Automatizovani inkubator za jaja

Projekti naših članova foruma koji su još uvijek u fazi izrade.

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Automatizovani inkubator za jaja

Post by vukboban »

Pozdrav svima.
Pravim jedan vrlo zanimljiv projekat,pa sam hteo da ga podelim sa vama.
Radi se o inkubatoru za jaja.
Prepravio sam stari,neispravni frizider tako sto sam povadio sve iz njega(kompresor,isparivac,police,nosace polica) pa je ostala gola kutija.
Vrata sam prosekao,i stavio termoizolaciono staklo 4+12+4.
Napravio sam 3 police koje su u lezajevima koji su pricvrceni iznutra za stranice,tako da mogu da se rotiraju za otprilike 45 stepeni levo ili desno.Police su medjusobno povezane,a okrece ih neki mali motoric koji ima ekstra mali broj obrtaja tipa 5 ob/min koji sam izvadio iz neke disko kugle.
U donjoj zoni je grejac iz sporeta koji je vezan na 24VDC.Sam trafo 220/24 je na mestu gde je bio kompresor.
Na istom mestu je i trafo 220/12,koji sam malo odmotao,tako da na izlazu posle greca ima oko 10.5VDC.
Taj trafo pogoni pumpicu za vodu(izvadjena posuda za prskanje stakla zajedno sa pumpom iz nekog automobila),dva ventilatora koji su u vrhu frizidera i sluze da mesaju vazduh u inkubatoru,jos jedan ventilator koji sluzi za ubacivanje svezeg vazduha spolja,i za napajanje elektronike.
Ventilatori su 80x80 iz nekih starih kompova.
E sad najvaznije:ELEKTRONIKA.
Za sada na protobordu imam PIC 18F4550(semplovan od mikrochipa),LCD 2x16,1 max232 koji samo trenutno sluzi za komunikaciju sa kompom,3 komada ne555 ciju cu funkciju objasniti kasnije,Neki stabilizator na 5V/7.5A semplovan od lineara(i max i ne555 su takodje semplovani),SHT11 koji meri temperaturu i vlagu,neki IRF koji sluzi za pogon pumpe za vlazenje(povecanje vlage),rele finder skinut sa neke ploce sa 5VDC spulnom,koji pali motor za okretanje jaja,i jedan polovni Siemens c45 koji sluzi za komunikaciju sa korisnikom.
Sad idemo redom:jedan ne555 je vezan kao astabil,i pravi mi PWM za dva ventilatora koji mesaju vazduh u inkubatoru.
Dva ne555 su vezani kao monostabil,i sluze da produze impuls sa pica(impuls je 1ms,a oni ga produzuju na 4 ili 5 sec,jedan je za pumpu za vlazenje,a drugi za ventilator za ubacivanje svezeg vazduha).
Ima tu jos nekoliko 2n2222(njih sam imao pri ruci) za paljenje releja itd.
Jedna backup baterija izvadjena iz neke neispravne navigacije od 12V/nekoliko stotina mAh koja napaja elektroniku u slucaju nestanka struje.
Siemens ima veliku funkciju,i to je najzanimljivije u celom projektu:
Pozivom na taj broj,korisnik dobija povratnu poruku o stanju u inkubatoru(temperatura,vlaga i koliko je jos dana ostalo do izleganja jaja).Takodje u slucaju neke nepravilnosti,telefon salje predefinisanu poruku korisniku(tipa NEMA STRUJE,ili VREME JE DA SE UBACE JAJA,ili PROVERITE INKUBATOR itd.)
Isto tako korisnik porukom moze picu da doda jos 2 master broja na koje ce se slati iste ove poruke.
Postoje jos i crna lista i bela lista koju kreira master porukama,koje sluze za zastitu od trosenja kredita sa telefona(ako neko stalno smara telefon pozivima i on mu stalno odgovara porukom,ti ga stavis na crnu listu).
Program za pic je pisan u mikroc,i otprilike je 99% zavrsen,bar ove najbitnije stvari,ostale su jos neke sitnice.
Zapoceto crtanje pocice u proteusu,bice ukupno 2 plocice,jedna veca(100x160) gde je pic,i sva ostala elektronika) i druga manja gde ce biti lcd i ulazni tasteri,i koja ce se nalaziti na vrhu frizidera(inkubatora).
Zaboravio sam da napomenem da ima i RTC(opet semplovan) koji skida sa nejakih picovih pleca brigu o vremenu,a i generise interapt svake 1 sec.
Sve u svemu veoma zanimljiv i zahtevan projekat(I2C komunikacija sa RTC,nesto kao I2C,ali nije komunikacija sa SHT11,dekodiranje i kodiranje PDU sa telefona...)
Zanimljivo je da mi je od 2027 RAMA ostalo samo 29,a od 32768 ROMa ostalo je samo 3308!
Sad mozda to nije merilo velicine programa,nego merilo moje nesposobnosti da ga optimizujem,ali...
Kad bude sve gotovo,bice objavljeno u gotovim projektima,sa semom,plocicom,slikama, hexom,a mozda i sa sorsom.
Pozdrav
User avatar
zigzag9
Napredujem
Napredujem
Posts: 193
Joined: 06-06-2011, 23:35
Location: HR

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by zigzag9 »

Opširan projekt, za svaku pohvalu. No, jesi implementirao PID za regulaciju temperature? Ne bavim se inkubatorima, ali koliko sam upoznat, za veliku uspješnost izlijeganja treba biti jako precizno održavana temperatura.

Inače, jesi mogao ići bez ovih NE555, već intervale izvesti unutar samog koda, pa da ih možeš po potrebi i mjenjati preko tastature?
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by vukboban »

Hvala za pohvale.
PID jesam ubacio,testirao i sve radi odlicno,ali imam jedan problem.
Sve (ili bar vecina ) promenljivih za pid su mi tipa float,pa nisam imao dovoljno memorije ,kao sto rekoh u prethodnom postu.
Dok ne prepravim rutinu da mi sve promenljive budu int ,za sada je samo on/off sa histerezisom od 0.2 stepena.
Sto se tice 555,oni su tu samo zato sto sam ih imao 10ak na lageru,ali mislim da mi ne treba podesavanje vremena vlazenja.Eksperimentalno utvrdim za koliko mi digne vlagu jedno prskanje.Ako bude previse,recimo 10 ili vise % onda smanjim vreme prskanja,sve dok mi jedno prskanje ne bude dizalo vlagu za 1 ili 2%,i tako ostavim.SHT mi meri svake sekunde,pa ako je vlaga mala on prsne,ako je prevelika,malo dune onaj vent koji ubacuje svez vazduh sa strane.(mada bih to duvanje voleo da svedem na najmanju mogucu meru zbog hladjenja,tako da cu verovatno prskanje da smanjim,da jako polako dize vlagu,ali da retko pretera zadatu)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by WhiteHead »

Svaka čast na započetom, ima tu posla....
Nego, nisam siguran da je dovlaživanje na taj način ispravno (prskanje vodom) niti da će biti ravnomjerno raspoređeno. Možda će varati senzor.
Obično su dovlaživači izvedeni tako da ventilatori ubacuju paru koja se napravi s nekim grijačem u "plitkoj" vodi.
A davno nekada sam popravljao neke velike industrijske inkubatore koji su imali unutra posude u kojima je pomoću vodokotlić-plovka održavan stalan nivo vode i uz unutarnje ventilatore i prisustvo vode se dobijala potrebna količina vlage.
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
vukboban
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 212
Joined: 05-12-2008, 17:49
Location: Pancevo

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by vukboban »

Pa nisam mislio da direktno prskam vodu u inkubator,nego male kolicine vode da ubacujem u neku metalnu posudu koja se nalazi odmah iznad grejaca,pa se nadam da ce odatle da isparava.
Merenje vlage necu da radim cesto,mozda svakih 2 ili 3 minuta,pa mislim da ce za to vreme da se stabilizuje vlaga,narocito zato sto imam i 2 ventilatora koji stalno vrte vazduh unutar inkubatora(sa smanjenim obrtajima,onako samo da mesa vazduh)
User avatar
WhiteHead
Pravi forumaš
Pravi forumaš
Posts: 1625
Joined: 28-06-2007, 18:36
Location: 75,35k; B&H

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by WhiteHead »

Ako je tako, mislim da će biti OK ! Samo naprijed
Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti
abc
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 498
Joined: 08-03-2007, 20:19
Location: Hrvatska

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by abc »

vukboban wrote:Hvala za pohvale.
PID jesam ubacio,testirao i sve radi odlicno,ali imam jedan problem.
Sve (ili bar vecina ) promenljivih za pid su mi tipa float,pa nisam imao dovoljno memorije ,kao sto rekoh u prethodnom postu.
Dok ne prepravim rutinu da mi sve promenljive budu int ,za sada je samo on/off sa histerezisom od 0.2 stepena.
Sto se tice 555,oni su tu samo zato sto sam ih imao 10ak na lageru,ali mislim da mi ne treba podesavanje vremena vlazenja.Eksperimentalno utvrdim za koliko mi digne vlagu jedno prskanje.Ako bude previse,recimo 10 ili vise % onda smanjim vreme prskanja,sve dok mi jedno prskanje ne bude dizalo vlagu za 1 ili 2%,i tako ostavim.SHT mi meri svake sekunde,pa ako je vlaga mala on prsne,ako je prevelika,malo dune onaj vent koji ubacuje svez vazduh sa strane.(mada bih to duvanje voleo da svedem na najmanju mogucu meru zbog hladjenja,tako da cu verovatno prskanje da smanjim,da jako polako dize vlagu,ali da retko pretera zadatu)

Nekad davno sam napisao program koji radio sa nekim od 18F i SHT11, PID regulacija sa float,LCD i sve to sto si opisao osim RTC-a, koristio sam interni tajmer pic-a, i jos memorisao prosjeke za 32 temperature , kompajler je hitec i to nije zauzimalo vise od 20-tak posto resursa pica ,koji je bio slabiji od 4550, mjenjaj kompajler;)
lab1722tec
Napredujem
Napredujem
Posts: 123
Joined: 26-12-2010, 12:12
Location: sad_tu_sad_tamo

Re: Automatizovani inkubator za jaja

Post by lab1722tec »

to : vukboban
preporučujem ti da dooobro pročitaš datasheet za PIC18F4550.Prije toga pročitaj sve što nađeš na netu o inkubatorima i njihovom radu. Dado,grabik, mirso... su dečki koji su gradili inkubatore i to objavljivali na netu...Pogledaj tamo što je bitno i kakva su rješenja .90% hardvera kojeg si nabrojao je totalno nepotrebno.Navedeni PIC ima sve potrebne resurse.Mislim da si se zapetljao a da još nisi ni počeo.Inkubator, koliko god bio složen ili jednostavan, treba nadzor osobe koja zna kako s njim upravljati i kako on treba funkcionirati.
Ispričavam se ako sam nekoga uvrijedio ili podcijenio.
Pozdrav!
Post Reply