PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Pozdrav nov sam na forumu dobio sam zadatak da kreiram migajucu lutku sa NE555 Timerom pomoću štampane pločice pa sam kreirao stampane veze u Eagle-u pa me interesuje da li bi od vas neko mogao to da provjeri....
Attachments
elementi.jpg
elementi.jpg (7.06 KiB) Viewed 4510 times
veze.jpg
veze.jpg (8.77 KiB) Viewed 4510 times
Veze+Elementi.jpg
Veze+Elementi.jpg (11.97 KiB) Viewed 4510 times
ele sema.jpg
ele sema.jpg (12.7 KiB) Viewed 4510 times
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by sindja1204 »

Nije dobro. Moraces ponovo. :(
http://www.datasheetcatalog.org/datashe ... s/2182.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

Ne valja spajanje ovog integriranog kruga.
Izgleda da te zbunjuju pinovi mikrokontrolera...

http://www.elektronika.ba/forum/download/file.php?id=55" onclick="window.open(this.href);return false;

Ovako to treba izgledati.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Hvala momci,zbunjuju me pinovi IC-a :)

Evo nove verzije...
Umijesto LED-a sam stavio kondenzator diameter 5mm jer pise gdje je plus...
Attachments
verzija2.jpg
verzija2.jpg (12.49 KiB) Viewed 4465 times
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by mega162 »

@78L05, daj malo pogledaj. čovjek kaže jasno da mora raditi s NE555, a to je vremenski sklop a ne nikakav mikrokontoroler, i nema 18 nožica nego 8

@EMS, samo pogledaj datasheet koji ti je dao @sindja.

a evo takavu treptalicu imaš na ovom linku: http://www.sentex.net/~mec1995/circ/555test.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
nek te ne brine kaj piše tester. ova shema je potpuno ispravna. možda pomogne.
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Pogledao sam datasheet i shvatio da sam pogresio te sam u prethodnom postu dodao novu verziju plocice...


mega162 hvala na linku ali moram striktno raditi po onoj semi sto sam stavio u prvom postu pa me interesuje misljenje o plocici...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

@mega162, ti nemaš pojma što pričaš, savjetujem ti da prije prozivanja mene pogledaš prvi post zbog kojeg je tema otvorena.
Pozdrav nov sam na forumu dobio sam zadatak da kreiram migajucu lutku sa NE555 Timerom pomoću štampane pločice pa sam kreirao stampane veze u Eagle-u pa me interesuje da li bi od vas neko mogao to da provjeri....
Ovdje je ključno ovo podebljano, odnosno to je pitanje, prema priloženoj shemi potrebno je provjeriti tiskanu pločicu. Uzmi onu sliku koju sam postavio u prethodnom svom postu, treba i tebi, jer očigledno ni ti neznaš kako idu pinovi na IC-ima (odnosno integriranim krugovima), kada si to shvatio pogledaj ponovno nacrt njegove tiskane pločice i vidjet ćeš da je obrnuo početak IC-a, odnosno 1 pin zamjenio 8 pinom itd... Upravo iz tog razloga sam postavio sliku, a ti mi tada odgovaraš da se ovdje ne radi o mikrokontrolerima, bez obzira o kojoj se, tako da kažem, skupini integriranih krugova radi logika rasporeda priključaka je ista, i to se navodi u svim datasheet-ovima na koje ti mene upučuješ, pa čak nema veze ni broj pinova (18-8) :!: :roll:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

I na kraju demantiraš moju pomoć i čovjeku prilažeš novu shemu, umjesto da pogledaš pitanje, dakako, lakše je prozivati druge!
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

@EMS, druga verzija tiskane pločice je u redu, pregledano, možeš raditi po njoj. :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Hvala 78L05 kada zavrsim postovaću ovdje...

78L05 odmah sam svatio sta si htio da kazes sa onim IC-om...

Mega162 se nije potrudio da pročita sve postove...
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by mega162 »

meni samo jedna stvar nije jasna. u eaglu su JASNO označeni pinovi (1-8) i ako točno na pin br. 1 spojiš 0V, kod crtanja pločice (u board) eagle sam sugerira drugom svijetlijom bojom koji pin mora biti spojen s 0V i nema teoretske šanse da se zanime pinovi, osim dakako ako je shema nacrtana krivo.

Ovdje nije stvar ne poznvanja logike, nego programa kakav je eagle, a to su barem njegove osnove.
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

Ja se ispričavam ako sam malo burno reagirao na tvoj post, moram priznati da Eagle ne poznajem kao program, koristim puno jednostavnije programe, a u tijeku je čitanje osnova Eagle-a jer sam čuo da je to profesionalni program baš za te stvari.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

mega162 eagle ne sugerira nista ako se veze crtaju rucno bez povezivanja sa električnom šemom..."File>New Board"...

Kada bi Eagle pricao i riješavao probleme ja ne bih trazio pomoć...
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by mega162 »

ček malo, nacrtaš el. shemu, a ne radiš board po njoj?
osim toga da si si uzel 10min i nacrtal shemu i po njoj board sad se nebi prepucavali :azdaja:
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by 78L05 »

Mislim da ovdje nije bilo nikakvog prepucavanja, on je samo zamjenio redosljed pinova na IC-u, ne vidim zašto bi iz sheme morao praviti i pločicu, u ovim jednostavnijim programima, PCB Wizard, PCB Express ima također ta opcija, međutim bolje da neznate kako on to odradi... :roll:

Najbolje je sam po svojim elementima i ukusu razviti pločicu. :wink:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Ovako to Eaglr radi , a ja bas nisam vičan što se tiče podesavanja debljine vodova i ostalog prilikom autoruta
Attachments
igl.jpg
igl.jpg (10.41 KiB) Viewed 4260 times
User avatar
mega162
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 934
Joined: 10-04-2010, 17:54

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by mega162 »

nisam ti rekel da se treba raditi s autoruterom, to izbjegavaj.
rekel sam i da prvo nacrtaš shemu u sch dijelu, onda iz toga u brd nacrtaš ručno pločicu, a eagle će ti sam reći kad klikneš na onu žutu linijicu kaj moraš s čim spojiti.
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by sindja1204 »

Pcb u Eaglu moze da se radi direktno u board-u ili prvo u sch-u pa se prebaci u board. Mnogo je bolje i prakticnije i sigurnije da su u Eaglu u Sch odradi el shema uredjaja a potom prebaci u board kao sto kaze i Mega 162. Nakon prebacivanja iz sch u board, postupak izrade je identican kao i kada se pcb radi direktno u board-u, stim sto je ovaj nacin puno laksi i sigurniji (zbog tih zutih linija ili vazdusnih vodova koji pokazuju koje pinove treba spojiti),a procenat greske je smanjen na najmanju mogucu meru. Moj savet, je da se uvek shema prvo uradi u Sch a potom prebaci u board.Da je pcb ovako radjen sigurno nebi doslo do zamene pinova IC-a.
Ps: I ja sam normalno razumeo da je @7805 svojim postom (18 pinIC-a) dao kao primer kako se oznacavaju pinovi IC-a
EMS
Posts: 14
Joined: 26-04-2010, 14:12

Re: PCB Migajuca Lutka potrebna pomoć!

Post by EMS »

Mislio sam kada postoje vazdusni vodovi da se moze raditi samo autorute,hvala vam puno na savjetima...
Post Reply