pomoc oko programa za PIC

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

skyhigh2
Posts: 15
Joined: 12-10-2007, 18:19

pomoc oko programa za PIC

Post by skyhigh2 »

Pozdrav društvo. Imam jedan preveliki problem, naime uzeo sam na faxu za završni rad Propeler clock i već je rad u izradi ali imam problem šta se tiče programa za PIC, i to PIC16F628a. Naime, po shemama sa slijedeče stranice radim sat i imao sam u planu uzet programe za PIC-ove sa te stranice (http://www.inet.hr/~dariodom/prop_clock.htm) ali na njima je samo .hex, nema source koda. i sad ne znam dal cu bez source koda moći uspostavit vezu sa daljinskim pošto sam čuo da u samom kodu treba upisat negdje kod daljinskog. Ja se u programiranje nažalost ne razumijem pa tražim nekog tko bi mi mogao pomoć oko programa. hvala unaprijed...
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by zigzag9 »

http://www.bobblick.com/techref/project ... clock.html

http://www3.sympatico.ca/surfin.dude/cr ... blick.html

baci oko na ova dva linka, na prvom imaš source u .asm, a drugi ima linkove na ostale prop clock projekte.
skyhigh2
Posts: 15
Joined: 12-10-2007, 18:19

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by skyhigh2 »

tnx na linkovima, ali sve moguće vrste i stranice koje se tiču propeler clocka sam pretražio i pregledao.
Moj sat će imat 18 LED-ica i zato tražim nekog tko će mi znati isprogramirat taj PIC
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by pedja089 »

Sedi i nauci to...
Nigde nije pod moranje da ima daljinac itd... Napravi da ti prikazuje samo jedan tekst...
Ja sam samo odneo na fax stari, koji sam pravio pre 4-5god :D Naskrabao nesto o njemu i to je to :wink:
skyhigh2
Posts: 15
Joined: 12-10-2007, 18:19

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by skyhigh2 »

pokušao sam naučit i recimo da bih znao kako isprogramirat neki tekst da bude na prikazu, ali "sat" je već nešto drugo. Napravio sam ja isto prije 4 godine jedan sa 7 LED-ica i radi i dan danas. ali sad sam odlučio napravit novi i to po onom linku šta sam naveo. djelovi su kupljeni, postolje, motor i sve ostalo u izradi tako da ne mogu sad odustat od tog :)
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by pedja089 »

Pa ti prikazi tekst, ne moras sat...
skyhigh2
Posts: 15
Joined: 12-10-2007, 18:19

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by skyhigh2 »

fora je u tome da sam već dobio pismeno taj zadatak, znači da ga sad moram i odradit nekako... :/
skyhigh2
Posts: 15
Joined: 12-10-2007, 18:19

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by skyhigh2 »

Konačno sam sastavio taj rad ali ne radi! Ima tko kakvu ideju u čemu bi mogo biti problem? motor se vrti ali LED-ice jednostavno ne svijetle :S
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

I ja bih trebao jednu (malu) pomoć. Ćini mi se da ovo nebi trebalo biti komplicirano. Ako je netko radio nešto slično ili možda isto, zamolio bih ga za pomoć. Istina je, ja uopće ne znam niti malo o programiranju PIC-a. :oops: :oops: :oops: Trebao bih isprogramirati PIC tako da na nekim od svojih tri izlaza daje napon visoke razine i to na sljedeći način. Npr. na nožici 1 je napon visoke razine, a na nožicama 2 i 3 napon niske razine. Zatim se napon visoke razine javi na nožici 2, a na nožicama 1 i 3 su naponi niske razine. Zatim je nožica 3 u visokoj razini, a ostale (1 i 2) u niskoj razini. PIC bi trebao raditi kao dekoder s tim da se na njegovim ulazima izmjenjuju kombinacije brojeva 000 pa 001 i 010. A frekvencija izmjene bi se trebala mijenjati pomoču potenciometra. Možda je već netko radio nešto slično ili čak isto, možda mi netko može pomoći. :oops:
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

skyhigh2 wrote:Konačno sam sastavio taj rad ali ne radi! Ima tko kakvu ideju u čemu bi mogo biti problem? motor se vrti ali LED-ice jednostavno ne svijetle :S
Jedan od problema u koji si se upustio je da koristis tudji projekat (elektroniku i program) necije znanje, mastu i igranje koje je neko razvijao radi sopstvenih sposobnosti.

Ono sto tebi treba je jedan programski jezik za MC, jedan MC generacije Atmel ili PIC, razumjevanja u ovom projektu pojmova PWM, clock, data, shiftreg., da bi napravio POV uredjaj.

Imam ja uradjen sopstveni roto POV i sa satom i datumom i reklamama, kao i regularan display 8x40 za reklame sa satom, datumom, preko 2000 karaktera u eksternoj memoriji, masom animacija i funkcija, cak i sopstveni boot loader u njemu za loginovanje i programiranje putem PC i software za PC.

I kako sad da ti pomognem?
Da sjednem i da ti uradim cijeli program za opisani hardware na toj stranici? (danima....)
Moj nije ni nalik na ovo ovdje.

Da si ti napravio nesto svoje, pa zapeo na source pa postavio ovdje svoj rad i segment u kojem si zapeo, trazili bi rjesenja skupa, al ovako je, uglavnom nemoguce pricati o tome sta ti ne funkcionise u tom svemu.

Evo i pored najbolje volje, nemoze ti niko pomoci.
Ako imas vremena, kreni iz pocetka sa sopstvenom idejom (elektronikom). Preporucujem ti jedan od MikroElektronika kompajlera za MC, koji sam odaberes. Sto se mene tice mozes i assembler.

Tvoje elaboriranje na takvom uredjaju (projektu) bi bilo bezprijekorno.
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Jeshua555 wrote:I ja bih trebao jednu (malu) pomoć. Ćini mi se da ovo nebi trebalo biti komplicirano. Ako je netko radio nešto slično ili možda isto, zamolio bih ga za pomoć. Istina je, ja uopće ne znam niti malo o programiranju PIC-a. :oops: :oops: :oops: Trebao bih isprogramirati PIC tako da na nekim od svojih tri izlaza daje napon visoke razine i to na sljedeći način. Npr. na nožici 1 je napon visoke razine, a na nožicama 2 i 3 napon niske razine. Zatim se napon visoke razine javi na nožici 2, a na nožicama 1 i 3 su naponi niske razine. Zatim je nožica 3 u visokoj razini, a ostale (1 i 2) u niskoj razini. PIC bi trebao raditi kao dekoder s tim da se na njegovim ulazima izmjenjuju kombinacije brojeva 000 pa 001 i 010. A frekvencija izmjene bi se trebala mijenjati pomoču potenciometra. Možda je već netko radio nešto slično ili čak isto, možda mi netko može pomoći. :oops:
Koliko sam shvatio ti zelis na 3 bita nekog kontrolera da radis skip sa mogucnoscu odredjivanja brzine skipa i da su ti izlazi na njima redosljedom 000/001/010/100 i tako beskrajno. To je posao od 4 minute.

Rado cu ti napraviti hex za to, ali mi reci prvo koji PIC zelis koristiti i zelis li analognu ili digitalnu kontrolu brzine skipa (potenciometar ili tastere +/-)?
Dali imas vec neki svoj hardware ili zelis i to?
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Objasnit ču još jednom. Trebao bih isprogramirati neki PIC od npr. 8 nožica na ovaj način. Meni su važne tri nožice koje bi trebale uključivati tri tranzistora naizmjenično, tako da je Tr1 uključen, a Tr2 i Tr3 su isključeni. Zatim se uključuje Tr2, a Tr1 i Tr3 su isključeni. Nakon toga Tr3 je uključen, a Tr1 i Tr2 su isključeni. Pa se ponovno uključuje Tr1, a Tr2 i Tr3 su isključeni i tako u nedogled. S tim da postoji način mijenjaja frekvencije uključivanja tranzistora.
Ja sam čisti početnik pa bih ja najradije da Vi odlučite koji će to biti PIC. Neka samo bude što manji, meni su važne samo tri nožice kao izlazi, + pol napajanja, - pol napajanja, i priključci preko kojih bi se mijenjala frekvencija (brzina) promjene na one tri nožice.
Želio bih digitalnu kontrolu brzine skipa. Sa rezolucijom promjene frekvencije od 0,25 Hz. Znači jedan dodir na tipkalo za ubrzanje poveča frekvenciju za 0,25 Hz.
Ako niste shvatili ovo što sam objašnjavao sa digitalnom regulacijom brzine, napravite sa analognom regulacijom.
Nemam svoj hardver, ja sam čisti početnik.
Stvarno Vam hvala, tko god da jeste.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Zanemarite ovu rezoluciju. Jel bi mogli to napravit tako da se period sa tasterima mijenja po ovim periodima (vremenu od jedne do druge promjene) 10 s, 9 s, 8 s, 7 s, 6 s, 5 s, 4 s, 3 s, 2 s,1 s, 0.75 s, 0.5 s, 0.25 s, 0.15 s, 0.10 s, 0.05 s, 0.03 s. Znači ako sklop radi sa periodom 2 s, pritisnem taster za povečanje brzine sklop će raditi sa periodom 1 s. Ako pak pritisnem taster za smanjenje brzine sklop će raditi sa periodom 3 s.
A krajnje granice perioda su 10 s i 0,03 s. Na primjer, ako sklop radi sa periodom 10 s i dalje pritiščemo taster za smanjenje brzine ništa se ne događa. Ako pak radi sa periodom 0.03 s i dalje pritiščemo taster za povečanje brzine ništa se ne događa.
I još nešto :oops: bilo bi dobro da taj sklop ima još jedan (treći) taster kojim bi se moglo potpuno zaustaviti promjene na izlazima. Znači ako pritisnem taj treći taster sklop potpuno zaustavi promjene, ako ga ponovno pritisnem sklop nastavlja raditi istom brzinom kao i prije. Na primjer sklop radi sa periodom promjena 0,5 s, i u trenutku pritiska tog (trećeg) tastera je na izlazu 2 bila logička jedinica, tada sklop ostaje u tom stanju (izlaz 1 log. nula, izlaz 2 log. jedinica, izlaz 3 log.nula) sve gok se ponovno ne pritisne treći taster. Nako ponovnog dodira (trećeg) tstera sklop i dalje radi sa periodom 0,5 s.
Znam sad sam zaslužio velike batine :oops: . Ako stvarno imate volju da napravite ovo, a niste shvatili kako sam ja to zamislio onda isprogramirajte tako da se kontrola vrši analogno. :oops:
Puno hvala svakome tko će mi to napraviti.
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Vjeruj mi, meni je svejedno. Analogno/digitalno, eto napravit cu ti sa tasterima. To je malen program pa mislim da nece trebati nista vise od najpopularnijeg PIC-a na svijetu 16F84A. Nadam se da imam barem jedan negdje da ti to zbombamo. :)

Moze tri tastera,,, nije ni to problem, e jedino sto se tice tog tajminga za skip, tu cemo napraviti progresivnu/degresivnu metodu ili linearnu. To vec spada u malu matematiku osnovne skole.

Progresivna/degresivna metoda daje krivulju u dijagramu vremena kao npr. da se svaka prethodna vrijednost smanji ili poveca za duplo (1,2,4,8,16,32...16,8,4,2,1) ili za neki drugi faktor mnozenja/djeljenja, dok linearna uvecava ili smanjuje prethodnu velicinu za istu vrijednost, 1 ili 0.5 ili nesto trece (10,9,8,7,6,5...6,7,8,9,10). Svako drugo rjesenje koje nema matematicku povezanost zahtjevalo bi prosirenje koda, a PIC16F84 bas se i nemoze pohvaliti obinom kolicinom memorijskog prostora :) ili moram preci na assembler sto bi iskomplikovalo zivot i tebi i meni.

Pronaci cu malo vremena sada preko vikenda pa ti uraditi ovo. To je sat vremena posla da ti i nacrtam shemu, slikam je i source i hex i stavim ti sve ovdje.
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Puno hvala, Vi ste sigurno jako dobar čovjek.
Ipak ću još jednom objasniti za što mi ovo treba. Imam 12 led dioda od kojih su napravljena 3 stupca, tj diode su serijski spojene po 4. Stupci bi trebali ovako svijetliti najprije prvi, zatim drugi i na kraju se pali treći stupac. Pa se opet sve ponavlja 1. stupac, pa drugi itd. S tim da im moram mijenjati brzinu promjene, tj. fekvenciju i mora postojati mogučnost potpunog zaustavljanja. Npr. svijetli treći stupac, pritisnemo onaj "treći taster" i više se ne događaju promjene, treći stupac ostaje svijetliti tako dugo dog se ponovno ne pritisne onaj taster. A nako što se on pritisne promjene se i dalje nastavljaju događati.
Cijela moja stvar je malo kompliciranija nego što sam ovdje objasnio.
Ipak puno Vam hvala prijatelju. :oops:
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Prijatelju, ne moraš se mučiti, došlo je do promjene plana.
Treba mi shema sklopa i sklop koji kod RGB SMD 5050 led dioda mijenja boje, postepeno ("u nijansama"). Znam, sigurno ima na internetu puno o tome, ali nisam ništa uspio pronači na hrvatskom. Ja ne znam engleski. Ako ima netko neku ideju ili iskustvo sa ovim diodama slobodno nek javi. :oops:
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Opet je došlo do promjene plana. Ipak mi treba ovaj PIC. :oops: :oops: :oops:
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

hahahaha

Hajde zavrsit cu ti ga sutra. Na putu sam, pisem ti sa moba. Sutra sam kuci pa ti uradim. :)

I ne predomisljaj se vise ! :)
Jeshua555
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 32
Joined: 11-12-2011, 22:30

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by Jeshua555 »

Hvala prijatelju. :oops: :oops: :oops:
djanib
Posts: 16
Joined: 14-12-2011, 21:41

Re: pomoc oko programa za PIC

Post by djanib »

Kao sto sam i obecao. Evo nasao sam pola sata da ti ovo i nacrtam i uradim i provjerim....
Da ti ne snimam video,,, vjeruj mi radi, ali jedan mali problem. Nemam nijednog malog PIC-a.

Svi su veliki ili DS PIC ili bla bla bla..... Sve sto imam od jednostavnijih je
16F877A i 18F4520. Oba su slicna, doduse razlicite konfiguracione bitove imaju pa sam ti upakovao dva hex fajla da se nemislis sta da stavis na koji.

Eh sad,,, razlogom koji neznam dali ces shvatiti, a to je da bi nesto radilo preko tastera, onako kako bi bilo normalno (momentalno), morao bih koristiti INTERUPT rutinu vezanu za TMRx i da pritisak na taster povecaj/smanji brzinu reaguje momentalno, sto bi dodatno iskomplikovalo program, a i napravilo razlike u koristenju PIC-eva jer je jedan 8bitni a drugi 16bitni timer. Tim razlogom sam iskoristio jedan analogni port na tim PIC-ovima gdje imas rezoluciju 0.03-10 sec podjeljenu u 10bitnu velicinu, tj. 1024 koraka izmedju 0.03 i 10sec. Brzina se regulise potenciometrom i namjestenu velicinu prihvata onda kad predje na sljedeci korak. Taster STOP imas, i takodjer LED signalizaciju da je STOP aktivan. U toku procesa kad pritisnes stop taster, drzi ga pritisnutog dok se STOP lampica ne upali, jer ako si na terminu od 10sec u cetvrtoj sekundi pritisnuo stop, moras ga drzati do sljedeceg skipa da bi STOP bio registrovan. Za ponovni start, reagovat ce momentalno. Ma vidjet ces sve kad sastavis. Nadji PDF dokumente od 18f4520 i od 16F877A. Ako ti se cine gabaritno velikim (40 pin) imas i manje verzije tih PIC-ova istih RAM/ROM i ASM karakteristika, samo smanjene za recimo jedan ili dva PORT-a. Ako izaberes neki od njih, samo mi napisi koji Analogni ulaz koristis, te koje bitove na raspolozivom portu si iskoristio za LED-ove, stop LED i taster.
Meni je to sekunda promjeniti i rekompajlirati. 16F84, koliko se ja sjecam, nema analogni port nijedan, pa tim razlog vise zasto njega necemo uzeti u obzir.

Eto druze... Sema je i vise nego jednostavna, ako sta nebude jasno pitaj, i ocekujem da mi se javis sa RADI i da je to to sto si zelio.

Pozdrav.
Attachments
Led_Run.zip
Sema + HEX
(281.4 KiB) Downloaded 264 times
Sema umanjeno za forum.
Sema umanjeno za forum.
sch_small.jpg (17.66 KiB) Viewed 6026 times
Post Reply