Tema za kratka pitanja i odgovore

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by WhiteHead »

A tu će prije bit da se radi o resetu MC-a u radiju uslijed smetnji prilikom palenja....
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

.
Last edited by phs on 13-02-2013, 13:48, edited 1 time in total.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

I tak, posudim ja prijatelju univerzalni intrument i naravno, dobijem ga SJEBBANOG! Dobro ajd, nije velika frka samo osigurač. Eh sad, maaaalo me muči taj osigurač. Na njemu ima nacrtana dioda. On je pokušao rastaviti taj osigurač i nije uspio nego ga je polomio i vratio nekako u nisač, unutra nisam našao ništa niti pijesak niti išta drugo. To je brzi osigurač 20A 600V. Ono što me muči da li je u tom osiguraču bila i neka dioda, zbog tog znaka koji se vidi na slikama.

Image

Image

Slika instrumenta, i BTW kad smo kod njega, što znači ovo True RMS, msm znam što je RMS ali mislio sam da li bih sa njim mogao izmjeriti snagu pojačala? Ako bih doveo na izlaz pojačala čist sinusni oblik potrebnog nivoa i mjerim AC napon, koji poslije kvadriram i podijelim sa impedancijom zvučnika? Da li bih dobio tada pravu izlaznu snagu?

Image
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by elektor »

Najvjerovatnije je riječ o običnom HRC (high rupture capacity) osiguraču. Dioda bi mogla predstavljati da je riječ o ultra brzom osiguraču, tj. da štiti i poluvodiče koji inače znaju pustiti dim prije osigurača.
Evo sa stranice proizvođača
It is therefore reassuring to know that ... tra-rapid"
Međutim svakako provjeri na stranici od proizviđača (http://www.siba-fuses.com) o kojem je tipu riječ. Ja iskreno nisam do sad čuo za osigurač sa diodom.
True RMS znači da će instrument pokazivati pravu efektivnu vrijednost napona bez obzira od valnog oblika.
Naime instrumenti inače imaju odziv (tj. mjere) srednju vrijednost, a nas zanima efektivna vrijednost. Zbog toga se ta srednja vrijednost "množi" sa faktorom oblika, tj. instrument se baždari da prikazuje efektivnu vrijednost napona. Problem je u tome što se faktor oblika razlikuje zavisno od oblika napona koji instrument mjeri.
Pošto najčešće radimo sa sinusnim naponom onda je instrument baždaren na efektivnu vrijednost sinusnog napona. Ukoliko mjerimo napon nekog drugog valnog oblika dobiti ćemo netočan rezultat.
True RMS instrumenti imaju drugačiji princip rada (termopretvornici i sl.) te će bez obzira o valnome obliku prikazivati točnu efektivnu vrijednost.
Pošto imaš True RMS multimetar možeš pomoću napona na izlazu dobiti pravu (RMS) snagu pojačala.
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Mogu ga dobiti na ovaj način koji sam opisao? Ili ne moram kvadratirati?
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
elektor
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1588
Joined: 14-10-2008, 20:40
Location: Hrvatska, Rijeka

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by elektor »

Naravno da je napon na kvadrat, pa takva je formula za snagu...
Međutim nije sve tako jednostavno, istina dobiti ćeš neku snagu, ali to ti možda neće puno značiti. Ne znam na koji se način inače određuju snage pojačala, tako da ćeš morati proučiti malo tu tematiku ukoliko želiš dobiti neki korisni rezultat.
Naime u čemu je stvar, kao prvo zvuk nije sinusni valni oblik pa ni efektivna vrijednost istog nije ista. Možda se mjerenje snage pojačala radi pri sinusu, a možda pri nekom drugom valnom obliku.
Čim imaš izmjeničnu veličinu nemaš jednu nego 3 snage (S, P, Q) koja se uzima za snagu pojačala ne bih znao.

Predpostavljam da se se snaga pojačala računa kao prividna snaga (S). Ako je to zaista tako onda moraš doznati valni oblik i frekvenciju napona pri kojima se računa snaga pojačala. Amplituda tog ulaznog signala mora biti jednaka najvećoj amplitudi koja je dopuštena na ulazu. Na izlaz stavljaš zvučnik impedancije za koje je pojačalo napravljeno i mjeriš napon True RMS multimetrom...
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Ovo sam pročitao negdje u borinom jednom postu. Pokušat ću sutra kad mi bude prazna kuća jer mislim da će mojim smetati 1kW muzike. Pokušat ću sa pojačalom od 100W na max i mjerit te preračunat. Naravno večeras "malo" čitati. Pokušat ću nać neki "jednostavan" način.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Kurijera2000
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 06-05-2012, 11:21

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kurijera2000 »

Pozdrav ekipo!
Imam jedno pitanje: moze li se od baterije od 12v napraviti simetricno napajanje za pojacalo?
Jer sam pronasao jedan cip i napravio pojacalo od 20 w koji radi na simetricno napajanje i htio bi ga prikljucit na bateriju pa da ga mogu nosit okolo! :ohno:
Svaka pomoc je dobrodosla! :D :lol:
Sta rec?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

Može, sa 2 baterije :wink:
User avatar
Kurijera2000
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 06-05-2012, 11:21

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kurijera2000 »

Al kako?? :lol: :lol:
Sta rec?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

A da malo razmisliš kako povezati 2 baterije da imaš po 2x12V iliti 1x24V :azdaja:
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Meni je jasno kako si mislio povezati 2 baterije. Ali, nije mi jasno zar će onda dobit +12/0/-12? Zar mu neće trebati nešto kao 7912? Ne bih da pobijam tvoje riječi samo mi to nije jasno. A opet, kad malo bolje razmislim sa druge strane možda je to i točno.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

Ajde napravi test. Spoji 2 iste baterije u seriju i mjeri napone od njihovog spoja prema + pa onda prema -
pa napiši ovdje šta ti je pokazao instrument?
Naravno, crnu - pipalicu od instrumenta drži na spoju tih dviju baterija a samo + crvenu prebacuj na na krajnje polove.
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Pošto sam ja lijen, ja sam to u proteusu uradio i Feko je PONOVO bio u pravu. Nisam te mislio ja pobijati u teoriji i nemoj se naći uvrijeđenim. Samo meni nije bilo jasno kako, ali mi je sada jasno kada malo razmislim.
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

zašto bih se ljutio...pa tu smo da pomognemo tj. da usmjerimo...iako bi svi sve na pladnju :ohno: :lol:
User avatar
phs
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 78
Joined: 26-11-2012, 10:10
Location: Žepče, BiH

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by phs »

Nisam mislio reći da sumnjam u tebe jer te pratim već 2 godine na ovom forumu i nemam riječi i nisam se htio petljati u ono što si rekao nego sam htio reći da meni nije jasno kako može. Zato sam rekao da se ne uvrijediš. A i ja bi radio da mi netko servira ali me bude stid i pitati jer neću da me drugi gledaju kao nekog mulca koji nema pojma. Ako ne znam ja ću se i potruditi da na internetu nađem da ne tražim ovdje i ne zakrčujem forum. A toliko je stvari tu na forumu da uopšte nije potrebno koristiti google nego se sve može naći tu ovom tražilicom. :wink:
Tražim tj kupujem Samsung Galaxy S Advence i9070 sa kvarom na matičnoj ploči. Uslov je da ima ispravan display i touch, a za sve ostalo me bk. Jer samo mi to treba. Dajem 200KM za očuvan display, 150KM za izgreban.
User avatar
Kurijera2000
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 06-05-2012, 11:21

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kurijera2000 »

Moze li se ovo napravit bez transformatora i spojit na bateriju od 12v i dobiti simetrično napajanje od jedne baterije:
http://www.kesatnet.com/sviprojekti/90- ... -12v-.html
:ohno: :lol:
Sta rec?
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Feko »

Pa ajd razmisli malo?
Pogledaj kako su okrenjene diode i koja propušta koju poluperiodu?
I kako bi sad mogla tako baterija raditi?
Jedino raditi neki voltage converter...ali to prolazi za male snage a pojačalo bome guta...nije da se ne može ali bi to bilo po onoj narodnoj "skuplja pita od tepsije! :wink:

edit:
evo, ako baš želiš vrlo jednostavno sa par dijelova...
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 28&t=10187
User avatar
puknuti
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 670
Joined: 11-06-2007, 21:26
Location: Samobor
Contact:

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by puknuti »

Dakle ovo je zadnja strana malog aktivnog sub-a
http://s4.postimage.org/q7w5qpbxp/DSC03637.jpg
Tamo u INPUT grupi ima cinch oznake "sub" , tu bi se trebao spojiti izlaz nekog uređaja koji ima izlaz za sub ?
Kakav filter treba da bi se on spojio recimo na MP3 ..ili bilo kakav drugi uređaj koji ima dvokanalni izlaz ?
User avatar
Kurijera2000
Napredujem
Napredujem
Posts: 146
Joined: 06-05-2012, 11:21

Re: Tema za kratka pitanja i odgovore

Post by Kurijera2000 »

Zna li netko jednu dobru shemu sa pic-om za pocetnike pa da se mogu nauciti ono osnovno(kako programirat pic itd...). Ako je moguce da bude jednostavna shema i da ima i hex file za pic. Pic moze bit 12F i 16F serija i shema moze biti od bilocega! :ohno:
Sta rec?
Post Reply