Pojacalo i zvucnici

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

Pojacalo i zvucnici

Post by malik123 »

Ej volio bi pitati imali ko struniji, da mi bolje objasni. Imam pojacalo od 190w daje snagu od 4-16omh a zvucnike ok 500w na 4ohm. I uspjeli su da izgore neznam kako? Dali je uzrok vremena slusanja muzike jer je bilo upaljen pojacalo i aktivno radilo 6h?


Usput bi zelio pitati dali mogu spojiti jos dav zvucnika s obzirom da ima dva izlaza pojacavlo?
Zvucnici : 4 ohm 140w mogu li ovi zvucnici zajedno raditi sa predhodno navedenim na dva izlaza?? u

UNAPRIJED HVALA!!! :D :)

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... 529733.jpg
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

to je technics? to 4-16Ohm nije nista,pogledaj tocno kolko W na kolko Ohm. koji je promjer tih skurenih zvucnika i marka?
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

radi li pojacalo sad ?
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

Odg

Post by malik123 »

pa pojacalo radi nisam jos spojio dodatne zvucnike ali nista ne pise samo 4 - 16 ohm a na drugoj strani 190w
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

odg 2

Post by malik123 »

ja koliko znam 190w je na 4ohm a dalje opada oko 40 - 50 posto npr na 8 omh znaci kada bi spojio imao bi po izlazu oko 90 w ali dva zvucnika na jednom izlazu. p.s. dali da ovo radim
buco

Post by buco »

kao sto ti je @roby44 rekao provijeri ti sebi najprije kakvi su to stavrno bili zvucnici jer pisat moze svasta a promijer moze bit kolki hoces , nazalost dolaskom "muljatora" na trziste imas situaciju da na zvucnicima pise mnogostruko veca snaga od stvarne [ cesto ide pojam PMP ] a ne jednom sam naso zvucnike koji su fingirali da imaju velik i jak magnet [ da zbune protivnika] pa je su plastiku izlili da izgleda isto kao magnet , kad ga uzmes u ruku on je "laksi" al mnogi ljudi neidu za tim a pogotovo ako je to ugradjno u zvucne kutije [ cesto u home made pod veoma povoljno to dobijes] , jer nema ni ama bas nikakve sanse da ti odu zvucnici od 500W na izlazu od 190W u regularnim uvijetima upotrebe , pa bilo to i 10 dana a ne 6 sati neprekidnog rada !!!!!!!
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

odg

Post by malik123 »

1)Ej da ti bolje pojasnim. Pojacalo je bilo spojeno na racunar na kojem je impuls bio pojacan do kraja i na pojacalu takodje zvuk nije bio extra ali posto smo bili pijani nismo to sjetili. A u ovoj zvucnoj kutiji ima tri zvucnika dva bass (impuls) i jedan visoki ton i kaze da je impuls 220w visoki ton 140w i jos nes je 100w a otpor 4 ohm


I oceli mi neko dati odg na ono da spojim jos dva po 140 w.

2)Na jedan izlaz da stavim dva zvucnika jedan (450w 4ohm ) i drugi (140w 4 ohm ) ovo mi je drugo potrebnije
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

ne mozes tek tako mijesati zvucnike razlicitih snaga... ako hoces da spajas 2 zvucnika moraju biti potpuno isti , a bass zvucnike ti nebi preporucio da spajas zajedno i ako su isti....

drugo kolika je to kutija pa da su toliko snazni zvucnici u njoj ?

trece od prilike svakom pojacalu na trzistu, ulazni napon treba biti izmedju 1.2V RMS do 1.5V RMS da na izlazu daje maximum pojacanja.... sad to sto si ti uradio je van sve pameti , stavit ulaz pojacala na komp i pritom "odvrnut" do daske izlaz na kompu sto je prouzrokovalo da pojacalo ide u clipping i pravi ogromne distorzije (valjda ste bili mrtvi pijani da to ne primjetite) ....

prvo provjeri dali je sa pojacalom sve uredu , a tek onda trazi zvucnike za isto ...
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

ma to je zbroj snaga svih zvucnika u kutiji,jos jedan od "trikova".... ti zvucnici imaju oko 60-70W. isko ko kad za neki surround napisu 500W,al nigdje ne pise kolko je po zvucniku i ne napisu da je na 2 Ohm. baci to i kupi normalne zvucnike,ako ti ide samogradnja,jos bolje,za malo love mozes napravit dobru stvar.
buco

Post by buco »

@roby tocno , evo primjer : jedan "nize klase" niskotonac firme dynaudio nazivne snage 50W [ max peak + 30 %] kostao je u trgovini Fornirad u Trstu prije 7-8 godina 150 maraka .U toj istoj trgovini [ desna strana ] bilo je zvucnika "impresivnih" snaga 150,200,300W po cijeni od 25 maraka pa nize .
@malik jel ti sad jasno na sto smo te htijeli upozorit , da pripazis prvo sto kupujes jer sto i da ti netko kaze kako to spojis ako uzmes opet neke lose zvucnike mislit ces da ti covijek namijerno krivo rekao ako izgore , razumijes sad ??.Prvo si trebas rascistit sto si stvarno kupio , jer je ocito iz primjera kojeg si naveo da ti zvucnici sta god da pisalo tesko da imaju ikakve veze s navedenom snagomod 500W ! I prvo je u tome problem , nista drugo . @Maher ti je vec dobro objasnio neka pravila spajanja a ti vidi najprije ovo prvo da imas zvucnik stvarne snage 140W !!!!!!
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

ogds

Post by malik123 »

Hvala puno na savjetima!!!!
Ali da vam kazem ovi zvucnici sto ja kazem 500w
je ustvari kutija visoka oko 1m ili 1.2m i sadrzi tri zvunika.
Proizvodjac nisam siguran koji je ali je zemlja prijekla njemacka gdje su i kupljeni. Imali su 3 godine garancije. A proizvedeni su 2001 g.
A mislim da su krepali zbog toga kao sto si i ti rekao veliki je napon ulaza bio. A takodje ocu da kazem da su bass zvucnici u kutiji izradjeni od neobicnog matrijala. Znaci membrana je dosra cvrsca nego u zvucnika sa kojim sam se di sada susretao. I volio bih znati takodje koji je razlod da ne spajam jos dva zvucnika iste impedance (otpora) oceli ti slabiji zvucnici krepati ili pojacalo??? Jos jednom hvala sto se trudite da objasnite!!!
maher_
Napredujem
Napredujem
Posts: 100
Joined: 19-08-2005, 23:47

Post by maher_ »

pa ovako:

uzimam za primjer, recimo da imas pojacalo snage 10W i hoces da spajas 1 zvucnik od 20W i 1 od 10W oba iste nazivne impedanse... eh NE MO ZE!
a zasto... evo ovako:

posto to nije stalni otpor, tj. vrijednost impedanse se mijenja sa promjenom frekvencije, ovaj zvucnik od 10W nece trositi isto kao i ovaj od 20W, uvjek ce ti 1 htjet _vuc_ vise struje (kako god da ih spojis) na istoj frekvenciji tj. nece im uvjek biti isti otpor ...

bass zvucnici se generalno ne spjaju nikad zajedno, zato sto moze doci do ponistavanja bass-a , postoje kompletne teorije o bass-ovima i kasnjenu zvucnog vala, odbijanju, ponistavanju, sabiranju ...

tj. ti spojis 2 bass zvucnika zajedno i hop rade oni a nigdje bass-a ... divota
-----------------------------------


eh sad da predjemo na tu tvoju kutiju...

meni to nista ne govori sto je kutija velicine 1m i sto u njoj leze 3 zvucnika...
nisi nam reko koji je promjer zvucnika ?
generalno iz mog iskustva 12" zvucnik (to je sekund vise od 30cm) je nazivne RMS oko 60W, cisto da se orijentises ...

Jah
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

i razlika je u zvuku koje daje pojacalo,jedan zvucnik moze podnjet troduplo vecu snagu visokih tonova nego niskih(basa) ali technics nema bas nesto basa pa ne vjerujem da je to ubilo zvucnike. bas zvucnici potpuno ISTI se inace spajaju paralelno jer to daje duplo vecu osjetljivost zato i jesu najcesce po dva ista basa u kutijama.
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

odg

Post by malik123 »

Ej u navedenim slikama ces da vidis zvucnike.
A ja sam htjeo da spojim na jedan izlaz jedan slabiji i jedan jaci zvucnik kao i na drugi. A ne zaboravi ja koliko znam jacina membrane ima veliku ulogu nije bas toliko bitna velicina.

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... alik_1.jpg
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

:D :D :D :shock: jacina membrane je potpuno nebitna. ne bi vjerovao ali papirnata membrana daje najbolji zvuk.
kolko vidim sa slike to je 18cm,kao sto sam ti i rekao, 70W max.
ja imam sub od 48cm i 25kg,papirnata membrana, 101db, 200 sinusne snage. s njim rusim kucu. nije ti pametno na jedan izlaz spajat razlicite zvucnike al kako hoces, vidim da ti nije bas bitna kvaliteta zvuka pa spajaj,nece odma crknut,prvo se cuje krcanje,pa se mehanicki osteti zvucnik,pa se kuri zvucnik i pocne smrdit, i onda crkne. znaci,ne pijan to isprobavat. za pojacalo nema brige,ima zastitu. :lol: :shock:
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

odg

Post by malik123 »

Ej fakeru ja znam da je membrana bitna itekako jer sam vidio zvucnik od 500w jedan 20cm mam ima i ali mu je membrana aluminijum a papirne zacas crknu to sam skoro vidio. Jarane sada napreduje tehnika i sub zvucnici u kompletu od 4 velicine sake mogu da dadnu 1000w muzike a u to sam se i uvjerio. Ipak hvala na trudu...
User avatar
MC Spanjolac
Penjem se :)
Penjem se :)
Posts: 87
Joined: 30-10-2005, 19:44
Location: Hrvatska, ZGD
Contact:

Post by MC Spanjolac »

jel vidio neko u chipoteci one niskotonce kaj "nemaju" ni membranu a teski su ko da olovo drzis! ti deru drito u pluca! kad jednom lupi imas osjecaj ko da je pokraj tebe lupilo 1000W al ga necujes!
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

500W=20cm :shock:
onda i mene zanima ta napredna tahnika!
roby44
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 914
Joined: 27-10-2005, 23:49
Location: Hrvatska

Post by roby44 »

MC Spanjolac wrote:jel vidio neko u chipoteci one niskotonce kaj "nemaju" ni membranu a teski su ko da olovo drzis!
:?: :?: :?: :?: o cemu ti? ima neka slika? :roll:
malik123
Posts: 16
Joined: 20-03-2006, 22:24

odg

Post by malik123 »

Ej sada ces da vidis sliku ako mi ne vjerujes ali sam malo "pobrko" nije 500w vec 1000w pise na zvusniku...

http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... anding.jpg
Post Reply