Pomoc! Udara me struja!

Forum koji ne mora biti vezan za elektroniku ali u kojem vrijede pravila foruma!

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

hm, slican slucaj je bio kod jednog mog kolege kada je majstor potrefio u žicu od struje u zidu....kada je utiplao bojler ili nosac za tus (ne sjecam se sada)....kad je skinuo saraf vise nije tresla struja :ohno: Morao je na tom mjestu izstemati i ugraditi kutiju :roll:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by trax »

Imao sam slican problem prije par godina u stanu.

Ispred stana u ormaricu gdje je brojilo se otkacila nula ili zemlja. Nakon toga, bojler u kupatilu se poceo ponasati cudno, struja je peckala takodje preko cijevi. Nakon nekog vremena mjesto gdje je ventil za bojler ona "dihtung" gumica se toliko zagrijala od te struje, da je progorila i voda je pocela da curi na sve strane. Tek tad je nastupilo sranje, varnicilo je iz zida ko u filmovima :ohno:

Nakon sto je pola stvari pocrkalo komsiji (TV, PC i slicno) izvrnuli smo u ormaricu glavne osigurace i primjetili da je masa/nula popustila. Ja sam svoje stvari iskljucio na vrijeme pa nije bilo prevelike stete, osim starog TV-a...
prihvati
Posts: 7
Joined: 27-07-2009, 12:08

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by prihvati »

Pozdrav svima, uz zahvalnost za savete, kratki apdejt:
juce sam iskljucio sve osigurace u kuci.
"Peckanje" je tada nestalo sto me je utesilo (problem je sada , koliko shvatam, samo u mom stanu).
Redom sam ukljucivao sve osigurace dok nisam utvrdio da napona ("peckanja") ima samo kada je ukljucen osigurac na kom je instalacija u zloglasnom zidu.
Isti osigurac znaci propusta napon i u uticnicu na koju je prikacena sudo-masina isvetlo iznad tog kuh. elementa.
Peckanja vise nema obzirom da sada drzim taj osigurac iskljucen a pitanje za dobronamerne znalce je:

da li je sada najlogicnije problem definisati kao ogoljenu zicu tj. neki kontakt koji pravi ta zica?
da li je problem vezan samo za taj osigurac/zicu tj. da li treba jos nesto ispitivati (druge zice, osigurace, vod. cevi, el. uredjaje...)?
da li postoji nacin da se nekim instrumentom utvrdi tacno/ sto pribliznije mesto "kontakta"?

Hvala unapred.
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Prvo nam tocno odgovori na pitanja:
Dali je ta sudo-masina direktno na instalaciji (kao bojler u kupaonici) ili ima utikac pa je preko njega u struji?
Dali pecka kada sudo-masina odvojena/iskljucena iz struje?
Ako se utvrdi da je u zidu negdje ostecena instalacija onda svakako prvo provjeriti samu prikljucnicu/uticnicu u zidu od te sudo-masine!
Iznad nje cca 20 cm od stropa mora biti razvodna kutija pa (ako ovo do sada nije pomoglo) treba odvojiti tu utičnicu pa vidjeti da li onda pecka tj da li je greska u tom dijelu od razvodne kutije do uticnice?
Pod obavezno provjeriti da li je negdje na pravcu kako ide kabel bušene rupe i stavljenje tipli za kuhinjske ormarice i sl jer se to cesto desi da se tako osteti kabel?

Ajd provjeri sve ovo pa se javi!
User avatar
MORGAN
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1284
Joined: 21-07-2009, 07:12
Contact:

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by MORGAN »

feko to će njemu riješiti električar pusti ga. :|
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by Feko »

Dobro, nije na odmet da zna sta ce elektricar raditi....ovo ti je kao ono kod doktora...drugo misljenje :wink:

samo tesko je ovako na daljinu :roll: ...da bar imam uvojak kose ili nokte :lol:
feon
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 36
Joined: 10-04-2009, 11:30
Location: Skopje

Re: Pomoc! Udara me struja!

Post by feon »

Uste malku i FEKO ke pocne da gleda i na grav (pasulj) :roll:
Post Reply