pomoc oko programa za PIC

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Izvini,,, tek sad vidim da sam kondenzatore uz oscilator stavio 27nF. Brzina i eto ti. 27pF trebaju biti. Ustvari moze bilo sta od 15pF do 33pF.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Puno hvala prijatelju. Moram još to bolje pogledati i dogovoriti se sa profesorom u školi oko maturalnog rada ( a ovo je jedan dio svega toga). Uglavnom javit ću ti kad proradi.
Puno hvala !!!!! :oops:
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Nema na cemu care. Samo polako.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Može Jos jedna (Mala) molba? Trebali bi mi se naponi na izlazu mijenjati po dijagramu koji je prikazan na slici Ispod.
To mi treba za maturalni rad. Ovime namjeravam ostvariti miješanje boja na RGB SMD 5050 ledicama. Sve neka ostane isto Samo treba povečati kašnjeje impulsa na izlazu. Znači izlazi bi se trebali mijenjati točno po dijagramu koji je na slici ispod.
Javite mi što ste odlučili, da znam trebam li dalje tražiti pomoć.
Znam da sam nepristojan, ali ako imate volju da mi ovo napravite ja Vam zahvaljujem. :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Attachments
img026.jpg
img026.jpg (62.06 KiB) Viewed 2377 times
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Trapez puls, mogu generisati samo preko signal generatora kojeg koristim, a i svega 2 kanala imam na njemu, medjutim i da ih imam 22 to nije niodkakve pomoci. PIC i drugi kontroleri posjeduju PWM izlaze u sebi, ili soft. generisane, ali to je kvadratni impuls sa mogucnoscu izmjene dutycall. Za ekstra impuls, morao bih praviti vlastitu funkciju koja ce ga generisati (trapez, pila, itd...), sto imam namjeru uraditi svakako radi sebe, ali nemam toliko vremena da ti mogu obecati da cu sjesti i uraditi ti to u tebi potrebno vrijeme. Osim toga Dio trapez impulsa zahtjeva amplitudno pojacavanje (Rice Time 0v-xV) sto podrazumjeva koristenje i D/A konvertora. U svakom slucaju, nije posao i programcic koji se rjesava za pola sata kao prethodni.

Mjesanje boja se takodjer postize PWM signalom, al razlicitom freq ili Pomjeranjem DutyCall procenta 1/0 po izlazu, Medjutim ako je tebi zadatak, po zadatom dijagramu, iz kog se vidi smicanje starta impulsa, pocetak pada amplitude i da je sve uskladjeno, Bilo koje drugo rjesenje, nece zadovoljiti zadatak, jer profesoru ti je dovoljno da nakaci osciloskop na izlaz i da vidi varas li ili ne, bez obzira sto je rezultat vizuelno postignut.

Ovaj put ces se morati sam upustiti u zadati problem na osnovu teorija i rjesenja kojim ste se bavili na predavanjima. Svi mi na forumu koji smo radili POV (Power Of View) igracke sa RGB, smo to rjesavali putem PWM-a (kvadratnog impulsa).
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Hvala na odgovoru. Snači ću se. :oops:
novii
Posts: 4
Joined: 22-01-2012, 22:25
Location: Glina

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by novii »

Pozdrav,
nov sam ovdje na forumu odnosno več duže vrijeme čitam, pratim i gledam sve i svašta.
Pitao bih nekog od vas odnosno tražio pomoć u vezi programiranja 12C508a. Imam ALL PIC programator i programiram sa IC Prog-om, a HEX file sam skinuo sa interneta i sad kad ga hoču odabrat u IC progu odem na OPEN FILE- odaberem HEX i kliknem OPEN u IC PROG-u se otvori prozor sa porukom --Invalid filename !
Nadam se da neko zna u čemu je kvaka!!!
Post Reply