EasyPic4 PROBLEM

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
flash005
Posts: 16
Joined: 30-12-2008, 21:28

EasyPic4 PROBLEM

Post by flash005 »

Pokušavam ubacit program u pic12f629 za programator koristim EasyPic4 ali bezuspješno..
Prepoznaje mi ga kao 12f508 nakon što odabarem da nastavi ....javi grešku...

ps...hex koji pokušavam ubacit je za Termometar - Nokia 3310 Lcd

http://www.ivica-novakovic.from.hr/Noki ... ometar.htm
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by sasa45 »

a koji program koristis za ubacivanje hex fajla u pic...posto ja imam EasyPic5 a koristim picFLASH 7...kad ucitam hex ne odradi sva potrebna podesavanja...posto ne znam bas sva potrebna podesavanja mislim da je bolje da uzmes allpic programator i sa njim da ga isprogramiras tamo mozes sve da podesis sta treba....

edit:
evo sad sam pokusao da ga isprogramiram i neuspesno...ima mnogo posesavanja...mislim da ti je lakse allpic i pratis njegova uputstva i sve bude ok...ja sam vec uradio tu shemu....
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by DaTi »

:arrow: http://www.elektronika.ba/117/easypic3- ... ka-zakrpa/" onclick="window.open(this.href);return false; probaj to.
flash005
Posts: 16
Joined: 30-12-2008, 21:28

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by flash005 »

[quote="sasa45"]a koji program koristis za ubacivanje hex fajla u pic...posto ja imam EasyPic5 a koristim picFLASH 7...kad ucitam hex ne odradi sva potrebna podesavanja...posto ne znam bas sva potrebna podesavanja mislim da je bolje da uzmes allpic programator i sa njim da ga isprogramiras tamo mozes sve da podesis sta treba....

edit:
evo sad sam pokusao da ga isprogramiram i neuspesno...ima mnogo posesavanja...mislim da ti je lakse allpic i pratis njegova uputstva i sve bude ok...ja sam vec uradio tu shemu....[/quote

i ja koristim taj picFLASH V.7.11

izgleda da mi je allpic najlakše rješenje:D
User avatar
Elektronicar
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 467
Joined: 19-01-2008, 17:05
Location: Balkan

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by Elektronicar »

@sasa45
Koja podesavanja ne odradi kao treba ?
Okaci hex da probam.

@flash005
Ako ga prepoznaje kao neki drugi pic onda nista od upisivanja programa.
EasyPic5 podesavanjem jumpera J8 i J9 se programiraju DIP20 DIP14 DIP 8.
Pogledaj da li postoji slicna varijanta za EasyPic4.
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by sasa45 »

ma problem je tu u tom mikrokontroleru trazi posebna podesavanja evo pogledaj sta kaze onaj lik ciji je hex

http://www.ivica-novakovic.from.hr/Prog ... 12F629.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Attachments
Ds18B20TempLcd.rar
(2.15 KiB) Downloaded 166 times
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by vukboban »

ma nisu to posebna podesavanja,samo je na toj adresi zapisan tacan podatak za kalibraciju internog oscilatora.
Ako i ne podesis to,int.oscilator se kalibrise na neku srednju vrednost,ali to ti i nije toliko bitno(recimo nece biti 4Mhz,nego 4.05Mhz)
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by sasa45 »

ne ja sam mislio na ovaj deo texta

citiram sa onog sajta
"Druga stvar kod programiranja su "fuses" :
Kod uključene opcije "CP", program će vjerojatno javiti grešku "Verify failed at address 0000h!", jer ne može napraviti verifikaciju programa - znači, isključite opciju "CP".
Ako želite isprogramirati mikrokontroler sa uključenom opcijom "CP" - Code Protected, tada u < Options > < < Programing > selektirajte opciju "Verify during programming" - slika desno.

ako hardverski koristite pin GP3 (mclr), kao ulazni
za nešto, isključite opciju "MCLR". Kod uključene
ove opcije, taj pin (GP3) morate koristiti za
externi reset .

Postoji mogućnost da nakon programiranja mikrokontrolera, više ga nije moguće ponovno isprogramirati.
To se događa u situaciji ako je uključen unutarnji oscilator i isključen "MCLR", a Vaš programator nema kontrolu VDD-a ( +5v ).
Prema specifikaciji (slika desno), programiranje se vrši tako da su linije VDD, DATA, CLOCK na logičkoj "0", dok se na liniju VPP (MCLR) dovodi napon programiranja ( 9 - 13.5 V ) - tek tada se dovodi kontroler u fazu programiranja.
ako je napon napajanja (+5V) prisutan prije VPP, a mikrokontroler je bio već isprogramiran sa postavkama <IntOsc> i <MCLR - off>, tada nije moguće isprogramirati kontroler, jer je on već u režimu rada i neće reagirati na programiranje. Provjerite način programiranja Vašeg programatora."

Izvor: http://www.ivica-novakovic.from.hr/Prog ... 12F629.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
flash005
Posts: 16
Joined: 30-12-2008, 21:28

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by flash005 »

Pričito sam te upute za programiranje... Mislim da mi je problem MCLR...
Jer ovaj pic sam izvadio iz uređaja, gdje je vjerojatno isključen je MRLC i koristi se interni oscilator...tako da pretpostavljam da više nemogu ništa upisat u njega...

Al ne kontam zašto mi PICFLASH " pic12f629 prepoznaje kao 12f508" ????
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by trax »

Jesil siguran da ti je taj PIC koji imas bas 12f629, mozda je 12f508 :roll:

I ja sam imao takav problem oko re-programiranja na easyPIC3 koji sam rijesio sa onom hardverskom zakrpom. Nakon toga, mikroE su ispravili taj bug i poslali mi software patch za moju easyPIC3 plocu. Od tad je sve OK. Probaj skinuti sa njihovog sajta novu verziju PICFLASH-a, moza ta koju koristis je stara...
User avatar
sasa45
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 518
Joined: 19-01-2007, 07:42
Location: Subotica - Srbija
Contact:

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by sasa45 »

koliko sam ja ukapirao kad god dodje do neke greske u podesavanjima da mi se buni da je prepoznao 12f508 ili mi se buni kao da je pronasao dva od jednom...ali te probleme sam uvek resavao tako sto sam ukapirao da sam napravio gresku pri podesavanjima za odredjeni pic....
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: EasyPic4 PROBLEM

Post by vukboban »

Ako je u pitanju F serija bilo kojeg PIC-a on se moze uvek reprogramirati,bez obzira kako je prethodno bio programiran(sa kojim podesavanjima)!
bitno je samo da (kao sto kaze Ivica) ako je bio podesen INTOSC(interni oscilator) i iskljucen MCLR pri prethodnom programiranju,onda je OBAVEZNO prilikom programiranja da se prvo dovede napon od 13V na MCLR pin,a tek nakon nekog vremena dovesti napon napajanja(5V).NIKAKO OBRNUTO!
ako si sve ovo ispostovao i ipak nece da programira,onda ili nije dobar programator,ili softver za programiranje,ili je to PIC serije C ili.....ili je crk`o PIC
Post Reply