Digitalni termometar

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Digitalni termometar

Post by niho »

Da. Ako vec kupujes onda kupi USB. Malo je skuplji ali je brzi, bolji a i svaki racunar sada ima USB. Mi koji smo kupovali ranije obicno smo kupovali serijske. Ja imam stari AllPIC programator i vec pocinju problemi, nema svaki racunar serijski port (COM port) :? KAd kupis programator obicno dobijes i program za podrsku a ako i ne dobijes nije problem ima ih puno na internetu. Ja recimo koristim ( najcesce) WINPIC800.
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

hvala na pomoci! e sad što se ubacuje u čip? samo taj hex prema odgovarajučem senzoru ili hex i pbp fajl zajedno??
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Digitalni termometar

Post by niho »

Ubacuje se samo hex. Hex je kompajliran ( preveden u mašinski kod) PBP kod kojeg ti ili neko drugi napiše. (Fora o višim i nižim programskim jezicima), pa to se valjda uci u osnovnoj skoli iz informatike. Kao sto rekoh, prouci Pedjin kurs i bice ti puno toga jasnije!!
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

a gdje se nalazi taj kurs??
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Digitalni termometar

Post by sindja1204 »

http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... f=3&t=4249" onclick="window.open(this.href);return false;
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

u među vremenu radim jedno pojačalo ali sa foto postupkom i nisam baš uspješan! naime svaki put kad jetkam mi pojede negdje bakra, ne svugdje ali onako malo pojede! probao sam drugi puta duže osvjetljavati ali badava!
što bi bila greška, loše isprintana shema? isprintana je laserskim pisačem ali shema je fotokopirana na foliju pa sad mozda propusta previse svjetlosti kao sto sam procitao ovdje : http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... stupak.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Digitalni termometar

Post by niho »

Da najvjerovatnije je to. Gotovo uvijek kad printam na foliju narocito ako se radi o velikim povrsinama znaju ostati "rupice" kroz koje se provuce svjetlost. Sreca nikad na vodovima, te bi foliju trebalo izloziti pari nitrorazredjivaca ili slicnim. Daleko bolje efekte dobijam, i zato u poslednje vrijeme iskljucivo i koristim, paus papit. Vodovi kvalitetniji a ispune velikih povrsina su bez tih "rupica".
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

da, sad sam kod frendice isprintao na paus papir pošto ima laserski pisač i nabavio sam original shemu i vidi se razlika!! i sad cu stavit još pleksi staklo a ne obično staklo, negdje sam procitao da ono bolje propusta uv svjetlost??
debljine je oko 5mm!!
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Digitalni termometar

Post by niho »

ZAsto tako debelo, ja koristim obicno staklo debelo 2 mm a za osvjetljavanje koristim 6 neonskih sijelica po 12,5W ( od nekekve stare lampe za kvarcanje :D ) Sve to ugradio u kuciste stare mikrovalne ciji tajmer se i koristi i prezadovoljan sam. Osvjetljavanje traje 4 minuta. Ovog vikenda idemo na takmicenje sa tim uredjajem a poslije toga cu objaviti cio projekat na ovom forumu.
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

ja imam zarulju 120 wata kojoj je slomljena zastita! pa sad isprobavam sa pleksi staklom, prvi pokusaj neuspjesan.! stavit cu sad 2 mm pleksi i nize malo lampu! pak neznam kaoju kombinaciju nek probam!!!
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

eh iz zadnjeg pokusaja uspjelo sa ovakvim "postavkama": udaljenost zarulje 10 cm, duljina osvjetljavanja 10 min, koristio sam pleksi staklo 2mm.
User avatar
niho
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1895
Joined: 24-09-2009, 17:26
Location: Brcko, Bosnia and Herzegovina

Re: Digitalni termometar

Post by niho »

Vazno da radi, uh i sad vidim da sam napisao neonke umjesto fluo cijevi. Nema veze znate na sta sam mislio :?
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

ovako, nabavio sam programatora propic2, tj posudio od profesora iz nase skole i programa win pic 800 i pogledao kako se programira na yutubeu tj kako se ubaci hex unutra! e sad sve ljepo i dobro do onog trenutka u kojem bi program morao ubaciti hex u čip tj kada se odabire program all ali onda javlja gresku -->>


http://slike.hr/slike/cipgreska_3ffc6.jpg.html" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
sindja1204
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 792
Joined: 03-05-2009, 11:57
Location: Beograd

Re: Digitalni termometar

Post by sindja1204 »

Probaj da skines IC prog, a posto je u pitanju 12f629 , mozda si izbrisao broj za kalibraciju...
http://www.ivica-novakovic.from.hr/Prog ... 12F629.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
skyline_marko
Posts: 11
Joined: 13-05-2011, 16:51

Re: Digitalni termometar

Post by skyline_marko »

pa prvoga čipa je probao sprogramirati prof, i ista greska! sad je dao toga programatora meni da ja probam i ista greska, pa imam dva čipa, i na novome nisam ništa brisao.samo sam ga prvo verify, pa onda mi se cini read i onda sam otvorio hex i kad kliknem program all e onda javlja onu gresku. nezz probat cu jos sa ic!
User avatar
informaticar
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 588
Joined: 09-12-2008, 16:31
Location: Velika Kopanica - Slavonski Brod

Re: Digitalni termometar

Post by informaticar »

Ili ti je kvačica na code protect (CP) bila označena, ili ti je napon paralelnog porta premali (ispod +5V), napon napajanja (pobuda eeprom trajne memorije) na mclr pin-u mali (treba biti +13V) ili ti je pic pokvaren...
Post Reply