Glasovno kontroliranje uređaja

Završeni projekti naših članova foruma sa pratećom dokumentacijom za ponovnu izradu istog.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

Šta mislite o ovom našem projektu? Je li vrijedio utrošenog vremena? Kakve prijedloge imate za usavršavanje?

http://www.youtube.com/view_play_list?p ... DB9528CF53

Part 3 ima uređaj kako radi.
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by pedja089 »

Nista ne mislim dok ne vidim seme, programe, itd...
EDIT:
I nikako mi se ne svidja da mi kompijuter upravlja zivotom...
Nekako mi taj naslov bas zasmetao. Valjda mi treba kompijuterom da upravljamo, a ne on nama :roll:
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

Ovako. Program je pisan u VB 6. Koristio sam microsoft sapi za prepoznavanje glasa. Ima njihov help file i uz malo čitanja može se sve lako shvatiti. Što se tiče kontrole, išla je preko paralelnog porta jer se ono može iz VB pristupati pinovima. A za paljenje i gašenje upotrijebio sam relay board za paralelni port. Jednostavno prikačio napajanje na lampice i cooler koji predstavljaju kao kućanske aparate i to je to.
Sheme i to ne smijem staviti pošto mi škola ne dozvoljava da objavljujem dokumentaciju dok takmičenje ne prođe nam. Uglavnom jako je jednostavno za napraviti i bez shema bi se moglo bez problema napraviti.
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by pedja089 »

Definitivno jako los odabir porta.
Jer kada se racunar pali nekada zna brljaviti po portu u nadi da je stampac zakacen.
Ja bas ne bih voleo da mi se svetla pocnu paliti, gasiti kada se racunar resetuje.
Zato je mnogo bolje upotrebiti seriski port i napraviti kontroler, ili zasto ne USB port? Sve veci broj racunara nema paralelni i seriski port, pogotovo laptop racunari...
Da bi projekat bio i malo primenljiv u praksi, releje moras zameniti sa triacima ili solid state relejima, napraviti neki kontroler, po mogucnosti za usb port, napraviti veci broj izlaza, obavezno dodati i ulaze, tipa alarmnih senzora, temperature, detektora dima, kontrolu preko web-a i preko gsm-a itd...
I mogao si snimiti na domacem jeziku, da te svi razumemo :wink:
Jako dobar projekat, ali treba jos dosta rada na njemu...
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

Znam, tek je prvi model mu izišao. Biti će još nadograđen. Zahvaljujem puno na savjetima.
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by pedja089 »

Nema na cemu. Ne bi bilo lose da postavis link do kontrole koje si koristio u vb-u...
Ali definitivno se prvo resi paralelnog porta...
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by 78L05 »

I na serijskom portu se na nekim pinovima javlja "tooglanje" tijekom paljenja i gašenja računala. RTS, DTR...
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by pedja089 »

Zato se onda napravi nesto ovako:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=9&t=3879" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

pedja089 wrote:Definitivno jako los odabir porta.
Jer kada se racunar pali nekada zna brljaviti po portu u nadi da je stampac zakacen.
Ja bas ne bih voleo da mi se svetla pocnu paliti, gasiti kada se racunar resetuje.
Zato je mnogo bolje upotrebiti seriski port i napraviti kontroler, ili zasto ne USB port? Sve veci broj racunara nema paralelni i seriski port, pogotovo laptop racunari...
Da bi projekat bio i malo primenljiv u praksi, releje moras zameniti sa triacima ili solid state relejima, napraviti neki kontroler, po mogucnosti za usb port, napraviti veci broj izlaza, obavezno dodati i ulaze, tipa alarmnih senzora, temperature, detektora dima, kontrolu preko web-a i preko gsm-a itd...
I mogao si snimiti na domacem jeziku, da te svi razumemo :wink:
Jako dobar projekat, ali treba jos dosta rada na njemu...
Izvinjavam se za jezik ali infomatrix je tražio ovaj video isključivo na engleskom :wink:
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by 78L05 »

Hehe, pa baš zato da se izbjegne tooglanje... Ali isto to može napraviti i na paralelnom portu.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
scroller
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 77
Joined: 26-09-2009, 19:47

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by scroller »

možeš li postaviti link odakle si skinuo taj microsoft sapi?
ja sam gledao na microsoftovoj download stranici ali ima više nekih fajlova za taj prog, pa neznam šta tačno da skinem, a po webu imaju samo tutorijali kako se text pretvara u govor, a nigdje da se govor pretvara u text :)

hvala
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

http://www.microsoft.com/downloads/deta ... laylang=en
Tu imaš listu programa sve ti piše za šta ti koji treba. Uglavnom najvažniji ti je SpeechSDK51.exe. Tu imaš paket za text to speech, voice recognition, dictation itd. Sad tu se možeš orijentisati šta ti treba. Ako trebaš par nekih riječi da prepoznaš npr. naredbe onda ti je voice recognition dobar. Dictation služi da diktiraš samo riječi ali baš se ne pokazuje dobro.
Imaš i kodove tu za više kompajlera. Preporučio bih ti visual basic pošto je baš jednostavan.
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by 78L05 »

Ja vas slabo razumijem, ne što je engleski, nego što je zvuk dosta loš (snimak)... a rado bih to vidio. :cry:
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by pedja089 »

Bas zato sam i ja rekao da je mogao na nasem snimiti, lakse bi skontali sta prica...
Moracu se poigrati malo sa ovim, samo da uhvatim vremena...
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

OK budem snimio sad kad maketu sredim pa postaviti ću :wink:
Electrowizzard
www.electrowizzard.com
User avatar
mrHusic
Posts: 18
Joined: 03-10-2009, 17:55
Location: Sarajevo, Bosnia & Herzegovina

Re: Glasovno kontroliranje uređaja

Post by mrHusic »

Great success from Una Sana College, Gold medal



Una Sana College has won a gold medal in an scientific project contest. Sabahudin Husic and Azur Selimovic have won a golden medal for their project called "Harmony: Let the computer do things for you".
Bosna Sema Project Competition, held on March 5. took place in Sarajevo. Participation took 43 projects related to different scientific areas like chemistry, biology, physics and IT.



Their project is a simple representation of new groundbreaking technology of smart homes. On their model of house all appliances can be controled with voice commands. It shows ideal for implementing in houses and hospitals so that it can ease everyday actions for old, immovable or just lazy people.

With this project our students will defend colors of their country on 7th international informatics project competition in Romania called "INFOMATRIX".

We wish them good luck!!!

http://unasanacollege.edu.ba/index.php? ... &Itemid=91
Post Reply