi koja je klima tacno da se moze covjek orijentisat...
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

tox master wrote:.... nego lijepo otpoj kabal sa kompresora i vjerovatno vise nece iskakati sklopka (osigurac koliko sam ja shvatio).

pozdrav
Nakon sto otpojis kabel sa kompresora onda ti 100% NECE iskakati sklopka (osigurac), (osim ako ne napravis kurslus na kabelu dok je prikljucen na mrezu) :!: :lol:
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

Smjesko wrote:
tox master wrote:.... nego lijepo otpoj kabal sa kompresora i vjerovatno vise nece iskakati sklopka (osigurac koliko sam ja shvatio).

pozdrav
Nakon sto otpojis kabel sa kompresora onda ti 100% NECE iskakati sklopka (osigurac), (osim ako ne napravis kurslus na kabelu dok je prikljucen na mrezu) :!: :lol:
a ako je probio neki od ventilatora?
jel i onda nece nista iskakati?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Na slucaj da probije ventilator nisam nikad naisao. Teoretski je moguce, iako ce se prije dogoditi da zariba neki lezaj i da zbog opterecenja izgori namotaj.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

e vidis ja sam opet imao slucajeva (prilicno) da ventilator (namotaj) izgori i da se "skrati" pa na kraju ima otpor od 1-2 oma i u trenutku paljenja povuce struju preko 50A i naravno izbaci osigurac (osim ako neko nije stavio ekser umjesto lcni u slucaju topljivih osiguraca :D )


@mlada nada
otpoj kabl koji ide na kompresor pa izmjeri direktno na prikljucnoj klemi kompresora koji je otpor izmedju namotaja i obavezno provjeri otpor izmedju namotaja i kucista kompresora.
ako izmedju kucista kompresora i namotaja ima ikakvog otpora to sigurno znaci da je kompresor namotaj kompresora probio na masu.

pozdrav

edit:tek sad vidim da si napisao da na drugoj uticnici ne iskoci osigurac vec se klima sama iskljuci usled nekog kvara.
u tom slucaju nevjerujem da je kompresor probio na masu vec da je mu je ostecen namotaj pa vuce mnogo vise struje nego sto treba usled cega izbaci termicka zastita kompresora (ujedno je i strujna) pa ti zato pali lampicu).
probaj negde (ako nemas) da nadjes amper-klijesta i da mjeris struju koju vuce kompresor u startu,to ce ti sve pokazati.
Last edited by tox master on 08-07-2007, 22:59, edited 1 time in total.
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

Ventilator, nebi rekao.
Već dobro ti je rekao smjesko odpoji kabel od kompresora i uključi ju pa ćeš vidjet da je do njega.
Ono na što ja slutim a natko nije pomenuo je crknut kondenzator od pomoćne faze (tj. zaletni kondenzator). Provjeri ga da nije u kratkom spoju.
Znači kad njega provjeriš onda tek možeš sumljati na kompresor koji je možda zaribao.
Ali dobro bi došlo da nam preneseš zvukove koji se dogode čim se pokrene kompresor iz vanjske jedinice (ali prije toga odspoji vanjski ventilator iz struje da bolje čuješ kako se kompresor ponaša pri ukavčanju).

Ma ne reče nam koji je model klime, bez toga teško ako je inverter badava ova moja priča odozgo:)
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

OK!
Last edited by mdj300B on 08-07-2007, 23:06, edited 2 times in total.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

@mdj300B
uspio sam i napisat i editovat poruku!
:D :D :wink:

ps:sad si me zezno sto si izmijenio poruku,mislice neko da se sam sa sobom dopisujem. :D
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

Kondenzator bi mogao isto bit, jer ako je on crkao motor ne može krenut jer ne postoji nikakvo obrtno magnetsko polje i stoji u mjestu vukući struju do 7 puta veću od nominalne. Ako je klima 12 (3,5Kw- to je negdje kompresor od 1,1KW) struja će bit preko 30Ampera i prvo što se desi u prvom slučaju ako je sve na automaskom osiguraču kao iz početka normalno da iskoči. A ako je na rastalnom (biće da je to ona druga utičnica) na kompresoru proradi bimetalna zaštita i odspoji istog od struje.
Ovaj scenario je isti i ako je probio namotaj na masi ili pregorio motor ili zaribao kompresor (dal je klima vakuumirana pri ugradnji).
Toplo se nadam da je otišao kondenzator jer Mlada nado nećeš morat kupovat novu klimu jer se ne isplati (ako je no name klima) mjenjat kompresor a postoji vjerojatnost da ode i taj novi ako se sve ne napravi po propisima.

Kondezator ti je veličine omanje limenke nekog energi drink napitka, jednostavno ga skineš i priključiš njega samog na 220V i držiš 2sekunde, zatim iskovčaš iz napona i napraviš *kratki spoj na njegovim terminalima ako varniči vjerovatno je ispravan i nemaš sreće crko ti je kompresor

* Prespajanje(varničenje izvršiš nekim metalnim) s izoliranom drškom da te ne tresne struja iz kondenzatora.

I reci obavezno koji je model klime!
mdj300B
Napredujem
Napredujem
Posts: 126
Joined: 22-01-2005, 22:50
Location: BIH

Post by mdj300B »

tox master wrote:@mdj300B
uspio sam i napisat i editovat poruku!
:D :D :wink:

ps:sad si me zezno sto si izmijenio poruku,mislice neko da se sam sa sobom dopisujem. :D
Ma ja sam zeznuo :)
Post Reply