Izrada CNC busilice

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

moji motorici imaju po 4 zice
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Probaj sa om metrom da izmjeris otpore izmedju zica tako ces naci koje su spojene a koje nisu.
Da bi imao neku pretstavu o tome uzmi prvo onaj sa 6zica, sa om metrom ces naci da su zavojnice spojene u dvije serije od po tri zice , uzmi nasumice jednu i ispituj ih om metrom kada utvrdis koje tri su povezane , ond mjeri otpore medju dvije i dvije zice tako ces naci da izmedju dvije zice imas 2 puta veci otpor to su ti krajevi namotaja, ako uzmes jedanu od te dvije zice i onu trecu imas pola otpora to ti je srijednji izvod i na tu zicu dolazi napajanje a ostale dvije kopcas na driver tako isto napravi sa preostale tri zice.

Ako imas 4 zice u pitanju su bipolarni motori i tu idu malo komplikovaniji driveri, onaj sa 5 bi tebalo izmjeriti om metrom da se vidi koje zice su spojene moze biti jedna na kucistu pa je bipolarac, ali treba provijera.

Unipolarni motor

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 7354_2.gif

Bipolarni motor

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 7420_3.gif
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Post by [eDo] »

tnx abc probacu pa cu da javim.Spasioc si.Po semi sam video da se prespajaju 5i6 kontakt na step motoru al bolje da pitam nego da skitam znas.
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

evo nakon malo proucavanja primih se i ja ovoga projekta :lol:
nasao sam u bauhausu kojekakove aluminijske profile koje cu iskoristiti za kuciste busilice, za klizace planiram uzeti vodilice od ladica za namjestaj (gledao sam ih malo dobro mi izgledaju a nemaju lufta)
navojne sipke bi koristio za prenos izmedju motora i pomicne konstrukcije busilice, motori klasika :lol: skeneri iliti printeri ovisi sta nadjem.
glede mehanike imam sve manje vise razradjeno, elektroniku jos nisam proucavao, senzore, drivere... itd pa ako je netko voljan neka se primi toga
ako se slazete ja cu postupno objavljivati slike i opis kako budem radio (koliko uspijem naci vremena) pa ako to bude to mozemo skupa sloziti "CNC elektronika.ba busilicu" :lol:

eto toliko od mene, ovaj tjedan bi trebao nabaviti djelove i poceti pa ako netko ima prijedlog ili zamjerku neka kaze
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Post by [eDo] »

r2d2 sto se tice projekta svako je dobro dosao!
Sto se tice mehanike ako vec planiras da koristis stepere iz stampaca skenera za prvu cnc masinu bih ti savetovao da upotrebis ono sto vec imas.Znaci motore kaise vodjice i tome slicno da bi video kako ce to da radi.Da ne ulozis brdo para a ono uopste nece da krene motor.UNWANTED je vec gore postovao dosta dobrih ideja.Nadji Desktop.rar tu mislim da imas sve cak i elektroniku i nacrte u autocad-u.Razmisljao sam o toj varijanti da klizi po sinama fioka i to nije lose ali znaj da samo sa jedne strane imas motor.Znaci ako radis ovu varijantu ideja o kaisima otpada.Jedino da upotrebis puznu vodjicu u sredini x ose koja pokrece po y osi.Razmislicu o tome pa cu da ti javim koliko je isplatljiva ta varijanta.Ali problem nastaje za x i y osu koja treba da ima vodjicu drugaciju.

BTW jer neko probao da skine usr**ne zupcanike sa steppera?Da ne ostetim motor.
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

zasto bis ih skidao
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
User avatar
[eDo]
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 794
Joined: 13-02-2007, 17:17
Location: Beograd/Vranje
Contact:

Post by [eDo] »

UNWANTED nasao sam u gvozdjari srafove matice duge po metar.Pa cu najverovatnije da probam da odradim sa puznim presekom,pa mi zato smetaju zupcanici.
"Master, I am here to serve you!!!"

http://www.dodaj.rs/f/2p/D2/3gK0C7Ua/do ... admins.jpg
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

sto ne napravis ovako kao sto imas onaj dodatak za gedore

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... dg.bmp.txt ... (Fajl je dobio ekstenziju .txt. Reimenujte fajl tako da izbrisete .txt i ostane originalna ekstenzija.)
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Radni hod 35x35cm iako je stol puno manji(gdje se postavlja predmed za busenje ili glodanje).
Navojna vretena su M10 za one manje upucene to je onaj navoj na metar 10mm debljine.
3xstep motora sa otpada 30kn kilogram je tog otpada isto su i vodilice.
Zeljezo je isto otpadno sa slike se vidi da je korodiralo.

Elektronika je nova i to malo preradjene plocice sa palomino sajta.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... re_044.jpg

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... re_046.jpg

Nije bilo nekog posebnog plana napravljena za nekoliko poslijepodneva.
Inace sada imam 2 dc servo motora pa mozda napravimo nesto malo bolje ovo je vise bilo upoznavanje sa problematikom:)
Inace i ovakva kosta nekoliko stotina eura ima 30 malih kuglicnih lezajeva koji su isto novi.
Inace svaka vodilica je pravljena drugacije, na jednu su poslagani lezajevi oko okruglih vodilica, druga donja su lezajevi sa suprotnih strana na obadvije i najmanja su lezajevi na kolicima koji setaju na dva L profila.
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

za "abc"

procitao sam onaj tvoj post u kojem si naveo da ti je problem graviranje plastike, mozes koristiti glodala za metal samo moras smanjiti broj okretaja jer plastika i plexy se grije i ljepi ako je busis ili glodas velikom brzinom.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Probao sam ali poslije pocne da se "zamazuje" glodalo ne cisti se dobro i onda nastaju problemi, mislim da sam procitao da postoje razlicita glodala cak za razlicite vrste plastike.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Hej drustvo, imam jedno pitanje u vezi upravljackih programa za CNC strojeve. Imaju li ti programi, kao sto je na primjer "Kcamm 4" neko ogranicenje za duzinu hoda po osima X, Y i Z ? Nisam nikad vidio takav program na djelu. Skinuo sam doduse nedavno ovaj "Kcamm4" ali nemam vremena instalirati ga i pokrenuti da vidim sto ima u njemu. Hvala za svaku informaciju.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Ja nisam nasao podatak koliko je ogranicenje velicine stola.
Koliko vidim po setapu moze do 999cm x 999cm.
Jel pravis nesto vece:)
mirkec
Posts: 12
Joined: 25-02-2007, 13:02

Post by mirkec »

Smjesko wrote:Hej drustvo, imam jedno pitanje u vezi upravljackih programa za CNC strojeve. Imaju li ti programi, kao sto je na primjer "Kcamm 4" neko ogranicenje za duzinu hoda po osima X, Y i Z ? Nisam nikad vidio takav program na djelu. Skinuo sam doduse nedavno ovaj "Kcamm4" ali nemam vremena instalirati ga i pokrenuti da vidim sto ima u njemu. Hvala za svaku informaciju.
da li mozes sherati taj program?

hvala!
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

mirkec wrote: da li mozes sherati taj program?

hvala!
Nema potrebe za sheranjem. Utipkas na google Kcamm4 i naci ces link. Ja sam skinuo shareware inacicu, pa ti to ne bi koristilo nista vise nego bilo koja koju nadjes kako sam ti predlozio. Pozdrav.
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

abc wrote:Ja nisam nasao podatak koliko je ogranicenje velicine stola.
Koliko vidim po setapu moze do 999cm x 999cm.
Jel pravis nesto vece:)
Jos ne gradim nista. Mozda ce to doci na red jednog dana ako bude imalo opravdanu svrhu. To je relativno skupa igra i nije za hobi - po mom misljenju.
mirkec
Posts: 12
Joined: 25-02-2007, 13:02

Post by mirkec »

odlucio sam napraviti jednu CNC busilicu...
imam skener, imam stepere.
e, sad...
odlucio sam se za elektroniku sa stranice:
http://www.elektronika.rs.ba/data/proje ... a_v2.shtml

pa me zanima, da li netko ima kod (program) za PIC?
r2d2
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 408
Joined: 08-01-2007, 18:38
Location: Zagreb

Post by r2d2 »

razvalio sam 2 epsonova printera i izvukao 4 stepera i nesto mehanike, e sad pitanje motori su sa po 4 žice (bipolarni pretpostavljam) koju elektroniku je naj bolje koristiti za ove motore?

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... motori.JPG
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

covjece ljudi vi imate sve neke velike motore ja imam onakve kao sto je r2d2 zadnji na slici
JA NE PIJEM DOK VOZIM,JA STANEM I ONDA POPIJEM
-------------------------------------------------------
Post Reply