SMS Box!

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Smjesko wrote:...because he is occupied by chasing girls :-)
hohoho :oops: :lol: :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Malo pozitivne reklame nece skoditi. Zar ne trax ? :-)
User avatar
IwanNIS
Posts: 6
Joined: 11-11-2006, 01:42

Post by IwanNIS »

Trax, oce l' biti nesto od tog SMS-BOX! -a???? :( Crkoh od znatizelje! :roll:
Pozdrav!
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Trax, oce l' biti nesto od tog SMS-BOX! -a???? Sad Crkoh od znatizelje! Rolling Eyes
Pozdrav!
:D
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Evo sheme

Post by trax »

Evo sheme i spiska dijelova...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... _shema.gif

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... jelova.txt

Ovih 7 LEDioda nije potrebno, pozeljno je staviti barem prve 3. Ostale 4 (crvene) javljaju razne greske i signaliziraju slanje SMS poruke. Pored korisnih funkcija, pri dovodjenju napajanja, ove LEDs proizvode "led chaser" efekt 8) tako da ih ipak zalemite na plocu :P

Ova shema je crtana za PIC16F877A u 40-pinskom PDIP kucistu. Raspored pinova kod 44-pinskog TQFP kucista nije isti. Evo i plocice ali za to TQFP kuciste:

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ox_lay.rar

Cim napravim i sms kontroler za ovaj uredjaj, objavicu oba hex-a.
Znaci, ovaj uredjaj je samo "interface" izmedju telefona i sms kontrolera. To znaci da za konacni "gsm kontroler" ce opet biti 2 PIC kontrolera. Jedan je ovaj PIC, a drugi ce biti "mozak" :D
Malo se cini kao da se razbacujemo sa PIC-evima jer je sve moglo da se uprogramira u ovaj 877A, ali ja bi ipak to dvoje razdvojio iz nekih mojih razloga.
Source kode ce biti dostupan od onog drugog "mozga" kontrolera, da ga svi mogu sebi dogradjivati po zelji.
User avatar
UNWANTED
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1251
Joined: 21-12-2005, 17:43
Location: hrvatska
Contact:

Post by UNWANTED »

ljepo trax :D
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

Evo plocica za PIC16F877A u DIP kucistu s 20 nozica ! Sad svi navalimo s izradom pa ce Trax brze odraditi ono sto jos treba :D

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... Layout.rar
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

To majstoRu :lol:
User avatar
kasamiko
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 48
Joined: 29-01-2005, 18:55
Location: Philippines
Contact:

Post by kasamiko »

Smjesko wrote:.......because he is occupied by chasing girls :-)
Wahahaha.... :P
rhonnz
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Post by Smjesko »

@Trax, daj neku koncepciju tog novog kontrolera, da pripomognemo koliko se moze. Ne moras se ti bakcati bas svime. Ti programiraj, a mi ostali cemo se pozabaviti lemljenjem i ostalim zavrzlamama koje mozemo obaviti. Ne stignes ti sve - i faks i cura i susjede i komsinice ...... :-)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

User avatar
amell
Posts: 16
Joined: 26-02-2007, 18:44

Prijedlog

Post by amell »

Trax pokusaj razmisliti o koristenju ds1821 za mijerenje temperature u prostoriji gdje se nalazi sms box ili o dojavi pada napona na akumulatoru.
Naprimijer kad napon padne na 11,8V da sms box posalje upozoravajucu poruku.Preporuka sa moje strane bi bila da koristite Sienes c35 mobitele jer oni nisu podlozni gasenju poslije izvesnog vremena.
User avatar
Groovy
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 396
Joined: 20-07-2006, 09:52
Location: Beograd
Contact:

Post by Groovy »

I ono za GPS je extra ideja. To bi trebao da razvijes da ako ne daj boze neko maznu auto da ga nadjemo. Ja cu verovatno da napravim jedan SMS alarm za vikendicu posto su je do sada 7 puta pljackali. Dojadilo mi vise.
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Sve se to odradi u gsm kontroleru (sa slike ova desna velika kocka). Vjerovatno ce to i biti sve sto si spomenuo... vremenom :)

Bitno je da je SMS Box gotov, a sad se gsm kontroler moze pisati i u PICBasicu ili bilo cemu...
User avatar
stojke369
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3913
Joined: 19-10-2005, 01:41
Location: Srbija-Paracin

Post by stojke369 »

Sada savremeni lopovi nose jammer sa sobom tako da ti nece pomoci gps u automobilu :P

Gledao sam cini mi se na RTS cela porodica se bacila u kradju kola BMW i AUDI.

Krali samo nove automobile u kradji koristili Jammere i imali su Jammere u garazi gde su obradjivali automobile.

A imali su taktiku za kradju BMW-a.Izbusi se rucnom busilicom na baterije mala rupica iznad brave i tu se nalazi nesto pomocu cega se deaktivira alarm udju u auto lap top odradi svoj posao(ako se dobro secam reprogramiraju komp) i lepo se odvezu :wink:
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Lako je ukrasti auto u kojem je ugradjen security seriskom ugradnjom, to znaci da je kod svakog auta senzor na istom mjestu i svaki alarm isti :wink:
Znam za jammer, to je danas normalno :D
Ali custom predajnik za pracenje koji se ubaci u kola i nije bas uobicajen tako da postoji sansa da se pronadje auto :D
User avatar
Groovy
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 396
Joined: 20-07-2006, 09:52
Location: Beograd
Contact:

Post by Groovy »

A ko bi pretpostavio da ja imam GPS u yugu recimo, pa ljudi ja da imam auto od 50000+ evra ja se ne bi baktao sa ovim kleparenjem kineskih lemilica i rucnio budzenih frekvencimetara i generatora signala nego lepo kupis Hammeg ili u Rode & Schwarts ili Fluke i milina. Ali moze to da se budzi dosta. Ja nikada nisam nista programirao sa kontrolerima ali ako trax kaze da je jednostavno probacu i nesto svoje da razvijem. Neke senzore za alarm koje bih postavio po vikendici pa onda recimo da kada posaljem poruku kontroleru da ukljuci sirenu da svira 2 minuta itd. Mogu cak i da pratim temperaturu i vlaznost u kuci itd. 8)
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

Znam da sve ovo sto sam napravio ti modemi vec podzavaju.. jednostavno ih nemam gdje kupiti ali cim budem imao priliku, uzecu jedan :D

Nisam jos objavio 4-wire protokol a uredjaj sam testirao samo na siemens m35 jer njega imam pri ruci.

Kad naleti kakav drugi i treci telefon, budem probao naravno i javim rezultate.
Sto se tice ovog 4-wire protokola, to su: clock, data i IRQ pin, ovaj cetvrti je IRQ za gsm kontroler - ukoliko ga slucajno SMS box bude prozivao da javi CLIP od ring-a (ako se tako iskonfigurise).

Meni se ti telitovi modemi svidjaju pogotovo zbog easy gprs funkcionalnosti. To je odlicno! U drugu ruku, ovaj M35 kosta oko 5EUR polovan, ovaj PIC16F877A kosta nesto jeftinije, i to je cijeli trosak u sustini :D
User avatar
trax
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 3509
Joined: 08-01-2005, 18:04
Location: 75k, BA
Contact:

Post by trax »

abc wrote:Pitanje za trax, koji polovni mobiteli podrzavaju serijsku komunikaciju , da li su to svi simensovi ili samo pojedini modeli i gdje na netu moze da se nadju upute neki link ili sl.
Da li imas neki GPS sa serijskom komunikacijom i da li si imao prilike da nesto radis sa nekom GPS antenom?
Mislim da svi siemensi koje danas mozes naci, podrzavaju serisku komunikaciju i AT komande. Na google: "siemens AT commands".
Imam GPS prijemnik RGM2000 sa internom antenom tako da nisam cackao oko antena nista.
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Post by abc »

Evo koji simensovi mobiteli podrzavaju serijsku komunikaciju ujedno i raspored pinova.

http://pinouts.ru/CellularPhonesCables/ ... nout.shtml

Imam nekoliko 18f4550 koji imaju hardverski USB a i mikrocip je izbacio primjere u C i biblioteke, da li je mozda bolje da se odmah ide na USB komunikaciju sa mobitelima ili jos vecina mobitela to ne podrzava.
Post Reply