Krepala lemilica?

Diskusija o popravkama raznih elektronskih aparata. Njihove sheme, dorade i slično.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
led clock
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 38
Joined: 06-02-2009, 22:51

Krepala lemilica?

Post by led clock »

...izgleda... :cry: :cry: :cry: Danas prijepodne lemim s njom i sve normalno na 350 stupnjeva i sada uzmem da ocistim vrh i pocnem ga turpijom malo sredivati a prije toga ga iscupam sa stapa, i ošmirglam ga i vratim na štap (nabijem), i idem upaliti i ne valjda, LED-ica ne svijetli ne grije se, ništa :x , onda sam odsarafio tamo gdje je grijac i kratkospojio plavu u crvenu zicu (onu koja ide u sam stap koji se grije) i on se poceo zagrijavati i dioda je svjetlila, rastavio sam stanicu, medutim ne vidim nista sumnjivo, osigurač nije pregorio, prekidač ispravan, trafo se cuje... Sta bi moglo biti?? Molim vas pomozite!
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Krepala lemilica?

Post by Amir_Hadzic »

Otkad se turpijom "sreduje" lemilica?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Krepala lemilica?

Post by pedja089 »

verovatno si ostetio grejac kada si cupao vrh iz lemilice. tako da ces morati uzeti drugi grejac.
i sledeci put nemoj praviti 3 teme, dovoljna je jedna :wink:
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: Krepala lemilica?

Post by pejky »

Ne sredjuje se turpijom, ali mene profesori iz skole u koju sam isao i dan danas ubjedjuju da je najbolje vrh lemilice sredit turpijom :evil: i tako jos uvijek pricaju svojim ucenicima :twisted:
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Re: Krepala lemilica?

Post by stojke369 »

Koristim Weler vrhove i nemam problema.Dosuse uspeo sam i njih da zeznem ali na nacin kada ispravljam nozice ili kopam njime po ploci da prekinem vod inace nema problema za trajanje.Druga stvar je koristiti zicu za sudove za ciscenje vrha.Zicu za sudove pricvrstite uz lemilicu negde gde vam je zgodno i od nje cistite vrh.Vrh vam je onda UVEK cist.Zicu menjate kad vam pocne ostavljati kalaj a nece da ga skine sto znaci da se napunila :D
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Krepala lemilica?

Post by Amir_Hadzic »

Ostrim predmetima (poput turpije) se moze odstraniti zastitni sloj na vrhu lemilice, jer koliko znam vrhovi nisu cisto zeljezo... Makar su mene tako u skoli ucili. (u dobra stara vremena kada sam imao prakticnog profu labaratorijskog)
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: Krepala lemilica?

Post by Smjesko »

@Pejky, mijenjaj skolu, a tim "profesorima" reci neka prate elektroniku.ba - mozda nesto i nauce. :D

@Amire, vrhovi se rade od legure u kojoj ima najvise bakra i imaju povrsinski zastitni sloj. Ja vrhove svojih lemila cistim ili posebnom spuzvicom (koju neki natapaju vodom, ali to nije dobro jer kad se vrh naglo hladi, puca mu zastitni sloj !) ili komadom krpe od starih traperica (jeans).
Amir_Hadzic
Napredujem
Napredujem
Posts: 175
Joined: 07-09-2006, 16:10

Re: Krepala lemilica?

Post by Amir_Hadzic »

Ma ja znao sam da ima nekakav zastitni sloj. Ja koristim spuzvicu za sude, samo je dobro iscijedim, tek' toliko da je vlazna da se ne bi topila od temperature lemilice. A imaju se i kupiti one spuzvice namijenjene za ciscenje vrhova...
User avatar
pejky
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 701
Joined: 07-01-2006, 21:33
Location: Tuzla
Contact:

Re: Krepala lemilica?

Post by pejky »

Smjesko wrote:@Pejky, mijenjaj skolu, a tim "profesorima" reci neka prate elektroniku.ba - mozda nesto i nauce. :D
Zavrsio sam je :lol:
Dva profesora su pratila ovaj forum (ne znam da li ih jos uvijek prate) medjutim oni nisu medju tim koji ciste vrhove turpijom.
...kada posisaš sva vesla, tada Nikola si Tesla, s pravom mozes reci da je struja tvoja...

http://www.pik.ba/profil/pejky/
User avatar
Feko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4394
Joined: 23-07-2008, 06:18
Location: Hrvatska, Slavonija, Selo moje malo...

Re: Krepala lemilica?

Post by Feko »

Ma može se čistiti vrh turpijom no vrh lemilice za lemiti rine :lol:
Marko Enter
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 42
Joined: 27-01-2009, 18:59

Re: Krepala lemilica?

Post by Marko Enter »

Neznam stvarno gde ste to videli da treba vrh da se izsmirgla ili isturpija, posle takvog rada vrh mozes da bacis, jer si mu skinuo presvlaku sto je nabacena na vrh, zna se cime se cisti vrh , u sundjer koji je malo vlazan ili u onako nekim zicama za sudovi ali ne da se onako mnogo trlja o zicu onda ce se isto pohabati presvlaka vrha,

pozdrav
Marko
Post Reply