Treba mi shema za pretvorbu bcd u binarno na 24 V

Rasprava o el. shemama, pitanja i diskusije. Ako ti treba neka shema, ovdje pitaj.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
braco555
Posts: 2
Joined: 22-02-2005, 19:37

Treba mi shema za pretvorbu bcd u binarno na 24 V

Post by braco555 »

Sklop bi trebao sadrzavati:
-tipkovnicu 0-9 (obicna tipkala)
-2 sedam segmentna displaya( 0-99 kombinacija)
-4-bitni izlaz (4 tranzistora ili releya)- preferiraju se tranzistori (24 V)

Sklop bi trebao odabrani broj prikazati na displayu te isti dati na izlazu u binarnoj kombinaciji. Ukoliko netko ima shemu bas takvu ili nesto slicno molio bih da ju objavi.
User avatar
mbruck
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 333
Joined: 27-02-2005, 11:36

A šta ako ?

Post by mbruck »

Pretpostavljam da će korisnik otkucati broj na tipkovnici a dekoder će to prikazati binarno preko releja....

A šta ako korisnik otkuca broj veći od 15 ? I kako bi rješio samo kucanje brojeva, npr već stoji 11 ? vjerojatno bi se onda moralo kucati 07 za broj 7 ?
braco555
Posts: 2
Joined: 22-02-2005, 19:37

Post by braco555 »

Sto se tice same operacije pretvorbe pretpostavljao sam da vec postoji neki specijalizirani IC za tu vrstu operacije. Sto se tice unosa brojeva, unos u obliku 07 za 7 ne predstavlja nikakav problem, te takoder postoji mogućnost reseta sklopa na defaultnu vrijednost prije unosa svake nove kombinacije. Sklop bi se inace koristio za direktni pristup memoriranim porukama u jednom specijalnom pisacu. On ih može memorirati 99, te bi se ovim putem ustedjelo vrlo mnogo vremena kod ispisa koji se sastoji od više poruka.
Post Reply