pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by rtg »

Motor trofazni jačine 1,5kw 1440obr/min sa reduktorom br obrtaja 69 obr/min 195nm

Na koji način mogu izvesti na prekidaču smijer okretanja lijevi desni i stop imam prekidač 1 0 2 1- lijevo 2 desno i 0 gašenje, to je ono što bi trebao prvo da sredim...

Takođe mi treba i ova opcija al neznam koliko bi dijelovi bili skupi za ovo što hoću..

Trebao bi neku sklopku ili šta već da mogu da odredim br obrtaja recimo 1 do 20, 30 nebitno i kad uključim na 1 on okreće lijevo br obrtaja koji sam ja odredio i isključi...
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by nano »

kakav prekidac imas....grebenastu sklopku bas za okretanje smjera motora?
onda ti je lako...imas dovod tri faze i odvod na motor ,a sklopka samo mijenja dvije faze...
s tim da bi motor opet trebao da ide preko neke elektromagnetne sklopke i bimetala radi zastite motora

ako imas obicni preklopnik sa tri konakta trebaju ti dvije el.mag sklopke za motor i palis jednu za jedan smjer ,a drugu za drugi i jos sve ide preko bimetala za zastitu i sklopke preko mirnih kontakata blokiraju jedna drugu....tj. kad je jedna ukljucena drugu ne mozes ukljuciti ,za slucaj da jedna ostane meh. blokirana

za onu kontrolu okretaja treba ti neki elektronski brojaci, neki mikroprekidac kod osovine da ti daje impulse za svaki okretaj i onda kad brojac odbroji potreban broj okretaja ,zaustavlja sklopku...sve je lako ovako
ispricati,ali za realizaciju treba i znanja i materijala
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by rtg »

za uključivanje ima već taj prekidač grebenasti, bimetal i el mag sklopku to nije problem...

Jedino mi ostaje taj br obrtaja da riješim....radi se o mašini za savijanje cijevi do sada sam ručno brojao obrtaje i palio gasio motor što je malo zamorno :)

obzirom da je ova drugi problem komplexan, razmišljam i o nekom vremenskom tajmeru, tj da mi recimo isključi nakon određenog broja seknudi, reduktor ima 69 obr/min, pa 1s dođe približno 1 obrtaj....

U biti meni treba da kad odredim br seknudi kako prvi tako i zadnji primjer budu isto savijeni...ono kao serijska proizvodnja :)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by WhiteHead »

Imaš ovdje na forumu nekoliko urađenih obtomjera koji se lako mogu prepraviti na brojač koji tebi treba.
Znači da imaš mogućnost zadavanja broja obrtaja i njihovo prikazivanje na displeju.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
rtg
Posts: 22
Joined: 18-04-2007, 22:56
Location: BIH - Tuzla

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by rtg »

jel imas neki link na projekat
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by WhiteHead »

Evo recimo ovo:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =obrtomjer
Ovdje dodaš par tastera za podešavanje i relej, mala izmjena programa i to je to.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: pomoć oko određivanja br obrtaja na reduktoru

Post by WhiteHead »

Edit:
Možda je lakše timer prepraviti....
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... ilit=timer

A ima i brojač:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... roja%C4%8D

Potraži malo ima toga na forumu još.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
Post Reply