Grafička kartica u kratkom spoju

Ako ste početnik ovo je pravo mjesto za vas. Sva opšta diskusija o elektronici i/ili elektrotehnici se treba odvijati ovdje.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

Post Reply
Jelovac
Posts: 8
Joined: 04-07-2013, 13:54

Grafička kartica u kratkom spoju

Post by Jelovac »

Bavim se reballingom BGA chipova (grafičkih kartica, laptopa...) I jako dobro to radim. Međutim nisam neki elektro expert (nisam išao ni u kakvu elektro školu) Neko osnovno znanje sam pokupio usput. Znam prepoznati skoro sve dijelove na grafičkoj kartici (kad je već riječ o tome) ali neznam "veze/odnose/relacije" izmeđ njih.

Imam HD6850 grafičku karticu koja ima 2 x 6pin napajanja. Kada jedan 6pin (znam koji) od njih ne uključim, grafička zavrti ventilator i comp. se pokrene ali nema slike. A kada je taj konektor uključen, pri pritisku tastera za start, čuje se kratko zvuk struje u kratkom spoju (bzzzz). I ništa se ne dešava, ne pali! S donje strane grafičke na mjestu gdje se nalazi GPU chip, primjetio sam da su 3 MLC kondezatora (jedan do drugog) probili, kao da je izbio napon (nepravilno topljenje tinola). Zamjenio sam ta 3 kondenzatora (teškom mukom), ali opet isto.
Imali iko ikakva iskustva, da me uputi na šta trebam gledati i šta ispitati.
PS. kasnije sam uradio i reballing za svaki slučaj, da otklonim sumnju i na to, ali isto se dešava. Da je čip crka, ne vjerujem da bi pravio kratki spoj. :ohno:
Zez
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 865
Joined: 21-11-2007, 01:04
Location: Osijek

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by Zez »

Ako su ti kondenzatori uništeni prevelikim naponom onda je opravdano postaviti pitanje što je još uništeno. I ne samo na grafičkoj. A neispravnost poluvodiča se manifestira na dva načina:

a) djelomična neispravnost koja se javlja pri opterećenju (dakle pri radu istoga) ili neispravnost nekog od podsklopova unutar tog poluvodiča;

b) potpuna neispravnost, pričemu se javlja ili prekid ili kratki spoj
Lijenost je iz raja izašla.
Jelovac
Posts: 8
Joined: 04-07-2013, 13:54

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by Jelovac »

Hvala na odgovoru.
Evo slika, grafičke sa zaokruženim kondenzatorima koji su izgledali krepano pa sam ih zamjenio.
http://imageshack.us/a/img46/4287/1q5d.jpg

Šta bih još po vama mogao pogledati i kako?
flolic
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 41
Joined: 11-10-2013, 07:48

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by flolic »

Grafičke kartice koje su u kratkom spoju u 99% slučajeva imaju probijen jedan ili više mosfeta u napajanju. Ti keramički kondenzatori nisu nikad problem, odnosno ako i probiju to rezultira spaljenim kondenzatorom i nagorenom štampom.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by nano »

A malo bi trebalo uzeti i instrument ,pa mjeriti,ako vec nisi pitao i vidovitog Milana,pa ti je on otkrio kvar :D
Salu na stranu.Ti konektori za napajanja dovode 12 v na plocu?Ako da,onda mozes na taj gdje ti je kratkinspoj dovesti 12 v iz akumulatora ili nekog ispravljaca i vidjeti sta ti se grije(skini hladnjak s procesora).Metoda je malo cudna ali ce pomoci.Ne drzi dugo to sve pod naponom ,da se sta ne zapali.Znaci spojis na par sekundi i ono sto se najvise zagrije ili pocne pusiti je u ks-u.Pazi na polaritet.
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
Jelovac
Posts: 8
Joined: 04-07-2013, 13:54

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by Jelovac »

Hvala na odgovoru, probaću to, mada je malo komplikovano, jer u jednom konektoru ima 6 pinova, a stuje su 12V+/- 5V+/- Sad trebam odrediti koja struja gdje ide. Pošto su iskre velike pri uključivanju, najvejrovatnije je na 12V problem. Mogu li grafičku napajati s napojnom iz kompjutera, bez da grafičku uštekavam u ploču? Tu imam struje onakave kakve mi i trebaju i raspored koji treba.
nano
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1631
Joined: 18-02-2011, 10:46
Location: Istra

Re: Grafička kartica u kratkom spoju

Post by nano »

Problem je sto ce ti se napajanje iz kompa odmah iskljuciti,radi zastite,ako vidi kratki spoj.
Zice napona u kompu su oznacene po bojama ,crvena 5 v ,zuta 12 v,narandjasta 3.3 v ....to su ti glavni naponi i prEma bojama zica koje idu na graficku znat ces koji napon i gdje ga spojiti...crna je minus za sve ove napone
“Imali smo mi i vecih problema, pa ih nismo rijesili.” -Grunf
"Samo se sirotinja buni,bogati sute i trpe!"
Post Reply