Senzor dima

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
jv2906
Posts: 2
Joined: 11-11-2011, 20:04
Location: Split,HR

Senzor dima

Post by jv2906 »

Znači treba mi shema za senzor dima,koji će kad osjeti dim pokreniti ventilator za prozračivanje i otvoriti poklopac na otvoru.Ja sam strojar i ne razumijem se u elektroniku.Hval unaprijed
User avatar
hari poter
Napredujem
Napredujem
Posts: 196
Joined: 09-10-2008, 01:46
Location: Beograd
Contact:

Re: Senzor dima

Post by hari poter »

Ne treba ti shema nego gotov senzor.
Najpouzdaniji na trzistu su "dicon" senzori.
Senzori u sebi imaju releje sa n.o (normal open) i n.c. (normal connected) prikljuccima. Ukoliko je potrebna veca struja nego nominalna za relej u senzoru, potrebno je izvan senzora dodati jos jedan relej.
Senzori se napajaju jednosmernim naponom 12V ili 24V, i najcesce imaju ugradjenu piezo sirenu i taster za iskljucenje.
Samogradnja senzora nije moguca jer se u standardnim dimnim senzorima koristi radioaktivni i tesko dobavljivi izotop americijum-241, emiter alfa cestica i slabih beta cestica, a gama zraka kao sekundarnu radijaciju. Vreme poluraspada je priblizno 30 godina, nakon cega prelazi u plutonijum-239, takodje alfa emiter.
Postoje neradioaktivni detektori zapaljivih gasova, na principu merenja provodnosti sloja kalaj-dioksida ugrejanog na 400 celzijusa. Oni mogu raditi i kao detektori pozara, jer detektuju zapaljivi ugljen-monoksid i derivate nepotpunog sagorevanja polimera i drugih ugljovodonika. Uz njih je neophodno koristiti celicne mrezice i sinter-plocice, propusne za gas a nepropusne za plamen, zbog rizika od paljenja gasa na povrsini zagrejanog senzora. Kostaju nesto vise od radioaktivnih dimnih senzora, ali su precizniji i mogu se razlicito kalibrisati za razlicite gasove.
Ako se ipak odlucis za samogradnju, sto ne preporucujem, mozes poceti pretragu sa "taguchi gas senzor".
jv2906
Posts: 2
Joined: 11-11-2011, 20:04
Location: Split,HR

Re: Senzor dima

Post by jv2906 »

Ma to mi je za seminar iz mehatronike.Bas moramo napraviti nesto elektronike sami.Našao sam neku shemu na principu reflekcije čestica dima,znači IR LE dioda i fotodioda.Pa da mi neko malo to pojasni kako tocno spojiti i na šta spojiti.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Senzor dima

Post by pedja089 »

Aj javi se kad budes na faxu, pa cemo napraviti to i pojasniti kako radi...
Post Reply