toki voki (walkie talki)

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
liska
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 17-03-2008, 16:01
Location: Sarajevo

toki voki (walkie talki)

Post by liska »

pozz
mozete li mi dati semu toki vokia,koja nije komplikovana za pocetnika :wink:
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

liska
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 17-03-2008, 16:01
Location: Sarajevo

Post by liska »

osim ove :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Najjednostavnija shema ti je da odes "kod kineza" i za neku sicu si kupis te igracke.
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

posto su i meni rekli da idem kod kineza da kupim igracku a ja htio da napravim nesto pogledaj ovo

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ceiver.rar

ja sam planirao da napravim nesto ovako ali nisam jos sve djelove prikupio tu su ti dvije seme jedna prijemnika jedna predajnika...samo da se jish ubaci preklopnik na prijem /predaju ,,,,,
ako treba slika ploce imam ti sve uradjeno u Pcb Wizardu
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
liska
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 43
Joined: 17-03-2008, 16:01
Location: Sarajevo

Post by liska »

one kod kineza nemaju domet ni do 20m
User avatar
pnp
Napredujem
Napredujem
Posts: 114
Joined: 14-02-2007, 00:10

Post by pnp »

Evo ti semice ako je nesto nejasno pitaj .... :idea: :idea:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... riment.rar
STRUJA JE JEDINA ZENA KOJU NE SMIJES DIRAT ,A KAD JE GOLA UBIJA
CPU - Cirkaj Pivo Uvjek;HDD - Hajde Domacu Donesi;HTTP - Hocu Tamno Toceno Pivo;TCP/IP - tri crna piva / i pelinkovac
User avatar
kristijan0602
Posts: 5
Joined: 12-11-2008, 21:48
Location: Vinkovci
Contact:

Re: toki voki (walkie talki)

Post by kristijan0602 »

..može li se nekako povečati domet toki-vokia.. :wink:
..glupko..xD
User avatar
ivan 2
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 575
Joined: 17-07-2007, 10:14
Location: đakovo
Contact:

Re: toki voki (walkie talki)

Post by ivan 2 »

Ja mislim da može. Trebaš imti bolju antenu (veču), i možda neki tranzistor na izlaz (antenu), neka kažu stručnaci sta misle!!!

Pozz!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: toki voki (walkie talki)

Post by stojke369 »

Imas toki voki na 433 koji imaju svasta u sebi a smesno su jeftini jer ako pravis NIKAD neces uspeti to da napravis za tako male pare koliko kosta jedan komplet a te performanse neces tek tako izvuci u kucnoj radinosti.Kupio sam za firmu 2 kompleta i veoma fino rade a imaju u opcijama svasta... i kodiranje kanala... stoperica, rasterivac komaraca, melodije.... za nekih 40 evra po kompletu.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: toki voki (walkie talki)

Post by Smjesko »

Domet walkie-talkie-ja ti ovisi o frekvenciji na kojoj radi, snazi njegovog odasiljaca i ugodjenosti antene (rezonantnosti) kao i njenom eventualnom dobitku. Buduci da se kod ovih igracaka u praksi uglavnom koriste stapne neusmjerene antene, podatak o dobitku antene se moze zanemariti jer ga i nema. Ako su frekvencije nize, onda je i veca valna duljina, a time i duljina antene, sto predstavlja praktican problem za njenu realizaciju u amaterskim uvjetima. Ako se zelis malo ozbiljnije baviti "hodanjem i pricanjem", uclani se u neki radio-klub gdje ces nauciti sve sto je potrebno, poloziti ispit za radio-operatora i kupiti si gotov "vokac" (ne kineski) i onda ces biti najzadovoljnija faca u selu i sire. Prtljanje sa samogradnjom ce ti potrositi vrijeme i hrpu novaca, a povratno zadovoljstvo ce biti vrlo malo.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: toki voki (walkie talki)

Post by stojke369 »

Ovde sam kupio toki voki za firmu.Za ove pare tesko da ces nesto bolje napraviti kuci.

http://www.tehnomanija.rs/katalog/toki-voki-uredjaji" onclick="window.open(this.href);return false;

Cena: 4799 din :arrow: 4799 RSD (srpski dinar) = 50,9795965 EUR (evro)

http://www.tehnomanija.rs/index.php?mod ... c=8814.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
MHN
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 350
Joined: 11-03-2005, 22:02
Location: Sarajevo

Re: toki voki (walkie talki)

Post by MHN »

Prije sam i ja bio opcinjen pravljenjem tokaca ali nikada nisam uspio da mi neka jednostavna shema proradi kako treba, ipak sto se tice pravljenja u kucnoj radinosti to je dosta zahtjevno jer treba dosta pomocnih uredjaja da bi to proradilo kako treba. Moras imati makar frekvencimetar i dip metar za zavojnice. I ja sam misljenja da je jeftinije kupiti te igracke :)
Titan II
Posts: 3
Joined: 30-07-2011, 20:28

Re: toki voki (walkie talki)

Post by Titan II »

Pozdrav svima. Ja bi isto napravio valki talki. Na njega bi stavio antenu na 2.4ghz. Da li je to moguće i molio bih šemu. I da li bi se išta postiglo.
User avatar
alpino005
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 74
Joined: 27-10-2010, 18:29
Location: Sarajevo , BiH

Re: toki voki (walkie talki)

Post by alpino005 »

Izrada bilo kog uređaja na visokoj frekvenciji nije moguća bez instrumenata za podešavanje pa je skoro
svaki pokušaj završio kao neuspjeli bez pomoći nekog sa iskustvom i potrebnim za podešavanje zavojnica
(induktiviteta).Ko posjeduje osnovno kao frekvenciometar i sam napravi pomoćne kao sonde za vf ili dip
metar možda i uspije sa izradom.
Post Reply