ocitavanje brojila

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
glupi
Posts: 1
Joined: 20-01-2014, 19:01

ocitavanje brojila

Post by glupi »

lijep pozdrav korisnicima foruma,

zelim da ocitam stanje sa brojila preko Hall senzora(vidi sliku) i da pratim preko laptopa stanje na brojilu.
Imam 3 senzora, svaki mjeri struju za svaku fazu.Senzor posjeduje 2 zice, faza i nula.
to zelim da prikopcam na laptop preko RJ-45 konektora koji ima 8 pinova:

4 pin za struju i 4 za napon!

prije svega trebam jedan A/D pretvarac(analognu izmjerenu vrijednost pretvoriti u digitalnu).Gdje njega ubaciti?recimo kupim gotove senzore, prikopcam ih na kablove(3 faze+nula), izlazni utikac mi je RJ-45, u laptopu imam odgovarajuci software za ocitavanje potrosnje, ali kako da dobijem vec sve informacije na utikacu(RJ-45) od struje, napona pa do vec izracunatih snaga.da li je moguce bez mikrokontrolera?

kako sam ja razumio(ako koristim ove Hallsenzore), morao bih eksterno napraviti board sa ad pretvaracem i mikrokontrolerom pa tek onda to spojiti sa konektorom RJ-45?

Ako neko moze dati bilo kakvu uputu ili objasnjenje, bio bih mu jako zahvalan!
Attachments
hall.JPG
hall.JPG (9.01 KiB) Viewed 1805 times
User avatar
arcom
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 447
Joined: 05-03-2010, 20:47
Location: Rijeka
Contact:

Re: ocitavanje brojila

Post by arcom »

Prvo, ako mislis spajati nesto direktno na RJ45 (Ethernet) prikljucak na laptop - zaboravi!
Drugo, nemoj ni pomisljati spajati bilo kakav sklop na laptop, ako taj sklop nije galvanski izoliran.

Za jednu fazu je stvar relativno jednostavna - treba ti A/D konverter sa 2 ulaza (struja + napon) i mikrokontroler koji ce izracunati RMS vrijednosti napona i struje i onda iz toga dobiti stvarnu potrosnju. Alternativa je cip koji mjeri napon/struju, kao npr LT2940. I tako 3 puta za 3 faze. I na kraju, ako zelis sve te informacije prebaciti putem ethernet mreze trebat ce ti mikokontroler (+ ethernet kontroler) kako god da okrenes jer je ethernet protokol poprilicno kompleksan.

Ja ti iskreno savjetujem da se okanis ovoga i za pocetak napravis sklop za mjerenje niskih napona (da se ispraksiras), a kasnije onda i proucis detaljno kako se spajaju i koriste strujni transformatori, kako se mjeri izmjenicni napon i struja, itd. Korak po korak, da ne bi "zasvjetlio".
Post Reply