Pojačalo

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
norby
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 29-02-2012, 22:11
Location: Hrvatska

Pojačalo

Post by norby »

Pozdrav ljudi ovo pojačalo sam pronašao neznam gdje. Ali me zanima dali je isplativo radit i dali stima shema?
http://tinypic.com/view.php?pic=25zp0gk&s=6
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo

Post by LAF »

Bolje bi bilo da je nisi ni nasao. Sema neispravna-pobudni par MJE 340-350 ima kratkospojene
kolektore pa prema izlaznim Fetovima nista ne moze proci. Ukucaj u pretrazivac koji koristis
"borina amaterska svastara". Kada nadjes stranicu idi na audio i tamo imas gomilu od
tutorijala kako se pojacalo proracunava do zbirke sema jako dobrih, bolje reci vrhunskih
pojacala. Za vecinu ima i pcb kao i raspored elemenata. Kada nadjes stranicu i sam ces skontati sta na
prilozenoj semi ne valja. I napisi odakle si, makar drzavu ako nista drugo. pOz
User avatar
Annunaki
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 50
Joined: 28-03-2012, 12:32
Location: Pozega/Zagreb

Re: Pojačalo

Post by Annunaki »

Nisam neki od pojacala ali ovo mi kolega planira raditi sebi.

http://www.elektropage.com/images/circu ... ematic.jpg :)
boraomega
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 414
Joined: 27-08-2006, 01:57
Location: Cacak
Contact:

Re: Pojačalo

Post by boraomega »

Kazi kolegi da to pojacalo sa tim naponom napajanja mozda moze dati oko 500-550W na 8 oma, a za 1000W kako je deklarisano, napajanje bi moralo biti minimum +/-130V DC i to "cvrstih". Osim toga, reci mu da moze ocekivati dosta problema sa nestabilnoscu i samooscilovanjem tj. iznenadnim pregorevanjem jer pobudu za 10 izlaznih parova HEXFET-ova obezbedjuju samo nejaki par IRF610/9610, a parazitne povratne kapacitivnosti tih izlaznih su vrlo velike a ima ih po 10 u paraleli.
Rođen sam u Srbiji... od toga ću i da umrem!

Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!
LAF
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1239
Joined: 19-07-2011, 14:42
Location: Sarajevo

Re: Pojačalo

Post by LAF »

@norby, ako si pronasao Borinu stranicu, obrati paznju na pojacalo naziva "sigma", tvoja
prilozena sema je principski ista, ali da bi pojacalo radilo linearno i stabilno, pogledaj da
je samo dodatkom nekoliko aktivnih komponenata (tranzistora) i dioda, obezbjedjuje
pojacalu stabilan i siguran rad. Na to posebno treba obratiti paznju ako pretendujes na
nesto vecu snagu.- pOz
norby
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 49
Joined: 29-02-2012, 22:11
Location: Hrvatska

Re: Pojačalo

Post by norby »

Savjetovao sam se ja sa Borom tako da je problem riješen. hvala svima! :D
Post Reply