TV Stabilizator

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

TV Stabilizator

Post by denahv »

U zadnje vrijeme otvaram dosta tema jer me nije dugo bilo na forumu, bio sam na selu a tamo sam dobio svakakve ideje :D . Ugl, nebitno...

Sa sela sam donjeo stari TV stabilizator (tamo je čest pad napona pa neki to još koriste). Zanima me dali bih mogao nešta napraviti korisno od toga? Na stabilizatoru pišu vrijednosti: IN: 220VAC +- 20% 50Hz , OUT: 220VAC +- 2% 220VA (Ovo +- je simbol za toleranciju). Napon na izlazu je 210VAC. U kučištu je ogroman trafo i kondenzator od 5uF 550V. Stvarno nemam ideju za šta bih to iskoristio pa vas pitam... Evo i slike:

Image

Image
User avatar
mataya
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1715
Joined: 04-02-2008, 12:57
Location: HR, Varaždin
Contact:

Post by mataya »

imam i ja negdje tako nesto.
Sačuvajte drveće => pojedite dabra.
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

sta si ga autogenom otvarao? :lol:
...:::SVAKO "ZASTO", IMA SVOJE "JEBIGA":::...
User avatar
marty.markoh
Napredujem
Napredujem
Posts: 162
Joined: 21-10-2007, 17:14
Location: hr

Post by marty.markoh »

Može se iskoristiti trafo-ako se da odmotati žica sa sekundara(bilo skračivanjem iste za potrebni napon,bilo dodavanjem izvoda za više različitih napona,bilo namotavanjem deblje žice sekundara za potreban napon).Koliko vidim na slici kod tvog tv-stabilizatora je pristupačniji trafo nego kod onih koje sam ja rastavljao-taj je bio zaliven u smolu i sasvim nepristupačan za bilo kakvu preinaku. :D Dakle ako se daju rastaviti E-limovi -da bi se napravila preinaka na sekundaru(zatim se ti limovi očiste, opet sastave i poslije potope u lak-da nema zujanja) onda je traf upotrebljiv.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

r2d2 wrote:sta si ga autogenom otvarao? :lol:
Koliko vidim na slici kod tvog tv-stabilizatora je pristupačniji trafo nego kod onih koje sam ja rastavljao-taj je bio zaliven u smolu i sasvim nepristupačan za bilo kakvu preinaku.
Ma taj cijeli trafo je bio zaliven u neku smolu koja je totalno popucala i ispadali su komadi te smole. I onda sam ja poskidao te smole koliko je išlo i zato to sad tako izgleda :D

Može se iskoristiti trafo-ako se da odmotati žica sa sekundara(bilo skračivanjem iste za potrebni napon,bilo dodavanjem izvoda za više različitih napona,bilo namotavanjem deblje žice sekundara za potreban napon). Dakle ako se daju rastaviti E-limovi -da bi se napravila preinaka na sekundaru(zatim se ti limovi očiste, opet sastave i poslije potope u lak-da nema zujanja) onda je traf upotrebljiv.
Ma nedaju mi se praviti nikake preinake. Mislio sam ako je iskoristiv bez preinaka da ga iskoristim negdje... Al ako se nemože negdje iskoristit ovakav kakav je, nema veze, šta sad :D
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Mogu li ja to prodati nekome? Da mi ne stoji bezveze... Treba li nekom tak šta?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ako maknes taj kondenzator i ostalu skalameriju i ostavis samo trafo, moze ti sluziti kao izolacijski trafo. Nabavi jos jedan auto-trafo manje snage od toga na kojem mozes regulirati napon i onda imas izvor napona 0 do 220 V ~. Iza toga stavis grec i kondenzator i imas stroj i pol na kojem se ne disipira snaga a mozes regulirati istosmjerni napon od 0 do 310V.

Vidis kako je zdravo zivjeti na selu. Svjezi zrak i tisina razbistruju mozak i onda ti svasta padne na njega. :lol:
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Jooj @Smješko, koji si ti lik! Neznam odakle vadiš sve te fore :lol: . Na selu je super, babe i djedovi čuvaju te stare uređaje tako da se tamo može svašta iskopati :lol:

A sad ozbiljno... Kakav je to auto-trafo? Vjerojatno sam to već vidio al se sad nemogu sjetit... Gdje ga mogu nabaviti?
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Ee, babe i djedovi su do tih igracaka dolazili teskom mukom, pa ih zato i cuvaju. Vidjet ces ti kad budes baba, ovaj, djed, kako ces i ti sve cuvati. :lol:

Autotrafo ti je trafo s jednim namotajem koji spajas na izvor (220) a ima jedan izvod na tom namotaju na mjestu ovisnom o tome koji napon treba na izlazu. Izlaz se uzima s tog izvoda i jednog izvoda od ovog namotaja. Ako se trafo izvede tako da taj izvod bude klizac (kao na potenciometru) onda mozes regulirati napon. Prednost mu je sto treba manja jezgra za ekvivalentnu snagu kad usporedjujes s obicnim trafom. Nedostatak je sto nije izoliran od mreze.
Odgooglaj " autotransformer " pa ces znati nesto vise.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Čekaj, ja mislio da se taj auto-transformator nalazi negdje u autu :lol: :lol: . Eto, znao sam ja za taj trafo još i prije i viđao sam ga al nisam znao kako se točno zove. Al reko sam da mi je poznato :) .

Ali nekontam kakvu funkciju će vršiti ta dva transformatora kad ih spojim? Nije mi jasno zašto bih auto-trafo uopće spajao na TV stabilizator...
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa rekao ti je gore smesko. da odvojis auto transformator od mreze i onda ga mozes slobodno koristiti kao ac napajanje.
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Možda pitam glupa pitanja ali kad ne razumijem, bolje ću pitati...

Zašto ga je potrebno odvajati od mreže? Kakva je razlika ako ga spojim na TV stabilizator ili direktno na mrežu?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Post by pedja089 »

pa razlika je sto ako ti uhvatis za fazu od mreze, lepo ces se provesti.
a kad je izolovan trafo od mreze i namestis npr 20 volti moces dirati zice. nije neki primer ali ajde
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

Skužio sam. Taj trafo sigurno nije jeftin, a i nije ko recimo VN trafo da ga mogu izvadit iz televizora (samo primjer)... Dali mi se to isplati onda radit? Koliko košta taj trafo?
User avatar
MladaNada
Stariji član
Stariji član
Posts: 2529
Joined: 20-05-2006, 14:57
Location: Banja Luka RS , Novi Sad RS , Herceg Novi CG

Post by MladaNada »

Naravno da se isplati ako ti treba takvo napajanje...Ali mislim da ti ne treba. Autotrafo od nekih 600W je oko 150e ja mislim!
User avatar
denahv
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1190
Joined: 21-10-2007, 19:15
Location: Osijek

Post by denahv »

A 150 eura baš nemam :D . Ma ja mislio da se to može ovak izvadit iz nečega pa da iskoristim. Al 150 eura... :?

Ima li još neko nekakvu ideju?
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: TV Stabilizator

Post by Petrus »

Zdravo ljudi!
Posto napon mreze kod mene uvece pada na skoro 170V hocu da kupim preko oglasa ovaj iskrin korektor-stabilizator napona (pogledaj fotku).
Jel neko moze reci kolika je njegova izlazna moc u W-tima, posto na njega hocu da ukljucim frizider onaj sa manjom komorom za duboko-proizvod gorenje.
Hvala na pomoci!
P.S.
Na prednoj strani je simbol Iskre pa do njega pise TV stabilizator
User avatar
Petrus
Napredujem
Napredujem
Posts: 103
Joined: 13-03-2014, 11:19

Re: TV Stabilizator

Post by Petrus »

Pogledajte ovaj web sajt: http://www.pik.ba/artikal/6018177/tv-st ... tor-iskra/ tu se nalazi slika TV stabilizatora. :shock:
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: TV Stabilizator

Post by niho »

To na slici je TV stabilizator, ima poprilično snage i pogonio je čak one televizore lampaše kojigutaju poprilično struje. Nisam siguran kako bi se ponašao na induktivnom potrošaču kakav je motor od frižidera, bojim se teško. Nekada su rađeni "specijalni" korektori za frižidere i zamrzivače koji u stvari nisu ništa drugo do auto-transformatori 220/24V a u sebi su sadržavali relativno primitivnu elektroniku i dva relea. Princip Kada je napon ispod 200V rele uključi sekundar trafoa u seriju sa primarom i podigne napon za rih 24V, ako je napon između 200 i 240V ništa se ne dešava i ako je napon preko 240V sekundar spaja protufazno sa primarom u seriju i time skida tih 24V. Možeš ga i sam napraviti a snaga transformatora je samo razlika kompenzovane snage npr:
ako je potrošač 150W (mali frižider) onda on "vuče" približno 150W/220V = 0,7A (zaokružimo na 1 A) 24V*1A = 24W i to bi bila minimalna saga trafoa. Naravno motori jako puno povuku na startu pa se preporučuje puno veća rezerva snage, u ovom slučaju se preporučuje bar 100W.
Post Reply