Digitalni potenciometar pomoc

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

Post Reply
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Digitalni potenciometar pomoc

Post by Momak »

Pozdrav, nabavio sam digitalni potenciometar MAX5413 za svega 10 dinara (zato sam ga i uzeo) i sada ne znam kako da ga povezem sa pic-om. Molim vas ako neko moze da me uputi gde to da pogledam ili bar neki materijal ili neke primere da mi posalje da se malo edukujem, posto nista konkretno na internetu ne mogu naci. Hvala svima unapred! :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by pedja089 »

http://pdfserv.maxim-ic.com/en/ds/MAX5413-MAX5415.pdf
Strana 7 Detailed Description
Spojis 3 linije na bilo koja pina od pica(pinovi moraju biti izlazni). CS liniju kontrolises sa HIGH i LOW, za slanje podtaka mozes koristiti SHIFTOUT. Saljes 9 bita odjednom...
Prvi bit odredjuje potenciometar koji koristis, nizih 8 bita su 0-255 tj pozicija klizaca...
Kao sto je napisano, spustis CS, ishiftujes 9 bita, Dignes CS i to je sva mudrost...
Za slanje 9 bita pogledaj u helpu za SHIFTOUT. Mode je 1, tj mbs prvo ide...
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by Momak »

Hvala na odgovru. Koliko sam shvatio u MCS-u naredba glasi SHIFTOUT DataPin, ClockPin, Mode, [Var, {\Bits}...] Kod mene je datapin onaj koji povezujem na DIN pin, clockpin na SCLK, mode je 1, promenljiva je vrednosti od 0 do 255, prvi bit mi je 0 ili 1, u zavisnosti koji potenciometar zelim, a sta treba da pisem za ostalih 7 bitova? Nisam radio jos sa ovakvim naredbama..
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by Momak »

Upravo sam citao nesto na internetu i cini mi se da sam nalupao svasta sa onih 7 bitova :oops: Da li ja ustvari saljem dve promenljive? Prva da je 0 ili 1, da biram potenciometar, a druga promenljiva da je od 0 do 255?
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by pedja089 »

Upravo tako...
Mada mozes i u jednoj koja ima vise od 8 bita, a to je word.
Pa bi bilo:

Pot VAR WORD
Pot.9=0 'ili 1 zavisi koji potenciometar selektujes
Pot.LOWBYTE=127 ' volume(0-255)
HIGH CS
PAUSEUS 100
SHIFTOUT pin,bla bla, 1,[Pot\9]
LOW CS
User avatar
Momak
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 304
Joined: 13-03-2011, 01:07

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by Momak »

Skonto, hvala Pedja! :)
Kad pijemo, mi se i napijemo.
Kad se napijemo, mi i zaspemo.
Kad spavamo, mi ne činimo grehe.
Ako ne činimo grehe, onda idemo u raj.
Zato i pijemo da bi otišli u raj.
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by bubu »

Da ne otvaram bezveze novu temu, pošto se radi o istoj stvari.

Radimo neko 4-kanalno pojačalo za akustička mjerenja. Svaki kanal će imati 3 stupnja atenuacije (0 dB, -20 dB, -40 dB). Atenuacija će se kontrolirati preko tastera i MIDI-ja. Prvo sam gledao da napravimo pomoću releja i naponskog djelila, ali onda sam skužio ove digitalne potenciometre.

Koliko su oni kvalitetni, šum, izobličenja? I da li mogu pomoću mikrokontrolera jednostavno preskakati pojačanja, tako da na kraju dobijem skokove od -20 dB, pošto vidim da imaju po 128, 256 razina?
User avatar
pedja089
Administrator sajta
Administrator sajta
Posts: 7873
Joined: 20-02-2007, 14:50
Location: Beočin -Srbija

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by pedja089 »

Sve to imas u datasheetu...
Druga opcija ti je multiplekser i naponski razdelnici. Isto kao sa relejima, samo umesto releja koristis multipleksere.
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by jazz »

bubu wrote:Da ne otvaram bezveze novu temu, pošto se radi o istoj stvari.

Radimo neko 4-kanalno pojačalo za akustička mjerenja. Svaki kanal će imati 3 stupnja atenuacije (0 dB, -20 dB, -40 dB). Atenuacija će se kontrolirati preko tastera i MIDI-ja. Prvo sam gledao da napravimo pomoću releja i naponskog djelila, ali onda sam skužio ove digitalne potenciometre.

Koliko su oni kvalitetni, šum, izobličenja? I da li mogu pomoću mikrokontrolera jednostavno preskakati pojačanja, tako da na kraju dobijem skokove od -20 dB, pošto vidim da imaju po 128, 256 razina?
Digitalni audio potenciometri se mogu naći u skupim audio uređajima i vjerojatno tamo nisu zalutali slučajno. Preferiram ogoljne digitalne potencimetre (npr. DS1802, DS1808) koji nemaju aktivni izlazni stupanj (kao npr. PGA2310 koji na izlazu ima integriran OPA2132). Atenuacija može skakati u proizvoljnim koracima, a ako se radi o večem skoku moguće je čujno pucketanje za vrijeme mjenjanja stupnja atenuacije.

Naveo sam samo 3 primjerka, ali možeš pitati i google ili pročešljati neke audio forume. Šum, izobličenje i ostale detalje možeš naći u datasheet dokumentima.
bubu
Pocetnik na forumu
Pocetnik na forumu
Posts: 27
Joined: 04-04-2013, 17:36

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by bubu »

Ok, to me zanimalo pošto se do ovog vikenda nisam nikad susreo s time niti čuo. Na faksu su mi rekli da su oni imali loša iskustva s digitalnim, a po mom guglanju sam shvatio da su zapravo bolji od običnih pa mi je trebala nečija potvrda (da ne bi bilo da sam zazujao). A pošto se uređaj radi za njih, ne bih htio da ispadne da im pametujem bezveze.

DS1802 sam već gledao i prolistao datasheet. Po mojoj procjeni ne vidim što bi moglo ne valjati na istome.

Uglavnom, trebala mi je nekakva potvrda :) Hvala!
jazz
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 207
Joined: 21-10-2010, 21:18
Location: Hrvatska

Re: Digitalni potenciometar pomoc

Post by jazz »

bubu wrote: DS1802 sam već gledao i prolistao datasheet. Po mojoj procjeni ne vidim što bi moglo ne valjati na istome.
DS1802 ima samo jednu manu, pokriva 5V raspon ulaznog signala (recimo od -2.5V do 2.5V) što je nedovoljno za standardni 2V RMS audio izlaz hi-fi komponeni. Pedja Rogic stranice više ne postoje pa ovdje prilažem njegov DS1802 opis...
The DS1802 is the dual audio 45kOhm (typically) pot with 65 steps (64x1dB and mute), known around for its possibility to be controlled by its own pushbuttons instead of, usually needed, certain logic circuitry. It is available in DIP package and hence seems very appealing for DIY. However, there are a few issues to be considered about its usage in the audio amplifiers.

Most of the digital potentiometers (there are exceptions like WM8816 and X9312) can not accept signals much beyond their supply voltages. For DS1802, 0.5V below the potential at its Gnd pin is the bottom, and 0.5V above the Vcc (whose safe maximum is 5.5V above the Gnd pin) is the upper limit. There are a few ways to center the signal inside these boundaries and Dallas recommends Wheatstone-Bridge circuit (see App Note 161). I decided to shift the supply rather than signal, thus with one more regulator I could keep the signal path clean. So, DS1802’s Gnd pin went down to -2.5V and all the other pins of DS that normally should go to ground went to this pin: Agnd, Zero-Crossing (enabled) and Mode (stereo), as well as the Up/Down buttons. Resistive networks themselves are connected straightforward. The DS1802’s pin layout appeared almost ideal for such application.

Image

Note that the DS1802 will not, working with shown supply (you can try to push it harder but you will do that on your own risk), accept the conventional output level of the CD players. It will certainly clip with usual 2V RMS and more, and with such sources DS1802 is unusable unless you decide to attenuate the signal before it enters the pot (in my view this approach does not have much integrity though). Clipping is instant and very unpleasant but generally all is well as long as it does not occur. So, a lower voltage at the pot input is a must. This, however, won’t be that bad for those using common base based or purely passive I/V converters in their CD players – almost always such kinds of stages will be happy to develop lower voltage.

Another problem might be the absence of the visual identification of the actual pot setting, however to include the display, much more engagement than described here is needed.

The circuit is simple, put it together, listen to and compare to some expensive audiophile volume control solution, you might be nicely surprised. Blue ALPS can not equal that precise soundstage and that female voices. Dynamics is excellent. One might find ALPS more natural but for me this silicon part had more good sides. Even if you take into account 2 regulators and caps (assuming you can steal raw voltages somewhere in the unit they are used in), price stays quite modest. High input impedance of the next stage is recommended. In my case the DS1802 drove the buffer whose input impedance was set to 50k. At the pot's input side, as expected, my EF86 anode follower failed to drive it (dynamics collapsed, 45kOhm and wiper loaded with 50k is too hard for this tube) but the diamond output stage of the AD844 did it happily. Cheap high end. Recommended.
Post Reply