Auto relej

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Auto relej

Post by m11d0 »

Pozdrav.
Posto mi hitno treba relej, a nemam kad da ga kupim (bem ti privatnika i radno vrijeme) zanima me da li mogu auto relej (o nekug je iz golfa dvojke) iskoristiti za ovo sto namjeravam.
Potrebno mi je da prekida oko 1kw ( ne znam tacno ampera) - tv, racunar, sijalicu.

Koliko A smijem na njeg i da li moze ovo sto sam napisao.

Znate otprilike koliki je i kakav je taj relej.
Nesto ovako http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Parts.jpg

(na njemu ne pise nista)

Hvala unaprijed
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Auto relej

Post by bob4 »

1kW na 12V je skoro 100A; a na mrežnom naponu oko 4A (pitanje je koji napon češ prekidati). Tako traži relej ; po prekidačkoj struji.
A drugo je napon špule (tj. upravljački napon releja)
User avatar
m11d0
Posts: 18
Joined: 10-08-2011, 14:52
Location: Sarajevo

Re: Auto relej

Post by m11d0 »

bob4 wrote:1kW na 12V je skoro 100A; a na mrežnom naponu oko 4A (pitanje je koji napon češ prekidati). Tako traži relej ; po prekidačkoj struji.
A drugo je napon špule (tj. upravljački napon releja)
Aha, a sad mi je na um palo nesto drugo.
Da relejem od 12V pustam 220V na relej koji "radi" na 220V (jer imam i taj).
To ovaj auto relej vjerovatno moze izdrzati, tu struju koja je potrebna da relej (220v) uklopi
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: Auto relej

Post by arcom »

A zasto ne bi jednostavno uzeo taj relej sa spulom za 220V i to je to. Ili samo relej sa spulom za 12V? Nema smisla s jednim relejem aktivirat drugi, osim ako se ne radi o bitno vecim strujama na tom drugom releju.

Mozda da nam kazes sta tocno namjeravas, vjerojatno postoji i alternativno rjesenje.
Post Reply