problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
jordan_ko_drugi
Posts: 5
Joined: 21-02-2009, 12:46

problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola

Post by jordan_ko_drugi »

prije svega zelim da pozdravim sve clanove foruma, a poseban pozdrav ide za administraciju. ja sam adem mahmutbegovic iz tuzle, idem u elektrotehnicku skolu u tuzli. za projekat (iz predmeta DIGITALN TEHNIKA) sam dobio temu: "problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola". trebam da objasnim: "u cemu se ogleda problem direktnog spajanja", "na koji nacin se rjesava taj problem".
ZAMOLIO BIH SVE ONE KOJI NESTO ZNAJU O TOME DA MI POMOGNU.
unaprijed hvala svima. Adem
jordan_ko_drugi
Posts: 5
Joined: 21-02-2009, 12:46

Re: MOLIM ZA POMOC

Post by jordan_ko_drugi »

moliom Vas pomozite
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: MOLIM ZA POMOC

Post by mirzza »

Kolega, ja sma cuo kod mene su dobili da im pomocu tih TTL i CMOS kola ispisuje na 7-segmentnom dispeju iz decmialnog u BCD. A nisam cuo to problem direktnog spajanja..
jordan_ko_drugi
Posts: 5
Joined: 21-02-2009, 12:46

Re: MOLIM ZA POMOC

Post by jordan_ko_drugi »

meni je tako receno :cry: :cry: :cry:
jordan_ko_drugi
Posts: 5
Joined: 21-02-2009, 12:46

Re: MOLIM ZA POMOC

Post by jordan_ko_drugi »

mirzza wrote:Kolega, ja sma cuo kod mene su dobili da im pomocu tih TTL i CMOS kola ispisuje na 7-segmentnom dispeju iz decmialnog u BCD. A nisam cuo to problem direktnog spajanja..
koji si ti razred???
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: MOLIM ZA POMOC

Post by stojke369 »

Ademe pozdrav i tebi.Dobrodosao na forum. :wink:

Pre svega nadam se da si procitao pravilnik foruma

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... =18&t=4681" onclick="window.open(this.href);return false;

Naravno nov si clan pa nema kritike samo obavestenje.Glavni problem lezi u naslovu teme MOLIM ZA POMOC . Sta bi bilo kad bi svako prilikom postavljanja teme pisao molim pomoc, treba mi pomoc... jer vecina koja postuju nesto po forumu postuju iz razloga potrebne pomoci pa bi svi znaci trebali da pisu potrebna pomoc ili molim pomoc u naslovu :?: .... ne nego treba ukratko napisati o cemu je tema pokrenuta.

Sve najbolje :wink:
User avatar
mirzza
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 722
Joined: 05-12-2006, 22:33
Location: Tuzla

Re: problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola

Post by mirzza »

2 sam razred.. Ah reci profesorima nek ti pomognu, meni kad su davali projektni zadatak rekli su, "imas punu podrsku od nas" :) I mislim da se tvoj odgovor krije u onoj velikoj knjizi koju nosaju samo je ona na engleskom. :)
Mad ID
Posts: 5
Joined: 07-04-2009, 00:22

Re: problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola

Post by Mad ID »

Trazis na krivom mjestu.
Uzmes neki TTL datasheet, neki CMOS datasheet i tamo ti lijepo pisu granice logičkih razina. Usporedis i vidis jel ima problema. U 95% slucajeva su ti chipovi kompatibilni. Isto tako, TTL i CMOS imas punoo vrsta, najbolje da istrazis sve. Koliko se sjecam problem je samo kod jednog spajanja gdje nije garantiran neki prijelaz (ne znam napamet) i naravno treba vidjet dal je CMOS 5V tolerantan (opet velim, vecina ih je).

Dakle ne trazit na forumu, vec google i deri. Nema tu neke filozofije
Shenda

Re: problem direktnog spajanja TTL i CMOS integralnih kola

Post by Shenda »

Ne tražiš na krivom mijestu! Ovo je pravo mijesto za takva i slična pitanja... :wink:

Za početak... Trebao bi definirati šta je to "TTL" a šta "CMOS"...
Ukratko, TTL (od "transistor-transistor-logic") je vrsta uglavnom digitalnih IC-a koja radi na naponu od +5V, sastoji se od bipolarnih tranzistora, i pasivnih elemenata, i ima (uglavnom) dva definirana stanja, logičku 0 (ili L) sa naponom do jedno 0,8V i logičku 1 (ili H) sa naponom višim od 3,5V. Ovo vrijedi za klasičnu TTL, koja je uvelike zastarjela... danas se koriste neke druge familije logičkih IC-a, koje funkcionalno imaju ista svojstva, ali im je brzina i hrpa nekih drugih parametara daleko bolja...

CMOS je familija logičkih IC-a koja je kasnije izbačena na tržište, radi se o "complementary metal-oxid semiconductor" tehnologiji, dakle FET-ovi... Napon napajanja je maksimalno +15V (ali može biti i niži, a mogu raditi i sa simetričnim napajanjem -7,5V +7,5V), logička stanja su im definirana kao postotak od napona napajanja... Opet su klasična zastarjela, pa se danas koriste uglavnom "B" varijante... a i to sve manje...

Bitna stvar je da se TTL drajva strujom (kao bili koji tranzistor), a CMOS naponom... I tu nastaju problemi! Osim toga ni logička stanja im se ne podudaraju, pa se za prilagođenje koriste posebna kola koja se zovu buferi, a mogu se koristiti i driveri, konverteri...

Još jednom napomena - sve gore navedeno vrijedi za "klasična" kola TTL i CMOS serije...

http://www.ibiblio.org/kuphaldt/electricCircuits/" onclick="window.open(this.href);return false;

Evo ti "malo literature"... za početak :!: :lol:
Post Reply