Nikola Tesla

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Firkragg

Nikola Tesla

Post by Firkragg »

Ovo sam već napisao za jedan forum, pa mislim da bi bilo dobro stavit i ovdje.
Nadam se da će se nekomu svidjeti :shock:
Firkragg

Post by Firkragg »

NIKOLA TESLA

(10.07.1856. Smiljan - 7.2.1943. New York)



Image




Rođen je u malom srpskom selu Smiljanu. Imao je relativno obično djetijnstvo,
polazio je srednju školu u Gospiću i Karlovcu,a srednju u Grazu.
Završio je sveučilište u Pragu, i dobio posao u Budimpešti i Parizu.
1884. odlazi u SAD gdje ostaje do kraja svog života.
Ispočetka je surađivao s Thomasom A. Edisonom, koji je već bio slavan po svojim
izumima na polju istosmejrne struje.
Iako je imao financijskih poteškoća nedugo zatim 1887. osnovao je svoj laboratorij.

Bio je fasciniran mogućnostima izmjenične struje koje su u ono doba naizgled bile
zanemarene. Edison se zalagao za sustave istosmjerne struje,
a u to je doba već postojao istosmjerni generator i elektromotor, vakumirana staklena
žarulja kao jedan od edisonovih izuma počela je osvajati svijet.
U doba kada nije bio poznat pojam aktivni element ili oscilator tesla je počeo
eksperimentirati s malim transformatorima i elektromotorima.
Uvidio je da paralelno povezana zavojnica i kondenzator kada im se da naponski impuls rezoniraju na svojoj,
točno određenoj prirodnoj rezonantnoj frekvenciji, ovisnoj samo o njihovom induktivitetu i kapacitetu.
Kondenzator koji se nabije prazni se u zavojnicu, koja stvara oko sebe magnetsko polje.
Kad se kondenzator izbije struja prestaje teći kroz zavojnicu i njeno se magnetsko polje ruši,
inducirajući struju u zavojnici ali u obrnutom smjeru od one koji je zavojnica primila.
Kondenzator se anbija tom strujom, ponovno se prazni i tako sve dok oscilator ne ostane bez energije
zbog vanjskih gubitaka. Tesla je bio fasciniran tom savršenošću, činjenicom da elektroni u zavojnici i kondenzatoru
titraju an isti način kao i zvono ili glazbena viljuška kad je udarimo.
U toj se oscilaciji zbog samoindukcije zavojnice stvaraju naponi višestruko
već od početnog. Tesla je razmišljao kako da proces učini kontinuiranim, da se oscilacija ne sruši nakon jednog
ciklusa nego da traje neprekidno. Najjednostavnija ideja je bio mali mehanički relej koji je vibrirao pri
prlasku niskofrekventne izmjenične struje. Relej bi davao više desetaka impulsa u sekundi koji bi okidali
titrajni krug pnovo i ponovo. Zavojnicu je zamijenio malim transformatorom s nekoliko zavoja u primaru i više tisuća
u sekundaru. Induktivitet primara se mogao podešavati, i tako mu se mijenjala rezonantna frekvencija.
Omjerom broja namotaja primara i sekundara napon se uvišestručio.
To je bio prvi Teslin transformator.

Image

mali teslin transformator koji je Lord Kelvin predstavio 1897.


Sekundarna zavojnica je imala mali ali znatan kapacitet između zavoja, koji je zbrojen i uz induktivitet davao i toj
zavojnici neku rezonantnu frekvenciju, i kad su se frekvencije primara i sekundara poklopile, dobiven je napon
preko tisuću puta veći od početnog. Mehaničku sklopku je zamijenilo iskrište a sekundar je postavljen uspravno i
motan zavojem do zavoja, čime su se ostvarile goleme snage i naponi u milijunima volta.


Image


Teslin magnifying transmitter u Colorado Springsu



U teslino doba vladalo je svojevrsno praznovjerje u vezi izmjeničnih struja, naime činilo se da nije moguće struju
promjenjiva smjera pretvoriti u jednoliko, jednosmjerno gibanje.
Istosmjerni motori koristili su komutator, koji je u načeu bio rotaciona sklopka na
rotoru motora koja je mijejnala smjer struje kako bi se svitci nastavili okretati u magnetskom polju.
Komutator je kod velikih snaga jako iskrio i takvi bi se motori brzo uništili.
Danas znamo da iskrenje ioizira zrak, čiji uzbuđeni atomi odašilju spektar EM zračenja koje može biti
štetno za razne elektroničke uređaje, što mu je još jedna velika mana.
Također je izrada takvog motora bila komplicirana zbog izvedbe komutatora i rotora s namotima žice.
Tesla je promatrajući taj motor zaključio, ako komutator već mijenja smjer struje u anmotima rotora
bili se moglo napraviti isto da struja mijenja smjer i teče svicima u statoru, a da je rotor permanentni magnet.
Ispočetka se činilo da to nema smisla jer se rotor samo vibrirao u promjenjivom magnetskom polju.
Trebalo je navesti magnetsko polje da se okreće, kao što se komutator okretao i mijejnao smjer struje u rotoru,
čineći njegovo magnetsko polje okretnim.
Trebalo je dovesti struju na dva namotaja u statoru, ali u vremenskom razmaku, tako da rotor može pratiti gibanje
magnetskog polja.
Tesla je zaključio da će takav motor raditi ako se napravi generator s tri namotaja, koja će biti pobuđivana okrećućim
permanentnim magnetom u vremenskim razmacima, tako da se svaki preklapa za trećinu.
To je bio prvi trofazni generator i motor, koji je radio na opće zaprepaštenje G. Westinghousea, direktora istoimene konpanije u SADu.
Sa jednom fazom je problem bio veći, i doskočilo mu se stavljanjem kondenzatora u seriju s jednim namotom motora.
Kondenzatoru je trebalo vremena dok se puni i prazni i time je radio pomak struje u fazi, stvarajući obrtno magnetsko polje.

Kod Edisonovog istosmjernog sustava problem je bio prijenos energije na veliku udaljenost od elektrane, jer se an vodovima stvarao pad napona i
on se mogao riješiti jedino motorom i generatorom, koji su morali biti ogromni i velikih snaga a komutatori su gorjeli.
Teslin trofazni sustav dotukao je takav način prijenosa energije.
Niskofrekventni AC iz generatora elektrane bi se podigao transformatorom an više stotina tisuća volti i tada je za prijenos jednake
snage struja bila mala i pad napona zanemariv, a na odredištu opet spuštao na korisnu razinu.
Trofazni motori su postali nezamjenjivi u industriji i svugdje gdje su nužne velike snage.

Nakon samo godinu dana, 1888, Tesla je predstavio na predavanju svoje patente iubrzo je G. Westinghouse otkupio čitav njegov polifazni
sustav izmjeničnih
struja. S njim je tesla surađivao još mnogo godina.
Polifazni teslin sustav je nakon nekoliko godina prvi put pokazao svoju vrijednost u izgradnji hidroelektrane na slapovima Niagare.

Možda njegov najvažniji pronalazak, koji sam predstavio na početku, rezonantni oscilator struja visoke frekvencije sastoji se od mnogo izuma koje
je tesla patentirao od 1896 - 1914 godine. U velikom laboratoriju u colorado springsu napravio je golem oscilator odašiljač (magnifying transmitter)
kojim je slao energiju na daljinu kroz atmosferu kapacitivnim putem, bez vodiča.
Teslu su s pravom nazivali magom, genijem pa čak i izvanzemaljcem.
Mnogi su njegovi izumi bili magični i misteriozni u to doba, a neki su poput divovskog tornja odašiljača koji je trebao odaslati energiju bežično oko
zemaljske kugle i mnogih drugih pronalazaka ostali to i danas. Tesla je osmislio radioprijenos i kontroliao je model broda elekrtomagnetskim valovima,
sve u dobu akd nisu postojali elektronske cijevi i iskrište je bilo jedini aktivni element.

Tesla je u potpunosti izmjenio svijet kakav danas poznamo sa preko 700 izuma od kojih su mnogi anšli korisnu primjenu, i ostali neizostavan dio našeg života.


Image


1956., stote godišnjice Teslina rođenja u njegovu čast je jedinica za gustoću magnetskog toka nazvana njegovim prezimenom -


Tesla (T)
zen-x
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 07-12-2005, 19:44
Location: RH - Podravska Moslavina

Post by zen-x »

Svaka čast!
A što se tiče Tesle, stvarno velik čovjek. Čuo sam da je bio čudan, ali ako je to cijena genijalnosti, mislim da se isplati platiti.
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

E da mi je on bio rodjak ili komsija gde bi meni kraj bio.Mada me je danas spicila struja (400v) ali ja ipak mislio na neki drugi kraj. :D :shock:
User avatar
WizzAss
Napredujem
Napredujem
Posts: 105
Joined: 27-12-2005, 20:46
Location: Hrvatska/Rijeka
Contact:

Post by WizzAss »

kad smo vec kod Tesle, zna netko di ima za nac na netu sve (ili bar veci dio) njegovih izuma? i je istina ono o teleporteru, i ono o ''Teslinoj zraci''??
P.S. zna netko kako napravit rengen, ultra zvuk il tako nesto??
i nema pjesme, i nema cuge da pozdrave forza fiume, forza fiume,forza fiume, da pozdrave forza fiume
Firkragg

Post by Firkragg »

Teleporter - valjda misliš na nevidljivost i sl gluposti -> google philadelphia experiment

Zraka smrti -> google Tesla death ray

Većina od tog su izmišljotine jer su teslu u ono doba smatrali i izvanzemaljcem (lol) pa su mu dodijelili svakakve čudne ''izume'' :shock:

Rengenske zrake su isto teslino otkriće, danas se uglavnom proizvode puštanjem vrlo visokog istosmjernog napona (100kV) kroz vakuumsku cijev s anodom i katodom, anoda je od izdržljive legure i kutnog oblika prema katodi.
Kad ubrzani elektroni iz katode udare u anodu naglo se usporavaju i odašilju EM zračenja rendgenskog spektra, koja su ionizirajuća i štetna za čovijeka.

Kako napraviti ultrazvuk???
Pa spojiš oscilaor s NE555 na piezo zvučnik i ugodiš do frekvencije koju više nečuješ, samo štaće ti to :shock:

Mogu se napravit nekakvi pimitivni i sopri detektorski sustavi an temelju odbijanja ili digitalna komunikacija ultrazvukom (također jako sporo)
Knight
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 16-10-2005, 20:10
Contact:

Post by Knight »

Već sam "progutao" nekoliko knjiga o Tesli i on je stvarno sanjao o tome da stvori tako razorno oružje da će ga se ljudi bojati upotrijebiti, što bi po njegovom mišljenju prekinulo sve ratove na svijetu. Prije svoje smrti, već pomalo senilan počima trabunjati o čudnim izumima letjelicama itd. između ostalog navodi da je već iumio "zraku smrti" ali do danas to ostaje nepotvrđeno. Ja se osobno nebih iznenadio do Ameri jednog dana "IZUME" čudesnu zraku smrti :lol:
I točno, Teslu su neki smatrali "bićem s Venere".
Ako je napad najbolja obrana, onda je obrana najgora obrana!
Firkragg

Post by Firkragg »

Ta zraka smrti je bila ono što danas zovemo elektrolaser.
Tu se koriste (jedna ili dvije ovisno o sustavu) UV laserske zrake velike pulsne snage koje ioniziraju zrak na svom putu, pretvaraju ga u plazmu i čine električki vodljivim. Zatim se kroz tu zraku pušta visoki napon koj će ju pratiti jer ima vrlo mali otpor, i još dodatno ionizirati zrak i uzemljiti se pri pogotku u uzemljen objekt (čovjeka)
Mogu se koristiti i 2 zrake koje same zatvaraju strujni krug (bez zemlje) i to se namjerava koristiti u malim ručnim napravama, koje bi se u budućnosti i mogle koristiti ali ne kao razorno nego kao 'miroljubivo' oružje kojim se žrtva može omamiti/onesvijestiti/ubiti ovisno o snazi koji 'ispucamo'
Imo sam negdje link ali sad se stvarno nesijećam...
Imaš u wiki na beam weapon (s?)
buco

Post by buco »

Pa ako me pamcenje dobro sluzi vise se i ne koriste rengenski aparati s kasicnom izvedbom "rendgenske cijevi" vec radioaktivnim izotopima kao Cobalt i sl . Puno su "izdasniji" ne trose energiju , vec je proizvode . Energije zracanje mogu bit daleko vece itd... ako cemo pravo , zato i postoji odavno problem skladistenja radioaktivnog materijala iz zastarjelih medicinskih uredjaja .
Tesla , zanimljiv covijek , mene je voema dojmila njegova "turbina" kao i neki projekti o kojima sam citao radove[neku vrst recenzije] dvaju Harwardskih profesora koji se bave bas radom tog naucnika i pokusavaju neke stvari povezat. Naj zanimljivije je od svega , bar meni , je to sto dijeca u USA gotovo uopce nista o njemu i ne uce [ zapazanje tih istih profesora] sto i necudi jer kako dijeci objasnit da je netko poklonio bogatstvo drugom covijeku tj da ga novac bas i nije zanimao sto je u potpunoj kontradikciji s samom idejom drustva u kojem i mi danas zivimo i nacinom odgoja te iste djece.Kad bi sad proveli anketu na nasem boardu i pitali tko je Linus Pauling sto mislite koliko bi ljudi znalo odgovor [ bez googia] !??? A kad bi pitali tko je Hitler sto mislite koliko ljudi bi znalo odgovor na istom boardu !?? ili bilo kojem drugom .Kako je svijet cudan ovaj prvi za vecinu kao da nikad nije ni postojao a za ovog drugog znaju svi nije vazno u kom kontextu , ali svi znaju za njega , dok za onog drugog tolio rijetki da kao i da nije postojao. Putevi "pravde" su veoma cudni !? zar ne !???
Pozdrav
Firkragg

Post by Firkragg »

Pa ako me pamcenje dobro sluzi vise se i ne koriste rengenski aparati s kasicnom izvedbom "rendgenske cijevi" vec radioaktivnim izotopima kao Cobalt i sl . Puno su "izdasniji" ne trose energiju , vec je proizvode . Energije zracanje mogu bit daleko vece itd... ako cemo pravo , zato i postoji odavno problem skladistenja radioaktivnog materijala iz zastarjelih medicinskih uredjaja .
Gdje si to čuo???
Istina ima i 'radioaktivnih' ali starinski nisu nikako izašli iz upotrebe.
BAš iz razloga radioaktivnog otpada, jer mnogi ne žele imati posla s tim.
Postoje sasvim male i mobilne x-ray jedinice sa 100kv transformatorima i
cijevima koje vrlo ljepo rade, nema smisla zamijenjivati ih ničim.

RAdioaktivni se elementi puno koriste u lječenju (može bit i izazivanju) raka i sličnih tegoba.

Pozdarv
Firkragg

Post by Firkragg »

Firkragg

Post by Firkragg »

Ovo je s iskrištem... svaka čast ko je napravio...

http://nic.funet.fi/pub/sci/electrical/ ... q_e800.gif
Firkragg

Post by Firkragg »

Bili se usudili...hehe :) :shock:

Image
buco

Post by buco »

Pa upotrebom izotopa cije je vrijeme poluraspada relativno malo par godina najvise , oni uglavnom prestaju bit silno opasni , a stvar je i komercijalne naravi jer kad bi stavija cezij 137[ mislim da je njegov izotop mnogo dugozivuci] nebi se bas isplatia biznis .Ali problem je sto oprema naglo zastarijeva tehnoloski pa zavrsava u smecu ili u donacijama siromasnim zemljama ili u po' cijene , a ono sto ne to postaje problem ali to nije samo problem u medicinskoj opremi vec u opremi za scaning kvalitete materijala , varenja [ brodovi ] itd.. itd .. i kad bi se tu furale rengenske 100KV cijevi koje moraju imat i odredjenu energiju [ ili prevedeno i ne bas malu struju na tom naponu ] da izbile elektrone[ dovoljan broj za dobru sliku] s nizih orbita materijala anode za generiranje X zracenja jer primarni elektroni ako se dobro sijecam bas i nemaju dovoljnu energiju za tu upotrebu [ meko x zracenje] , tu je zatim i hladjenje cijevi potrebno . Mozda se svijet ponovo vratio rengenskoj cijevi !?? moguce naravno .

"RAdioaktivni se elementi puno koriste u lječenju (može bit i izazivanju) raka i sličnih tegoba. "
Cuj X zracenje je po prirodi stavri isto dal dobijeno izotopima ili rengenskom cijevi , nazalost !!! Jedino je nacin dobijanja potpuno razlicit.
Pozdrav
zen-x
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 07-12-2005, 19:44
Location: RH - Podravska Moslavina

Post by zen-x »

Pa kad smo već kod toga, pogledajte ovo:
http://www.thebakken.org/students/Tesla-Coils.mov
Malo veći filmić (10,5MB), ali dobar.
E čuo sam da se u središtu munje nalazi plazma, ima neko informacija o tome? Mislim jel to istina?
Firkragg

Post by Firkragg »

Plazma je bilo koji plin zagrijan do temperature na kojoj se ionizira (gubi barem 1 elektron) zbog kinetičke energije sudaranja s drugim atomima u zagrijanom plinu.
Potrebna toplina varira, kao i stupanj ionizacije.
Na oko 20 000 stupnjeva svi su atomi potpuno ionizirani za sve poznate tvari.
Plazma je sve ionizirano, plin u neonki, plamen , iskra...
Razlikuju se uglavnom po temperaturi i po načinu ionizacije.

Što se tiče filma - ništa naročito.
TC je od kupovnih dijelova a daje tek nešto bolje rezultate od mog (koji nije ur ezonanciji)
Mislim da ima puno boljih stvari po internetu, pogledaj moje dvije slike ako te zanima što je dobar posao.

Pozdrav
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ja sam davno pravio pomenuti plazma globus pomocu flyback-a iz tv-a
i spojio sam to na sijalicu.
i ide plazma bas fino.
plavo-ljubicasti plamen u sijalici.

a moj kolega je isto to pravio ali na svoj nacin i dobio je vatru u sijalici.
neznam zasto.
znaci kad upali vidi se plazma ali ko vatra.
zanimljivo za gledati.
ali cupa sturju,pa vam lako moze izgoriti napajanje.
Firkragg

Post by Firkragg »

To ovisi o plinu kojim je punjena žarulja, i također o snazi kojom napajaš kooglu.
One kupovne u chipoteci su punjene helijem i neonom i iskre su na rubovima crvene a u sredini plave.

Ima i dosta skupih kugli punjenih argonom, kriptonom, xenonom i sl.
koje mogu davati ljubičaste i zelene iskre.

Ali to je sve igračka kad usporediš s tc od 10kW...
woodstock
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 53
Joined: 13-01-2005, 15:22

Post by woodstock »

pa koliko otprilike dođe to u chipoteci. koliko kn
Firkragg

Post by Firkragg »

99 8)
Post Reply