zasto po ljetu,ujutro i kasno navece hvatam slovenske TV

Forum o svemu i svačemu, ALI vezanim za elektroniku.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax, LAF

User avatar
larga
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 23-03-2006, 20:19
Location: vojvodina/vrbas

Post by larga »

ili helikoidna antena koja sama bez pojacala cupa 32db 8)
SOFERSKA JE TUGA PREGOLEMA
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

ali nova otkrica i kostaju
nemoze si svako priustiti kvalitetne antene ,prijemnike i slicno
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

buco wrote:Nevijerojatno je da za ovo vrijeme digitalnih komunikacija vi pricate o dipolima i antenama iz "pra povijesti" !!!!!
Imam dva frienda zagrizana radio amatera [ malo su se primirili ali...] njima je postojanje interneta nesto najgnusnije sto je svijet moga smislit . Izgleda in kao "urota" protiv pravih zaljublenika u komunikacije . Iako i oni sad napokon surfaju netom ipak ih jos vuce neka nostalgija za antenma iz tog doba , ali je ipak vrijeme bar malo ucinilo svoje [ koriste se netom].
Neznam o cemu vi pricte tu !?? :? :shock:
Kupite si digitalni reciver i listajte ima fr*e kanala ko u prici , koliko ce van se svidit to je drugo ali od vise tisuca kanala vijerojatno cete uspijet nac nesto zanimljivo pogotovo ako se bar malo sluzite nekim od cesce koristenih jezika !!!??
:D
Ako ikada dodjes u nedoumicu za sta se opredjeliti, odaberi svakako profesionalnu varijantu i zaboravi hobi i amaterizam.

Da, u pravu si: ove stvari su vec vidjene davno i dosta ljudi ih je upoznalo - osim nas novijih. Ja recimo koristim radio-prijemnik da bih slusao program i informacije. Ali, tokom rata, nista nisam mogao pratiti jer nema struje! Baterije skupe i brzo ''odu'' u malom ''tranzistoru''. Ljudi su se svakako dovijali da na neki nacin prate bar radijski program. E, onda me moj stari otac upitao a kako je neki njegov susjed, prije nekih 50 godina, u selu (kad nigdje nije bilo struje) ''hvatao'' radio-stanice i slusao program, koristeci nekakvu dasku na kojoj je bilo namotano mnogo zavoja zice i nekakav ''kamen'' pricvrscen ekserima na njoj. Lupio sam se po celu, rekao ''hebote, kako se ne sjetih obicnog detektora!''
I odmah sam otisao u podrum - tamo je bilo nekih starih ploca stampanih veza, od starih televizora, radio-prijemnika, itd. Nadjem na jednoj staru germanijevu diodu (AA131 - ju-huu!!). Bilo je podosta CuL zice u jednom sanduku. Sa starog ''lampasa'' skinem promjenljivi kondenzator. Onu CuL zicu namotam oko potrosene rolne toalet papira. Nadjem neku starudiju od lemila - staro kovacko lemilo, ciji se vrh mora zagrijati u vatri. E sad zamislite kako sam ja to povezivao, grijuci lemilo u sporetu na drva i ugalj. Antenu je otac brzo razapeo prema mojim uputama (rastegni zicu u prostor, to se zove L-antena). Uzemljenje? Ukopaj stari, suplji kazan od bojlera u zemlju i povezi zicom.
Elem, kad je sve bilo gotovo, na detektor sam prikljucio telefonsku slusalicu. I ''svira''. Kad slusalicu stavis na ravnu plohu stola, cak su i ostali ukucani mogli cuti ponesto.
Kasnije sam, kad bi nakratko dosla struja, groznicavom brzinom poboljsavao taj detektor, kako bi se mogao program slusati na zvucnik. Ipak, nije se moglo ici dalje - ne vrijedi ''silovati''.

Danas taj detektor lezi negdje u podrumu - naravno! Struje ima na pretek...

Ali, sta da iznenada nestane struje? Padaju svi sistemi. Kad je onomad zemljotres pogodio Mexico City (pred Svj. nogometno Prvenstvo, 1986.), sve su komunikacije ''pale''. Vijest o katastrofalnom zemljotresu prvi je javio jedan meksicki radio-amater, koji je iz skrhanog automobila izvukao akumulator, razapeo nekako palu antenu i svojom radio-stanicom ''zavapio u eter''.
Pa i nedavni cunami u Indoneziji - isto tako. Prvi su o njemu izvjestili radio-amateri.

Nije da sad ja branim radio-amatere, jer i oni imaju svojih ''musica'' i izgledaju ponekad ljudima bezvezno. Radio-amaterizam je jako skup hobi (imao sam svojevremeno susjeda radio-amatera koji je umro prije dvije godine) i njime se bave samo ljudi koji su zaljubljenici u radio-tehniku. Isto kao i bastovani-amateri, koji pokusavaju nesto postici, iako na pijaci mogu kupiti i vece i bolje i ukusnije, itd. Isto kao i zaljubljenici u ''old-timere'', koji pokusavaju spasiti svaki automobil od prije Prvog Svjetskog rata. Isto kao i zaljubljenici u stare avione - visekrilce i u jedrenjake, pa ih prave iznova ili osposobljavaju prema originalnim nacrtima.

Zato i kazem opet ono sa pocetka:

Ako ikada dodjes u nedoumicu za sta se opredjeliti, odaberi svakako profesionalnu varijantu i zaboravi hobi i amaterizam.
zicar
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 33
Joined: 06-03-2006, 06:35

Post by zicar »

virtualx wrote:jeli ti nesto slicno kao KT antena
ja sam za kt stavljao bakarnu zicu duzine oko 20m
jedan kraj na prozor a drugi kraj na sljivu
ali ova tv antena ide pod odredjenim uglom u zrak ,pa je to dosta zeznuto na napraviti.
Ne, ne, ne... nisi shvatio crtez!

Polozi krakove antene u prostor kao horizontalno (vodoravno) ''V''. Dakle, ne kao ''V'' ili ''obrnuto V'', vec ''horizontalno''. Naravno, ako je moguce i to. Mozes i razapeti ma kakvu tzv. dipol-antenu za KV (KT), s uglom izmedju krakova od 180 stapeni. Napojni kabl (coax.) vodis slobodno do televizora. Kod mene je svojevremeno to bila zicana antena (''dipol'') duzine 2 x 20 m, razapeta na oko 8 m od tla, s horizontalnim uglom izmedju krakova od oko 130 stepeni.
tox master
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 09-01-2006, 01:02
Location: brcko dc

Post by tox master »

buco je u pravu donekle ali se sa zicarom slazem u potpunosti.
i ja imam komp,internet,sat....ali ipak nema tu uzivanja kao kad cujes covjeka naprimer 200-300km daleko na radio stanici (ukt) a da ne spominjem kt ili cb gde moze bas svasta da se cuje.
a tu je naravno samogradnja,sto 90 % amatera radi.
danas je tehnika toliko napredovala da se vise ne isplati nista praviti kao "homemade" ali ipak to zadovoljstvo kada neki uredjaj proradi nemoze da se poredi ni sa kupovinom nekom fabrickog uredjaja.
ja doduse nisam pravio nista ozbiljno ali kada sam napravio prvu "bubicu" kao da sam otkrio ameriku! (doduse podavno je to bilo :) ).

covjek se jednostavno rodi sa tom ljubavlju prema radioamaterizmu.
ja otkako znam za sebe volio sam sve vrste radiostanica,toki vokija...
dok sam naprimer imao drugara kojima nije bilo razumno sto se ja toliko "palim" da pricam sa nekim preko toki vokija na par kilometara daljine...
kazu "pa imas telefon za to" :)
jeste da ima telefon,ali jednostavno to nije to,to je nesto neobjasnjivo sto samo radioamateri razumiju a sto je "normalnim" ljudima glupo i bespotrebno.
nisam aktivni radiamater iz prostog razloga sto da bi se time bavio malo ozbiljnije treba prilicno para za uredjaje,antene,kablove,dobra lokacija...a i sve je vise "radioamatera" koji uopste nemaju pojma kako radi promopredajnik i znaju samo da kad pritisnu "puljku" treba da pricaju... :roll: :?
a da ne govorim sto slabo ko spominje uopste znak vec su neki nadimci u opticaju kao da su na cetovanju a ne u etru gde ko zna koliko ljudi to slusa.
a rjecnik koji se koristi da ne spominjem...

odoh ja u offtopic skroz ,malo sam se zanio u pisanje... :oops:

pozdrav
ctpaba
Posts: 2
Joined: 27-01-2005, 08:04
Contact:

Post by ctpaba »

kilogram recne ribe kosta oko 3-4 evra

Dozvola za pecanje je 90€ i jedan dobar stap isto toliko a prateca oprema ne pitaj.



Mobilni telefon ima za 70-80€ i zoves koga hoces

Yaesu FT847 je oko 2500€ a racunaj jos na napajanje i dobru antenu (ili vise antena) i nikad neznas na koga ces naleteti i odakle.


stvar je izvuci sharana od 15 kila iz reke i razmeniti QSO sa jedinim stanovnikom izgubljenog ostrva u tihom okeanu.

73 de F4CZK(YZ1BOB)
User avatar
virtualx
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1064
Joined: 11-01-2005, 00:10
Location: Bihac
Contact:

Post by virtualx »

bravo ljudi sto tako razmisljate
i ja sam takav.
i ja se sjecam kad sam prvi put napravio fm bubu.
mozda iz 20 puta je proradila i to slabo.
ali toliko sam se obradovao sto sam konacno nesto napravio sto emitira elektromagnetne talase i sto salje zvuk kroz zrak bez zica.
bezicni prijenos me odavno fascinirao i zanimao,pa me to najvise zanima od sve tehnike,jer je zanimljivo i nikad nemozes sve o tome znati,jer uvijek se nesto novo nauci vezano za radio tehniku.
najdraze mi je bilo kad sam napravio fm odasiljac 1W po prvi put i slao signale po gradu.
to je ko nekakav osjecaj da mogu kontrolisati sve u krugu od 1Km koliko ima domet odasiljac.
pa moze me svatko cuti u krugu od kilometar i hvatati moj signal.
ja sam faca
moj je glas u zraku i siri se naokolo
volim kada antena zraci talase.
:lol:
Post Reply