timer pitanje

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

neznam da li si citao prethodne postove ...
auto je askona..
isto ovo sam odradio na fiatu pik up-u i radi perfektno iako isto ima sijalicu kao kontrolu. :wink:
e sad ti si u pravu da ta sijalica dobija + ali meni na fiatu radi sasvim ok i ovako i to bez diode.
a na askoni sam juce stavio diodu prije spulne releja i mislio sam da je problem rijesen medjutim ista stvar se desava (da se svjetla pale na kontakt) samo sto se sad to desava posle duzeg vremena (kada je auto ugaseno par sati) a ovako se desavalo posle 15-ak minuta.
nisam pametan vise sta se desava,sumnjam da nesto nije u redu sa reglerom iako puni ok i nikad nije zezao... :roll:

ako imas neku jos ideju...
ps:a nemoze relej da se ukljucuje sam preko sijalice zato sto kada motor nije u pokretu d+ je na masi pa struja naravno sa sijalice ide linijom manjeg otpora to jest kroz regler pa na masu.
e sad kad bih otpojio buksnu sa alternatora onda bi struja isla preko releja zato sto nema druge mase,to sam ja zakljucio...
ispravi me ako grijesim...

cujemo se,pozdrav
User avatar
Kvizak_Hadarak
Posts: 20
Joined: 29-08-2005, 19:12

Post by Kvizak_Hadarak »

dobro razmisljas okay je ako diodu obacis ona ce da smanji struju :lol: medjutim strujni krugs e zatvara preko releja zato sto je otpor namotaja releja manji od otpora dioda(uzbudne) i reglera preko D+ tako barem se mini desavalo ja sam uzimo releje od zmigavaca vadio zavojine ili od grijaca ili relej od svijetala...
vozdra
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

evo bas veceras upalim auto i sve ok,znaci svjetla se upalise kad je motor startovao (nisu na kontakt kao sto se nekad desi) :roll:
ne kontam nikako kako to moze da se desava... :shock: :roll:
nekad radi kako treba nekad nece.
bas zanimljiva pojava a nemogu da skontam u cemu bi mogao biti problem posebno zato sto to nije neka zesca automatika nego najobicniji relej,alternator...

pozdrav
Post Reply