433Mhz kit i pic

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Pozdrav, kupio sam ovaj jedan kompletic http://www.seeedstudio.com/depot/bmz_ca ... 00x225.jpg i povezao ga sa picem 16f84a i imam taj problem da je vrlo nestabilan i malog dometa. Sto se tice programa koristio sam serout2 i serin2 sa raznoraznim modovima i baud rateovima i radi ali jako jadno. Citao sam negde, neko je radio sa serout i serin sa baudima 1200 i 2400 medjutim meni sa tim ne daje znake zivota :/ Sad vec polako padam u depresiju.. prvo sam radio 433mhz primopredajnik sa sajta, pa posle toga jos 2 druge seme i toliko su mi sve lose radile, pa sam kupio ovo misleci da ce bolje raditi ali stvar se nije promenila. :( Picevi nisu problem, imam ih vise i svi iste rezultate daju. Molim vas, ko god ima bilo kakvo misljenje neka ga slobodno napise, svaki savet je dobrodosao. Hvala unapred.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433Mhz kit i pic

Post by pedja089 »

Meni to nikad nije ni proradilo...
Za to ide neko mancester kodiranje ili nesto tako ako se ne varam... Uglavnom digao sam ruke od tih gluposti.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Bojim se da cu i ja morati tvojim stopama. Ali nije mi jasnio, gledam na internetu, ljudi uzmu dva mikrokontrolera povezu direktno na predajnik i prijemnik, koriste serout/serin sa modom tipa N1200 ili N2400 i dobaci im 80 metara. Meni sa tim modom nije ni proradilo. Proradilo mi je tek sa modom 24500 i ne pitaj kako sam dosao do njega...
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433Mhz kit i pic

Post by pedja089 »

Ne razumem se u radio, negde neko ili gresi ili laze...
Probaj prvo postaviti pin na 1 ili nula na pola sekunde pre slanja...
Ako me secanje sluzi bila je tako neka fora, i mislim da su signali invertovani, ali nemoj me drzati za rec. Tj 1 na prdajniku je 0 na prijemniku...
A to sto radi sa N i ima smisla...
Jer mislim da prvo treba poslati jedinicu sa predajnika, pa onda se tamo neki referentni napon u prijemniku spusti, i onda kad iskljucis predajnik on to detektuje kao nulu, a kad opet dodje taj nivo detektuje kao 1... A ako nema signala, onda je taj referentni napon negde na sredini, pa kupi kojekakve sumove...
Inace video sam bas takav prijemnik i predajnik na nekom daljncu za LED rasvetu, i on tako radi, prvo posalje 1 ili 0 odredjene duzine, pa onda podatke, ali cini mi se da je u pitanju neko kodiranje slicno kao za IR daljince. Nije klasino da su logicka stanja bitovi, nego duzine, ili tako nesto...
Igraj se, mozda iskopas nesto...
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: 433Mhz kit i pic

Post by zigzag9 »

Probaj staviti žice od 20-25 cm duljine kao antenu, trebao bi ti biti veći domet. Meni su taman stigli nRF24L01 RF moduli (2.4 GHz), jako jeftini, ali nestignem vremenski sad se zezati oko toga. Kad složim, javim iskustva.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Uspeo sam ja na prijemniku da primim podatke. Sa jednog saljem decimalne vrednosti od 65 do 90 sa pauzom od pola sekunde izmedju svakog slanja, a drugi to prima i ispisuje na LCD pa ispisuje slova od A - Z i tako u krug. To sam uspeo i sa 433Mhz predajnikom/prijemnikom sa sajta koji sam pravio ali je problem taj da je domet pola metra max i sa jednim i sa drugim. Prvo sam mislio da je onaj predajnik sto sam pravio mozda slab, pa sam ajd ovo kupio ali rezultati isti mozda cak i losiji. Tako da kontam da ima nekih smetnji, mozda su i te sto si ti naveo, a mozda je i kodiranje lose. Mozda i 16f84a nije predvidjen za rf komunikaciju, mada to ne bi trebalo imati veze. Probacu kupiti neki encoder i decoder bas za ove stvarcice pa cu ih nakaciti na prijemnike/predajnike pa da vidim sta ce biti.

Edit: Probao sam i sa antenom od pola metra :lol:
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433Mhz kit i pic

Post by pedja089 »

Antena od pola m je predugacka...
Na izlazu i ulazu tih modula je TTL signal, tako ta to bas nema nikakve veze...
nRF24L01 ne moze da se poredi sa ovim modulima...
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Probao sam sa antenom od 10-15cm kolika bi inace trebala biti, pa sa jedno 25cm i pola metra i manje vise sve je isto. nRF24L01 je vec ozbiljna stvarcica. Isto sam bio razmisljao da uzmem i tako neki modul od 2.4Ghz ali mi ni to verovatno ne bi radilo.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
Cosa
Napredujem
Napredujem
Posts: 177
Joined: 09-08-2009, 10:55
Location: Hrvatska

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Cosa »

Da, Pedja je u pravu, ne ide bez manchester kodiranja.

Poslikao sam mobitelom članak "Data logger za mjerenje temperature" iz svijeta elektronike br.54 .
Fotografirao sam samo onaj dio koji se odnosi na odašiljač. Slike su loše, ali nadam se da se nešto ipak da pročitati, budući da nemam skener nisam u mogućnosti da ti skeniram cijeli tekst. Inače autor u ovom članku koristi antenu dužine 16,5. cm (ne znam jel ti bitan taj podatak).

Image Image
yt1nvs
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 286
Joined: 30-03-2009, 16:54

Re: 433Mhz kit i pic

Post by yt1nvs »

Iz mog iskustva mislim da probleme prave razni wireless sistemi(2.4GHz njihovi nizi harmonici,losi filteri na izlazu) u nasoj okolini,toliko su zagadili prostor oko nas da se cesto desava da razni rf moduli ne mogu raditi,prijemne jedinice ne mogu razumeti kodiran signal od smetnji pa se dobri rezultati predaje postizu na vrlo kratkim rastojanjima(par metara).Na pojedinim mestima se desava da ljudi ne mogu otkljucati auto i slicno,resenje je neka tacka u nekom zakonu koja ce razne wireless operatere naterati da malo vise povedu racuna o svojim mrezama,mozda nekad dodje i taj dan.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Gromit »

Budem ti ja skeniro taj članak! Ako nađem taj Svijet elektronike!
Ne ide bez Manchester kodiranja!!!

Pitanje adminu: kako zakvačit PDF ili bilo koji file direkt iz mog kompa? Nikako mi ne uspijeva!
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Da, skontao sam u medjuvremenu da ne ide bez manchester kodiranja. Gledao sam na internetu i skontao sam otprilike sta je to, cemu sluzi, trenutno trazim neke primere programa za pic, pa ako uspem nesto javicu. Wireless sistemi sigurno prave probleme, mada ja zivim kuci i manje vise kod mene ovde u ulici i nije neka "guzva" sa njima. Imam i ja wireless u sobi pored i bas sam testirao svoj uredjaj i sa ukljucenim i iskljucenim wirelessom i nema razlike, tako da je ipak do mog uredjaja. Inace hvala na odgovorima! :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Gromit »

Ma to kodiranje ti nije ništa drugo nego, ako se dobro sjećam, ne šalješ recimo niz "11010110" nego dodaješ jedan extra bit recimo "1010011001101001" u našem slučaju (nisam siguran da je baš tako, ali tako nešta, ništa komplicirano)!
To drastično smanjuje smetnje, tj. slanje pogrešnih signala. Kao neka check-suma...
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Dobro si napisao. Svaka 1 salje se kao 10, a svaka 0 kao 01 i to je sve. Svakako i pic-prijemnik treba tako isprogramirati da to prepozna. Gledao sam neke primere programa sa IF i FOR i njih kontam, nego imaju i neki primeri sa HSEROUT i to mi bas nije najjasnije cemu sluzi.
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Gromit
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 331
Joined: 08-01-2011, 05:36
Location: Hrvatska

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Gromit »

Ajde hvalabogu da sam i ja nešta "iz glave" dobro napisao :D !
Ovo oko naredbi ti ne mogu puno pomoć, ne znam zapravo ni šta koristiš za pisanje programa (neki basic-cmpiler, C...)!

PS: koliko si platio taj prijemnik+predajnik, ako nije tajna? I gdje?
Can You hear me, can You hear me?
Through the dark night, far away...
I am dying, forever crying :(
To be with You, who can say...
To be near You, to be F R E E !
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433Mhz kit i pic

Post by pedja089 »

To ti je hardverski port na kontroleru....
Isto tako mozes ti u 1 bajhtu slati samo 4 biti, pa svaki put slati 2 bajta sa serout i serin.
Samo ti pre slanja treba da napakujes lepo ta 2 bajta...
Recimo primer:

Code: Select all

X var b yte 'Ono sto zelimo da posaljemo
Tx VAR WORD
FOR i = 0 TO 8
b1=i*2
b2=b1+1
   IF X.0 =1 THEN
     Tx.0b1=1
     Tx.0b2=0
  ELSE
     Tx.0b1=0
     Tx.0b2=1
 ENDIF
NEXT i
Serout bla bal [Tx.word0,Tx.word1]
To bi trebalo da je to...
A za prijem ti raspakuj :D
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Korsitim picbasic, skontacu program, samo mi treba malo vremena :) Kupio sam ga na Limundu za 500 dinara, a to ti je, ako se ne varam, oko 4,5 eura :wink:

Edit: Sad vidim Pedja da si postovao. Vrlo slicne primere sam gledao. Sad znam sta treba da radim, idem to sve lepo da skockam pa javljam rezultate. I hvala puno!
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7874
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: 433Mhz kit i pic

Post by pedja089 »

Ispitas jedan bit, postavis 2 bita...
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Evo ispisao sam program i odradio animaciju u proteusu. Za sad je valjda sve ok. Program sigurno moze biti bolji, ovo je samo prva verzija da proradi :D

PREDAJNIK:

Code: Select all

define lcd_bits 4   
define lcd_dreg portb
define lcd_dbit 0   
DEFINE LCD_rsreg portb
DEFINE LCD_rsbit 4
define lcd_ereg portb
define lcd_ebit 5
define lcd_liines 2
TX VAR WORD
v var BYTE
a var word
b var word
i var byte
AB var WORD

pocetak:
v=153

For i=0 TO 3       ' stvaranje prve 8 bitne reci
IF v.0[i]=0 Then   'ovde je obrnuto!! nije kada je jednako 1 nego 0
tx.0[i*2]=1        
tx.0[i*2+1]=0      
Else
tx.0[i*2]=0
tx.0[i*2+1]=1
EndIF
Next
a=tx

For i=4 TO 7        'stvaranje druge 8 bitne reci 
IF v.0[i]=0 Then    ' ovde je isto obrnuto
tx.0[i*2]=1
tx.0[i*2+1]=0
Else
tx.0[i*2]=0
tx.0[i*2+1]=1
EndIF
Next
b=tx

lcdout $fe,$80+4, bin v
LCDOUT $FE, $C0,bin a, bin b


serout2 porta.0, 396, [a,b]     'slanje 2 8 bitne reci uzastopno
pause 100
goto pocetak 



PRIJEMNIK:

Code: Select all

define lcd_bits 4   
define lcd_dreg portb
define lcd_dbit 0   
DEFINE LCD_rsreg portb
DEFINE LCD_rsbit 4
define lcd_ereg portb
define lcd_ebit 5
define lcd_liines 2
a var word
b var word
AB var word
i var byte
RX var byte
input porta.0

pocetak:

serin2 porta.0,396,[a,b]

a=a<<8                  'paziti na pomeranje!
AB=a+b                  'stvaranje jedne 16 bitne od 2 8 bitne reci
                        'pretvaranje 16 bitne u 8 bitnu rec. Ovaj postupak nije mozda  
for i=0 to 7            'najbolji jer se gleda samo jedan bit, a trebalo bi oba.
if ab.0[i*2]=0 then    
rx.0[i]=1
else 
rx.0[i]=0
endif
next i

lcdout $fe,1, bin ab
LCDOUT $FE, $C0+7,dec rx

goto pocetak

Slika iz proteusa:

Image

Sad jos to da probam uzivo :D
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: 433Mhz kit i pic

Post by Momak »

Pozdrav, evo mene nazad sa ovom temom :) Pre 2-3 dana sam sklopio program sa manchester kodiranjem i dekodiranjem, ali bio sam u nekoj guzvi i nisam ni probao kako to radi uzivo. U medjuvremenu sam razmisljao da ovaj program koji sam napisao ne bi bio nista bolji nego obicno serijsko slanje. Od 8 bitne reci program napravi 16 bitnu rec i salje je i opet je to hrpa jedinica i nula koju prijemnik mora lepo da detektuje i onda da dekodira, odnosno od 01 da pravi 0 i od 10 da pravi 1 itd. Mislim da cela prica oko manchester kodiranja ima smisla ako se prijemnik napravi tako da detektuje promenu, tj. kada detektuje da signal iz 0 prelazi u 1 da to dekodira u 0 i obrnuto za 1. Mislio sam pre da probram sa nekom svojom idejom, a to je da program 8 bitnu rec iscita i da svaki bit posebno salje. Npr. ako uzmemo za primer rec 11100010 i iscitavamo je: Prvi bit bice 0 pa onda da program salje tu 0: serout bla, bla, [%00000000], zatim cita drugi bit koji je 1 pa salje serout bla, bla, [%11111111] i tako dok ne posalje svih osam bitova. Prijemnik ce brojati 0 i 1 koje prima, uporedjivace kojih vise ima i tako da "zakljucivati" o kom bitu je rec. Poenta ovoga jeste da bi i velike greske prilikom slanja/primanja podataka prijemnik mogao da ignorise. Recimo ako je predajnik poslao %11111111, a u medjuvremenu signal se "pokvario" i prijemnik detektovao %11011110 on ce brojanjem 0 i 1 videti da ima vise 1 nego 0 i na taj nacin "shvatiti" da je rec o 1. Na ovaj nacin cak 3 od 8 bitova ne moraju biti ispravno poslati, a prijemnik ce opet to na kraju pravilno detektovati. Naravno ne mora se slati po osam 0 i 1, moze od 4 do 8. Sve ovo ce naravno usporiti proces, ali mislim da mi 50ms nece znaciti puno u zivotu :lol: Malo sam se raspisao, a ako neko ima neki komentar neka slobodno napise. Pozdrav. :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
Post Reply