TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Diskusija o MSP, ARM / LPC, PLC kontrolerima.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
Tr4ck
Posts: 6
Joined: 17-06-2009, 19:17
Location: Valpovo

TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Post by Tr4ck »

eo imam par svojih tutoriala....nisam znao gdje postati pa neka admin premjesti ako nevalja......
(posto su slike malo vece nije mi se dalo ponovo uploadati ih na odgovarajucu dim. tako da sam samo dao linkove)

Sto je mikrokontroler, gdje se upotrebaljava? Jeste li se kad vec susreli/vidjeli MC? Ako jeste i znate sto je to nemate potrebe citati uvodni dio. Naime, mikrokontroleri su danas ugradjeni u mnoge uredjaje s kojima se svakodnevno susrecemo npr. koriste se u automobilima za upravljanje ABS-om, centralnim zakljucavanjem, u televizoru se koriste za biranje programa te kvalitet slike, vecina najcesce nadzire rad najvaznijih sklopova, a mobitele ne mozemo zamisliti bez njih i sl. stvari. U ovom tutorijalu cu pokazati neke osnovne funkcije mikrokontrolera.
Sada cemo reci nesto o njima. Jednostavno receno (nekom definicijom) mikrokontroler je elektronicki uredjaj koji ima zadacu da zamjeni covjeka u kontroli proizvodnog procesa ili bilo kojeg drugog procesa gdje nije potreban covjek za taj rad. Gradjen u obliku chipa (integriranog kruga) u kojem su smjesteni razliciti sklopovi izradjeni od nekoliko desetaka ili cak stotina tisuca tranzistora.
(naravno, znamo sto je tranzistor i cemu sluzi on sam)
MC je jako kompliciran uredjaj, zato nema smisla pricati sve detalje i pojedinosti tog uredjaja, reci cemo samo ono osnovno koliko vama treba. Npr. prvo sto mozemo reci za MC da je to minijaturno racunalo! (nadam se da znate neke osnove racunala) Znaci kao sto PC ima procesor, memoriju, tvrdi disk te razne prikljucke tako i MC ima svoje osnovne djelove (samo cemo neke spomenuti jer nema potrebe za drugim poput sklopova za ulazno/izlazne komunikacije, multiplexore, sklopovi za uzimanje uzroka, AD-DA pretvornike i sl.). Usporediti cemo ga sa pravim racunalom (PC) kao primjer. Kako PC ima npr. frekvenciju CPU-a recimo 2.0 GHz, RAM memorije nekih 256 Mb, HDD od nekih 80 Gb i naravno razne prikljucke (paralelni i seriski portovi i sl.) tako i MC ima svoje sastavne dijelove npr. mikroprocesor (ALU {Arithmetic-Logic Unit – Aritmeticko-Logicka Jedinica}, ACC, razni registri….) sa frekvencijom do nekih 24 MHz najcesce, RAM memoriju od 64 do oko 256 B, obicno imaju i ROM memoriju odprilike od 2 do oko 32 kB neki imaju i FLASH memoriju koju je moguce reprogramirati. (prikljucke najcesce oznacavamo sa P1.0, P1.7, P13.0, P3.5…..itd.) Vidimo da i MC isto ima svoj vlastiti procesor i radnu memoriju (RAM) te i svoju trajnu memoriju (ROM) zato ga zovemo minijaturno racunalo. MC-i se koriste za razne stvari a neke od njih su proizvoditi razlicite svijetlosne efekte i zvukove, simulacija raznih procesa kao npr. ispisivanje na LED displayu i sl. no to je samo ono osnovno sto on moze a moze dati takve radnje da nemozete zamisliti (kao primjer cu navesti da skup MC-a i mikroprocesora cini jedan PC).
Mozda ce vam biti cudne karakteristike sto je mali kapacitet ali sve je to normalno za MC-e i njihovu sposobnost jer se naravno mogu nadograditi sa vanjskom memorijaom i RAM i ROM.  To je sve povezano sabirnicom unutar chipa, koja se 'nevidi' izvana posto je MC najcesce u plasticnom kucistu. Sabirnica MC-a su tanke niti zlata kao i kod svih ostalih chipova, memorijea i ostalih IC krugova. Postoje vise vrsta MC-a naravo ponajvise se razlikuju po velicini i funkciji koju moze obraditi. Postoje 8-bitni, 16-bitni i 32-bitni a najcesci su PIC, TLCS-870, CF, ARM i mnogi drugi.


http://i43.tinypic.com/viecdi.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; http://i42.tinypic.com/a2910w.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
- ovo su neke vrste/velicine mikroupravljaca…..

Sada cemo pokazati primjer jednog MC-a iz skupine 8051 (iz sredine osamdesetih godina ali koriste se jos i danas). Na sljedecoj slici (SLIKA 1.) mozemo vidjeti pojednostavljen prikaz MC-a C515A iz Siemensove skupine C500, 8-bitnih upravljaca. Taj MC ima 68 izvoda (prikljucaka).


http://i41.tinypic.com/2cehi15.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
- SLIKA 1. pojednostavljen prikaz MC-a iz skupine 8051…..

Ovdje cu opisati nesto osnovno sto morate znati o pojedinim izvodima (ima dosta slicnosti kod svakih MC-a). Vcc i Vss su izvodi na koje se prikljucuje napon napajanja ( 5V na Vcc i 0V na Vss). Taj mikroupravljac ima 8-bitni mikroprocesor cija je radna frekvencija 24 MHz. U kuciste je ugradjen generator impulsa ritma kojemu se izvana treba dodati kristal kvarca na izvode XTAL1 i XTAL2. (nadam se i da znate neke osnove elektronike da ne moram pisati o pojedinim komponentama koje navodim u textu) Preko tih izvoda moze se i prikljuciti i vanjski generator impulsa. Ovaj MC ima ROM kapaciteta 32 kB i RAM od 256 B. Dodavanjem vanjske memorije moze se prosiriti i RAM i ROM, svaki na max. 64 kB. U tu svrhu upotrebljavaju se svi izvodi P0 i P2 te dva izvoda (svejedno koji) P3. Signal na izvodu EA omogucava citanje iz unutarnjeg ROM-a ili iz vanjske programske memorije. Signali na izvodima ALE i PSEN pokazuju stanje pri pisanju i citanju podataka. Ostali izvodi P1 i P3 imaju posebne funkcije a P4 i P5 su digitalni ulazi/izlazi. Izvodi AN0-AN7 su analogni ulazi na koje se moze spojiti osam analognih signala. Ti signali se unutar mikroupravljaca preko analognog multiplexora dovode na AD pretvornik. Za pretvorbu je potreban referentni napon koji se prikljucuje na izvode VaRef i VaGND. Izvod reset nam sluzi da postavimo MC u pocetno stanje (znaci stavljamo sve bistabile registara u stanje 0, posto on moze samo imati 0 i 1) i to tako da na kratko spojimo izvod RESET sa nekim nizim naponom (od 1.5 V do 5.0 V). Jos valja spomenuti da ovaj MC C515A ima mogucnost radit u stednom stanju (kratica PSM, power saving mode). Taj se nacin primjenjuje kod bateriskog napajanja MC-a (znaci MC radi preko obicne baterije). Stedni nacin rada sprjecava dovod impulsa ritma ili da se potpuno zaustavi rad oscilatora. Za to se koriste ulazi PE/SWD i HW/PD.
Za ovaj MC mislim da sam dovoljno rekao ako netko ima nesto za dodati slobodno neka doda/kaze.

http://i42.tinypic.com/jk9f9f.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; http://i39.tinypic.com/i6ed06.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://i41.tinypic.com/2lmpcnn.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; http://i43.tinypic.com/2u6myiq.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Jos sto mogu dodati na ovo jest da postoje i programljivi logicki upravljaci (PLC, Programble Logic Controllers). To je posebna skupina mikroracunala koja se programira sa posebnim programskim jezicima ali tu bi se moglo jos puno toga dodati tako da necemo sada o njima.
Eto ovo bi bilo sve opcenito o mikrokontrolerima tako da se nadam da ste nesto i naucili.


Tutorial by: Tr4ck
- kao autor ovog tutorijala zabranjujem svako c/p, bez moje odluke....
User avatar
Smjesko
Stariji član
Stariji član
Posts: 4012
Joined: 26-12-2005, 17:12

Re: TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Post by Smjesko »

Staza, gdje živiš ?
User avatar
DaTi
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 730
Joined: 10-06-2007, 13:24
Location: Novi Sad - Srbija
Contact:

Re: TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Post by DaTi »

Tr4ck wrote: - kao autor ovog tutorijala zabranjujem svako c/p, bez moje odluke....
haha da,da duhovito...onda nisi ni trebao postavljati!
User avatar
Drago_Zg
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 583
Joined: 16-09-2008, 19:40

Re: TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Post by Drago_Zg »

Tr4ck
- kao autor ovog tutorijala zabranjujem svako c/p, bez moje odluke....


Da li može c/p četiri puta? Koja je tvoja odluka!
[URL=https://datesnow.life]Real-life Females[/URL]
User avatar
78L05
Pravo sam se raspisao :)
Pravo sam se raspisao :)
Posts: 1402
Joined: 28-05-2009, 13:22
Location: Hrvatska

Re: TUTORIAL: Mikrokontroleri (osnova)....by Tr4ck

Post by 78L05 »

Daj šta sada zajebavate čovjeka i spamate po temi???
Normalno je da ne možete kopirati nečiji "tutorial" i zalijepiti (c/p) i potpisati se kao autor.
Bitno je da vi naučite nešto iz ovoga, a druge možete uputiti linkom na ovu temu/stranicu.
Ne vjeruj u čuda - računaj na njih!
Post Reply