kako da povecam napon sa transformatora

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

E ovako imam jedan poveci transformator daje na 2 izlaza 36v na srednjem izmedju nih pola. i na transformatoru postoji jos jedan takav par isto 2x36v izmedju pola. e sad milim da sam negde video da moze da se iskoristi ta srednja , posto meni netreba za drugu svrhu da bi se povecao napon , nesto sa diodom sam video ali nemogu sada da nadjem, ako mi neko moze pomoci posle gretza imam 2x3300mikroF i 50v napon, meni bi trebalo da nekako dobijem izmedju 70-80v dc samo da nebude preko 80v . kako to da postignem i dali je uopste moguce, ako jeste , molio bih da mi neko da nacrt ili tako nesto. thx unapred.
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by RazoR »

Ovo se odnosi na napajanje za ono pojačalo, sad tek vidim, pa dosta ti je 50 V ako češ koristiti 4 ohm zvučnik.
Tih 50 V DC nemožeš povećati na 70 - 80 V DC. Te diode što kažeš vjerovatno idu s nekim kondenzatorima pa čine voltage doubler, i mislim da to nije za velike struje, uostalom opet bi uduplao napo i imao 100 V DC nakon ispravljanja.
Možda bilo bolje da serijeski vežeš jedan sekundar s polovicom drugog pa imaš 36 + 18 = 54 V AC, što je nakon ispravljanja oko 75 V DC. Pazi da su kondenzatori predviđeni za toliki napon.
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

e pa to je ono sto sam i uradio to mi je i bio cilj, pokusao sam tako, znaci izmerim AC 54v to je ono sto mi treba cim nakacim gretz i kondove napon pada na nekih 12vdc se dobije posle gretz a ovde je oko 8ac neznam kako?
pa sam zato mislio da nekako od polovice sa istog sekundara dobijem takav efekat. ali vrv je to za male struje video sam da se polovica preko diode vezuje za jedan od sekundara i tako nesto nemogu sada naci. ali ovo sto si ti rekao je najbolje, moji kondovi su 3300mirkoF e sad na njima pise 42v izvadio sam ih iz nekog starog pojacala sjebanog , sa njima je radilo onih 50vdc e sad zar ne bi trebalo oni da pregore a ne da padne napon na 12vdc odnosn oko 8ac pre gretza? to mi nikako nije jasno. ako je to problem i ako stavim jace kondove bice ok? ako da odoh da ih trazim.
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by RazoR »

Ja neznam što je tu problem, jedino bi mogao biti premali radni napon kondenzatora ako si sve dobro spojio.
I tebi je u biti u tom ispravljaču dovoljan jedan kondenzator jer netrebaš simetrično napajanje (srednju žicu, 0) nego samo AC između kojih ima 54 V spajaš na greatz, s + i - greatza na + i - kondenzatora, dalje na pojačalo i to je to. Možeš staviti više kondenzatora u paralelu za bolju filtraciju i veću zalihu struje (jači bass).
Ti kondenzatori moraju biti namjenjeni za napon iznad 75 V.
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

moji su bili 3300mikroF 42 v sada sam stavio isto 3300 ali 65v pazi kad stavim normalno izmedju dva kraja jednog sekundara ( ima i polovicu koju ne koristim) radi ok a kad izmerim napon izmedju jednog kraja i polovice drugog sekundara izmedju oba sekundara je 36v AC . neko mi je rekao da od jednog uzmem jedan kraj a od drugog polovicu trebao bi dobiti 54vac sto mi i treba ali kad izmerim napon izmedju polovice i kraja sa drugog kalema pokaze tako oko 50v cim nakacim nesto on padne na 10v nekapiram zasto i kad je prikaceno ovako izmedju dva kraja (36v) a izmerim izmedju jednog i polovice drugug kalema opet 10v cim je nesto nakaceno na bilo koji izvod na tranformatoru
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by alexa_pg »

Koliko sam mogao da shvatim iz tvoje diskusije ti imas dva nezavisna sekundara i hoces da ih spojis da dobijes veci napon. Moze, ali moras voditi racuna o smeru motanja trafoa. U jednom slucaju naponi se sabiraju a u drugom oduzimaju.
Alexa
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

pazi ovako ja imam trafo koji ima na primaru 6 ulaza, uzeo sam unimer stavio da meri otpor i namestio da pisti ako ima kontakta stavio na trafo i nasao dva izvoda koja su sa istog namotaja nakacio tu kabal za uticnicu, na sekundaru sam od 9 nasao 2x po 3 koje imaju vezu i to sam kasnije izmerio 2 po 2x36v u sredini polovica 18v. stavio gretz na 2x36 , kondove i dobio 50vDC ,jeli ikako moguce dobiti veci napon?
neko mi je rekao da uzmem sa jednog od tih polovicu 18 a sa drugog 36 i to sam i uradio 54v ali to je samo dok se nesto ne nakaci tacnije gretz onda padne na 10v i to je to. kako to da resim? i dali uopste moze to tako da radi ? ili dali je naprimer moguce da kratko spojim dva kraja od toga 36 znaci sa jednog i sa drugog i da tako dobijem veci kalem a da polovica onda bude izmedju ? neznam da li me kapirate? bilo koji nacin da dobijem veci napon?
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

http://img269.imageshack.us/i/trafos.jpg/
ovako je kod mene povezano.


http://img200.imageshack.us/i/trafo2.jpg/
mislio sam ovako nesto? da li bi funkcionisalo ? jer kad probam ovo bez ovog kratkog spoja koji sam nacrtao napon padne na 10 cim nakacim gretz?
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by RazoR »

Na ovoj prvoj shemi greatz je krivo spojen, valjda nisi tako zapravo spajao.
Ova druga bi trebala raditi tj. davati toliki napon, ali kao što je alexa_pg rekao, treba paziti koje izvode sekundara povezujes, one koji su u fazi ili protufazi :roll: Ako su u protufazi onda će napon valjda padati, zato probaj zamjenjivati te žice, možda je to razlog što ti napon padne na 10-ak V.
VFDisplay
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 515
Joined: 01-08-2009, 20:18

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by VFDisplay »

koliko sam ja vidio na slici ti si kondove spojio SERIJSKI a treba ti PARALELNO biti spojeni (ako hoćeš veći kapacitet , a s time veći, trenutačni napon)
User avatar
alexa_pg
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1248
Joined: 11-03-2005, 22:21
Location: Podgorica

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by alexa_pg »

Ako hoces precizan odgovor moras precizno da se izrazavas i da crtas seme kako se crtaju.
Uzmi ometar u ruke i provjeri izvode na trafou a onda to nacrtaj kako se inace crta u elektrotehnici.
Trafo ne mozes predstaviti kao sto si ti nacrtao.
Lose.JPG
Lose.JPG (8.89 KiB) Viewed 3446 times
Tvoj trafo moze biti kao na slikama ispod. Koji trafo imas to samo ti znas?
1.JPG
1.JPG (9.17 KiB) Viewed 3446 times
2.JPG
2.JPG (9.29 KiB) Viewed 3446 times
3.JPG
3.JPG (8.93 KiB) Viewed 3446 times
Alexa
User avatar
RazoR
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 255
Joined: 01-08-2008, 15:14
Location: Hrvatska

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by RazoR »

VFDisplay wrote:koliko sam ja vidio na slici ti si kondove spojio SERIJSKI a treba ti PARALELNO biti spojeni (ako hoćeš veći kapacitet , a s time veći, trenutačni napon)
Možda ne želi veći kapacitet, nego da kondenzatori rade na većem naponu!
Spajenjem parlalelno dva ista kondenzatora kapacitet se uduplava, ali svaki mora podnijeti cijeli napon.
Spajenjem serijski dva ista kondenzatora kapacitet se prepolavlja, ali i napon tako da se mogu koristiti kondenaztori predviđeni za manji radni napon.
Serijski spajaš + na -, tj. + ||- +||-.
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

veci je od ovoga ali nije bitno bitno je samo dali na sekundaru trebam kratko spojiti dva odvojena namotaja? i onda da taj spoj bude polovica? a na krajevima da bude dupli napon?
Attachments
trafo
trafo
3.JPG (8.93 KiB) Viewed 3389 times
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

veci je od ovoga poslednjeg sto si linkovao ali nije bitno bitno je samo dali na sekundaru trebam kratko spojiti dva odvojena namotaja? i onda da taj spoj bude polovica? a na krajevima da bude dupli napon?
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by mataya »

da! spajas namotaje u seriju samo pazi dali je na svim namotima ista debljina zice :wink:
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
Stefan840
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 16-07-2009, 09:39

Re: kako da povecam napon sa transformatora

Post by Stefan840 »

jeste, svuda je zica ista, ceo sekundar
Post Reply