Problem sa fotopostupkom

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Pustinjak16
Posts: 9
Joined: 18-05-2010, 15:10

Problem sa fotopostupkom

Post by Pustinjak16 »

Pokušavam več s foto postupkom oko 2 tjedna i nikako da mi uspije!! Za osvjetljavanje korstim živuu lamp 125W s udaljenosti oko 40cm!! Radim na gotovim več lakiranim pločicama, i mako ostvjetljavanja ubacim u razvijač i nikad mi se ništa nije razvilo tj. nepokazuju se crni vodovi!!! To se događa dal ja osvjteljavam pločicu ili 2 ili 5 ili 10 ili 15 ili 20 ili 30 ili 60 minuta!!


Moderator: Promenjen naziv teme "Svjet" :!:
User avatar
scroller
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 77
Joined: 26-09-2009, 19:47

Re: Svjet

Post by scroller »

možda da probaš sa jačim razvijačem
Pustinjak16
Posts: 9
Joined: 18-05-2010, 15:10

Re: Svjet

Post by Pustinjak16 »

probo sam ali samo skine foto lak cjeli ...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Svjet

Post by 78L05 »

Netko od moderatora će ti prigovoriti za naslov teme... promjeni ga...

Razvijača ne valja ni previše ni premalo, ako je premalo neće se događati ništa, ako je previše otići će sve, zato smanji udaljenost osvjetljavanja na nekih 20-ak cm i eksperimentom probaj utvrditi koliko dugo treba osvjetljavati. Razvijača stavljaj 10g na jednu litru vode.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Svjet

Post by niho »

Hade ti nama lijepo slikaj tu svoju skalameriju s kojom radis :) da vidimo kako to izgleda a ne bi bilo lose mozda i klip pa na youtub da vidimo sta grijesis. zivina lampa je dobra i to bi trebalo da funkcionise, koliko je debelo staklo kroz koje osvjetljavas, da li radis sa termofolijom ili paus papirom, radis li ogledalo itd. Vise informacija--> vece sanse da rijesimo problem.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Svjet

Post by sindja1204 »

Pustinjak16 wrote: Za osvjetljavanje korstim živuu lamp 125W s udaljenosti oko 40cm!! Radim na gotovim več lakiranim pločicama,
Smanji udaljenost na 15-20cm a vreme osvetljavanja je 8min. (za paus). Ako nesto nevalja, problem ti je u koncentraciji ili temperaturi razvijaca. Stavi 8g na litar, a pre razvijanja probaj da posudu sa razvijacem ugrejes u vecoj posudi sa toplom vodom.
Pustinjak16
Posts: 9
Joined: 18-05-2010, 15:10

Re: Svjet

Post by Pustinjak16 »

radim s termofolijom koju stavim na pločicu s vodovima okrenutim prema pločici, staklo je debelo negde 3mm i gornje i doljne..
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by mega162 »

probaj isprintati dvije folije pa ih preklopi. možda ti je ispis na jednoj previše proziran pa ti svijetlost prođe tamo gdje ne smije. probaj otopiti 8-12g NaOH u toploj vodi, te nakon toga probaj. Ako radiš sa već napravljenim razvijačem, dobro ga ugrij prije razvijanja. ja sam to radio na radijatoru. Također nemoj niti previše držati pločicu u razvijaču. sretno :)
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by VFDisplay »

imao sam isti problem i riješio sam ga tako što sam prije nego što sam krenio osvjetljavati pločicu "ugrijao" lampu jedno 10-ak minuta prije početka osvjetljavanja pločice pa možda je to i tvoj problem. Upali ju, ostavi 20-ak min (može i više) upaljenu te zatim staviš pločicu na osvijetljavanje.
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1627
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by WhiteHead »

pa to se valjda podrazumijeva, al' dovoljno je 5-6 minuta
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by VFDisplay »

znam da se to podrazumjeva ali se to ponekad zaboravi :D
kako kod koga. meni treba 10-ak min najmanje da se ugrije...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by 78L05 »

Ne moraš grijati razvijač, moj je na sobnoj temperaturi...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by Broncani »

Problem je sigurno u vrsti predloška sa vodovima, ako ti se foto lak cjeli otopi sa pločice unutar otprilike 30 sekundi. Ako koristiš prozirnu foliju, vjerjatno nečeš dobiti vodove na pločici. Bilo bi dobro da printaš na običnom papiru sa največom rezolucijom i gustočom ispisa. Onda premaži papir sa kuhinjskim uljem i stavi ga između stakla i prozirne folije. Stavi sve na pločicu i osvjetli sa udaljenosti 20 do 25 centimetara na 2 do 3 minute. Ulje ne smije doči u kontakt sa pločicom.

Probaj pustiti razvijač da se otapa u vodi jedno 30 minuta prije nego što je staviš na razvijanje.

Da dobiješ zadovoljavajući otisak potrebno je oko 20 sekundi, ne sječam se više točno koliko dugo treba. Kada osvjetljavanje uspije, trebao bi primjetiti razliku u bojama na pločici prije i poslje osvjetljavanja na mjestima gdje se nalaze vodovi. Okreni je malo ljevo-desno i ako vidiš malu razliku u bojama tamo gdje su vodovi i tamo gdje nisu, sve je ok prošlo sa osvjetljavanjem. Ako je pločica dobro osvjetljena, brzo će se otopiti foto lak, a ako nije onda se jako slabo otapati. Razvijača u vodu stavi točno onoliko koliko piše u uputama. Ne treba ga ni više ni manje.
Shenda

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by Shenda »

Brončani, kako meni svaki put uspije napraviti pločicu foto postupkom, a tek kad sam pročitao tvoj post shvatio sam da sve radim pogrešno??? :roll:
Pa... skoro sve...

Printam na foliju ili paus, osvjetljavam oko 10 min, sa udaljenosti kojih 15 cm, razvijam u hladnom razvijaču oko minutu, i... na pločici ne vidim nikakve razlike u boji kad je osvjetlim između veza i ostatka pločice... razvijač ne puštam pola sata da "odleži"...

Kako??? :roll:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by 78L05 »

Ja printam nacrt vodova na termofoliju običnim laserskim printerom, osvjetljavam sa dvije UV cijevi na razmaku od 8cm 10 minuta, razvijam u razvijaču (1l -> 10g) 30 sekundi, on je hladan (sobna temperatura) i uvijek dobro ispadne...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by sindja1204 »

Shenda wrote:
Printam na foliju ili paus, osvjetljavam oko 10 min, sa udaljenosti kojih 15 cm, razvijam u hladnom razvijaču oko minutu, i... na pločici ne vidim nikakve razlike u boji kad je osvjetlim između veza i ostatka pločice... razvijač ne puštam pola sata da "odleži"...
Kako??? :roll:
Ja stampam na pausu, osvetljavam tacno 8min sa razdaljine 20cm , razvijam u jako toplom razvijacu 1-3 min, a na plocici nekad vidim razlike a nekad ne (vitroplast ili pertinaks),nikad nisam stavio tacno 8g na litar pa zato i ima razlike u vremenu razvijanja od 1-3 min, a kad napravim razvijac obicno odstoji 5 min, i uvek ispadne dobro...
Pa sad ni meni nista nije jasno :) :)
PS: Procitao sam dosta postova na ovu temu i nisam naisao na dva identicna nacina kako napraviti pcb foto postupkom. Svako ima svoju (uspesnu) formulu :) :) :)
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by 78L05 »

Sve je to u redu, ali meni nije jasno kako vama tako dugo treba za razvijanje...3 minute...

Ja čim ubacim u NaOH počne razvijanje i traje 15 sekundi, uz mućkanje i gotovo, istaknu se vodovi, uvijek koristim vitroplast (kvalitetniji, tvrđi, trajniji) i uvijek bude jednako tamno odnosno svjetlo ocrtano... :roll:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by sindja1204 »

78L05 wrote:Sve je to u redu, ali meni nije jasno kako vama tako dugo treba za razvijanje...3 minute...
:roll:
Upravo kao sto sam rekao da je sve individualno, a vreme razvijanja zavisi od koncentracije i temperature razvijaca kao i od vremena osvetljavanja, tj koliko je jak izvor UV zraka. Zato svi drugacije to radimo, a mislim da bi svako pojedincno trebalo da eksperimentalno utvrdi koncentraciju, temperaturu, vreme osvetljavanja i ostalo. Najbitnije je da plocica ispadne kako treba. :)
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by 78L05 »

Najbitnije je da plocica ispadne kako treba. :)
Tako je! :wink:
Treba naglasiti onima koji prvi puta izrađuju pločicu da ne očekuju obvezan uspjeh (prvi put), već kada prema konfiguraciji svoje opreme dobiju optimalne uvjete (koncentracije, vremena...) onda će sve ići lakše i bolje. Evo recimo konkretno, ja se ne sjećam kada mi nije ispala pločica kako spada...a radim ih više puta mjesečno. :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
Broncani
Posts: 19
Joined: 30-11-2009, 01:11

Re: Problem sa fotopostupkom

Post by Broncani »

Ja sam bio koristio hladan razvijač. Također nisam nikome rekao da radi pogrešno, samo sam rekao kako sam ja bio radio pločice sa foto postupkom. Koliko god to bilo pravo ili krivo, htio sam opisati čovjeku koji foto postupak radi prvi put šta može očekivati. Ja sam vidio tiskane vodove na pločici nakon osvjetljenja. Nekad više, nekad manje. Kada sam gledao kroz foliju i papir prema svjetlu, primjetio sam da je kvaliteta ispisa mog laserskog printera na običnom papiru bolja od folije. Nisam puno puta radio pločice foto postupkom, nemam puno iskustva. Svejedno sam uspio napraviti pločicu sa dvostranim tiskanim vezama. Koristio sam foto positiv sprej.
Post Reply