Polaritet zvučne kutije

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Polaritet zvučne kutije

Post by sonata »

Pitao sam par elektroničara koji nisu audiofili i jednog audiofila koji nije elektroničar pa se nadam da ću ovdje imati više sreće.

Imam stare (ali začudo dobre) zvučne kutije Alfa 6 (RIZ) i klasična tranzistorska pojačala sa dvostrukim napajanjem. Jedno pojačalo je blago krepucnulo (negdje mi izobličuje jednu poluperiodu) pa gledam uzeti sa ebay-a D-klasu 2x80W (8ohm) i smps napajanje 36V 200W, sve skupa za cca 30 dolara :D

Oduvijek "znam" da se pazi na polaritete zvučnih kutija, samo ne znam zbog čega su ti "polariteti" važni. Negdje mi je u malom mozgu ostala neka priča o polaritetu elektrolita u skretnicama, ali tamo elektroliti ne smiju biti polarizirani ako napon putuje od plusa do minusa i nazad. Druga je pak "teorija" da je važno samo to da su obje kutije u fazi, tj da su obje spojene jednako, a da su "+" i "-" samo indikatori "jednakosti" spajanja.

I sad dolazim do svoje želje za novim pojačalom, a ono se napaja jednostrukim napajanjem (+35V i masa) i radi u BTL modu, dakle, zvučnik je "plivajući" i nema nigdje nikakve mase niti minusa (OK, ima, ali "pliva između žica").

Mogu li bez ikakvog straha spojiti takve zvučne kutije na takvo pojačalo? Pitanje je možda glupo, vjerojatno i jest glupo, ali nisam našao dobar odgovor na pitanje što i čemu uopće služe oni "+" i "-" na zvučnim kutijama?

I kako se zvučne kutije sa pasivnim skretnicama (3W u mom slučaju) ponašaju sa BTL pojačalima? Pretpostavljam da je zvučnoj kutiji svejedno jer ona "vidi" samo razliku potencijala, bez obzira kako je ta razlika nastala. No, praksa mi je puno puta pokazala da je pretpostavka majka zayeba pa molim za pojašnjenja.
Nullius addictus iurare in verba magistri
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Polaritet zvučne kutije

Post by niho »

Pozdrav, kada budete spojili zvučne kutije bitno je da ih spajate po istim predznacima ) ekvivalentne izlaze (npr+) spajate sa istim izvodom na zvučnicima. Da zvučnici budu u fazi znači da se smjer kretanja membrana uskladi na oba zvučnika. Osjetićete ako napravit pogrešan spoj prvenstveno po tome što će znatno oslabiti bas (duboki tonovi) ali i zvučni pritisak uopšte. Što se tiče posljedica, električnih, po pojačalo i same zvučnike njih nema, naravno pazite na impedansu ali to sigurno znate. Problem je samo u gubitnu snage i kvaliteta zvuka. Što se tiče pasivnih skretnica, ne brinite radiće one svoj posao korektno, svako pojačalo je zaduženo da bet zobzira na radnu klasu izlaznog stepena obezbijedi kvalitetan signal za bilo koji zvučnik. Nadam se da nisam zakomplikovao pokušavajući simplicifirati problem. Pozz.
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Polaritet zvučne kutije

Post by sonata »

Hvala na komentaru. Skoro sam siguran da je ovo što si napisao jedini razlog, mada uvijek postoji onaj jedan "tračak sumnje". No, razumnijeg objašnjenja zaista ne vidim. Skretnice su mi uvijek bile špansko selo, a i pojam nepolariziranog elektrolitskog kondenzatora mi je negdje u magli (kako odjednom, iz vedra neba, dva polarizirana kondenzatora spojena u seriju obrnuto, postaju jedan nepolarizirani? )
Nullius addictus iurare in verba magistri
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Polaritet zvučne kutije

Post by LAF »

Hajde da deda "dokrajci"
Sve sto je @niho napisao 100% tacno.
Kod pasivnih skretnica viseg reda LCR clanovima ka visokotoncima moze faza da se obrne za 180 stepeni
pa je za tu skretnicu naglaseno da se visokotonac kopca sa obrnutom fazom.
Plus i minus na zvucnicima oznaceni samo radi faznog odziva, da u jednoj kutiji ili paru kutija svi
zvucnici imaju isti fazni odziv.
Sto se tice improvizacije nepolarisanog elektrolita sa dva polarisana naici ces na oprecna misljenja,
da treba upotrijebiti elektrolite duplo veceg kapaciteta od potrebnog ili istog kapaciteta od
potrebnog. U pravu su i jedni i drugi. Vremenom se izlozeni izmjenicnom signalu polarisani
elektroliti raspolarisu-izgube prvobitnu polarizaciju i dva serijski vezana kondenzatora iste vrijednosti
imaju efektivno polovinu kapaciteta.
Kada je kombinacija "nova"-suprotnopolarisani elektrolit predstavlja kratak spoj, ako zanemarimo
ESR i ESL istog i kombinacija se ponasa kao nepolarisani elektrolit.
Zato treba izbjegavati, posebno u pasivnim skretnicama ovakve improvizacije i koristiti
prave nepolarisane elektrolitske kondenzatore.-

pOz
sonata
Napredujem
Napredujem
Posts: 121
Joined: 08-01-2013, 18:01

Re: Polaritet zvučne kutije

Post by sonata »

Hvala, sad je sve na svom mjestu :D
Nullius addictus iurare in verba magistri
Post Reply