XEON lamp driver

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
CyberSky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 287
Joined: 16-01-2006, 18:21

XEON lamp driver

Post by CyberSky »

Jel ko zna kako se pale xeon lampe, jel trebaju visoki napon?
I ako može stavite shemu drivera za njih!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Pricao sam ja sa drugarom pre i rekao mi je da ne bi mogla da gori vise od 1minuta odprilike(kaze izgorela bi)
Firkragg

Post by Firkragg »

Bljeskalice ili lampe?
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Bljeskalice ili lampe?
Ja sam ukapirao da je CyberSky pitao za bljeskalicu. :?: :D
User avatar
CyberSky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 287
Joined: 16-01-2006, 18:21

Post by CyberSky »

Ma može i bljeskalice svejedno je,samo da znam kako da radi taj driver!
muja3
Posts: 24
Joined: 15-03-2006, 20:08
Location: BG
Contact:

Post by muja3 »

Za paljenje Xenon lampe je potreban inpulsni trafo koji dize napon na nekoliko KV(1-4 mislim) i koga mozes da nanjes u blicu od foto aparata,
ali on je za male snage. Tako da prvo moras da utvrdis kolika snaga ti treba...
User avatar
CyberSky
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 287
Joined: 16-01-2006, 18:21

Post by CyberSky »

trafo imam tako da to nije problem, mislim da daje 5kV!
Treba mi sad još samo shema da vidim kak se spaja!
Firkragg

Post by Firkragg »

Bljeskalica i zarulja su nebo i zemlja sto se tice toga.

U bljeskalicu se prazni kondenzator napunjen na 300V parsto uF koji se puni preko mini-SMPS invertera.
On stoji napunjen i ne izbija se u bljeskalicu jer xenon nije ioniziran a 300V je premalo za proboj.

Zbog toga je dodana još jedna elektroda koja nema kontakta s xenonom vec je samou dodiru s balonom bljeskalice izvana.

Ta je elektroda spojena na mali pulsni transformator koji se okida tiristorom i malim kondenzatorom također napunjenim do 300V iz invertera.
Puls od 4kV stvara dovoljno el. polje da ionizira xenon i elektrolit se prazni kroz bljeskalicu, daje veliku pulsnu snagu (do nekoliko kW) ali on traje vrlo kratko i nemoze nauditi bljeskalici.

Iz bljeskalice nemozemo nikad napraviti ikakvu zarulju jer bi eksplodirala kad bi emitirala toliku snagu dolje od nekoliko ms, npr. ako je spojimo an pole pig mali volumen xenona ce se prebrzo zagrijati i raznijeti bljeskalicu.


xenon zarulje su riejtke i skupe, osim u autima koriste se za proizvodnju bijele svijetlosti sirokog spektra, identicne danjoj (kino-projektori), pumpanje SS lasera i sl.

Puno su vece od bljeskalica i rade na jednostavnom principu da se xenon uzbuđuje jakim pražnjenjem, imaju puno veci volumen tako da se toplina moze rasporediti i disipirati.

Napajaju se s DC ili VFAC, iz invertera slicnog flybacku od televizora koji daje pocetni puls od nekoliko kV i kasnije napon pada pod opterecenjem na oko 100V.

POnekad se koriste grijači ili dodatni pulsni transformatori za paljejne.
muja3
Posts: 24
Joined: 15-03-2006, 20:08
Location: BG
Contact:

Post by muja3 »

Imam negde semu ali moram prvo da je nadjem.
Ali to ide tako sto na primar transformatora se dovodi kratkotrajni napon koji se na sekundaru indukuje u veoma visoki 4-5KV i jedan kraj sekundara ide na srednju zicu lampe a drugi na masu, kao sto i jedan kraj primara na masu. Vodi racuna lampa je polarisana tj. ima + i - kraj. Takodje ako frekfencija inpulsa na primaru bude dovoljno velika da ljucko oko ne moze da primeti treperenje, oda moze da ti posluzi kao jaka sijalica. Ali problem toga je zagrevanje, koji moze da se resi....
Post Reply