Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Rasprava o PIC mikrokontrolerima, PIC projekti i drugo vezano za PIC-eve...

Moderators: pedja089, stojke369, [eDo], trax

kikih
Posts: 5
Joined: 11-09-2011, 15:46

Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by kikih »

Pozdrav!!
Zanima me dal netko zna kako napraviti automatsku rasvjetu na stepenicana tako da se one pale jedna za drugom sa kasnjenjem (da se ne pale sve odjednom)
U mom slucaju je situacija sljedeca:- imam 3 ulaza , na svaki ulaz moram postavit senzore (molim da mi netko kaze kakve,koliko zica moram pustiti za pojedini , vazno je da su sto manji da nisu previse uocljivi, gdje ih nabaviti) , 17 stepenica tj 17 ledica za stepenice i 2 su na podestu,sto znaci moram imati elektroniku sa 19 izlaza za svaku ledicu(ledice su 12v 0.5 W ).....e sad ja bi da mi se ledice pale ,ako udem dole , od dole prema gore jedna za drugom sa kasnjenjem od 0.3s i kad prodem na glavna vrata ili na gornja vrata van da se one pocnu gasit istim redosljedom kak su se palile,,,,ak udem na glavni ulaz da se ledice pocnu palit od glavnog ulaza prena dolje i prema gore isto sa zakasnjenjem(palile bi se gore i dole zato sto neznam kud cu ic il gore i dole pa da ne kompliciram i postavljam jos senzora mislim da je ovak najjednostavnije) i na kraju ak idem od gore prema dole da se isto tako i pale tj kad izadem sa stepenica i prodem kraj senzora da se one pocnu gasit.....
Bilo bi dobro kad bi se elektronika napravila tako da kad se prekine zraka senzora on jednostavno ne reagira vise jedno 3 sek zdog toga jer kad cu ic po stepenicana zraku senzora cu vjerojatno prekinutu 2 puta ( jer imamo dvije noge :) ) pa da se nebi desilo da na izlazu prekinem samo jedanput pa bi svjetla skroz gorjela te ako bi se neki tajmer ugradit da ako bi se to desilo da se automatski ugase za 2 min.

Mozda bi bilo najjednostavnije napravit tako da prekid senzora koristino samo za paljenje a da se gase preko tajmera ,neznam da rade 1-2 min i onda se gase .............
JESAM GA ZAKOMPLICIRAO HA????
Molim da mi pomognete oko odabira senzora i ak ima ko da mi slozi tu elektroniku bio bi presretan
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

Evo; kratko; koliko stignem:
- senzori moraju biti u paru (na jednim vratima 2 predajnika (IC dioda), 2 prijemnika (foto dioda ili tranzistor)); 2 para zato da se zna u kojem smjeru se krećeš
- sve elemente bi ubušio u štok na cca 0,4 m od poda (znači; na jednoj strani štoka ; na max dozvoljenu širinu predajnike, a na drugu stranu prijemnike)
- na predajnike 2 žice, na prijemnike 4 žice; prema elektronici (one dvije sa predajnika mogu se spojiti i prema prijemniku, pa vodimo samo 4 žice prema elektronici)
- od elektronike za ledice: jedan zajednički vodić za sve ledice i 19 vodića; svaki prema svojoj ledici
- ja to realiziram s malim atmelom; a softver je riješen kao na onom filmiću; nikakvi tajmeri se ne koriste; elektronika zna koliko je ljudi na stepenicama, i tek kad svi izađu tada se postepeno gase prema tom izlazu
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by sashko »

pa bio to ovde poco neko da pravi i reko da ce da okaci sve to i na kraju nista .
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

Ja bio počeo prije 2 mjeseca, ali preuzeo neku "bauštelu" ; pa se nema vremena....
kikih
Posts: 5
Joined: 11-09-2011, 15:46

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by kikih »

bob4 wrote:Evo; kratko; koliko stignem:
- senzori moraju biti u paru (na jednim vratima 2 predajnika (IC dioda), 2 prijemnika (foto dioda ili tranzistor)); 2 para zato da se zna u kojem smjeru se krećeš
- sve elemente bi ubušio u štok na cca 0,4 m od poda (znači; na jednoj strani štoka ; na max dozvoljenu širinu predajnike, a na drugu stranu prijemnike)
- na predajnike 2 žice, na prijemnike 4 žice; prema elektronici (one dvije sa predajnika mogu se spojiti i prema prijemniku, pa vodimo samo 4 žice prema elektronici)
- od elektronike za ledice: jedan zajednički vodić za sve ledice i 19 vodića; svaki prema svojoj ledici
- ja to realiziram s malim atmelom; a softver je riješen kao na onom filmiću; nikakvi tajmeri se ne koriste; elektronika zna koliko je ljudi na stepenicama, i tek kad svi izađu tada se postepeno gase prema tom izlazu

Ali moze doci do problema ak slucajno neko nakon sto prođe senzor mahne rukom kroz njega ili se moze dijete igrat i nekoliko puta mahnut i prekinut zraku i onda se ledice nece ugasit kad ja izadem sa stepenica jer bi on registrirao vise ulaza makar je realno gledano bio samo jedan.... i sto onda???????
Mahat rukom na izlazu dok postignem isti broj izlaza kao i ulaza pa da se pocnu ledice gasit----to nije rjesenje , tebalo bi ugraditi neki taimer da on gasi ledice za 2 min ako se ne ugase automatski.....
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

To se može dograditi, kao zaštita od raznih problema, ali osnovna logika je da ta dva para senzora znaju u kojem se pravcu tko kreće i koliko se ljudi nalazi na stepenicama.
kikih
Posts: 5
Joined: 11-09-2011, 15:46

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by kikih »

Ja mislim da ti je to suvisno , stavi jedan senzor na svaki ulaz i kad ga prekines on pocne paliti svjetla a kad prekines drugi senzor na izlazu on ih pocne gasiti i timer u slucaju nekog poremecaja i to je to -NAJJEDNOSTAVNIJE RJESENJE

Koji senzor moram nabaviti , koje su dimenzije i gdje to kupim? (daj neku sliku da vidim kak to izgleda da znam za montazu)
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

Ja nevolim jednostavna rješenja; a ni tamna slova. Senzori su oblika diode (fi 5mm)
User avatar
InTheStillOfTheNight
Odlično uznapredovao
Odlično uznapredovao
Posts: 938
Joined: 01-06-2006, 17:54
Location: Zagreb

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by InTheStillOfTheNight »

Meni dosadno doma, pa ću ovu komentirati:

@bob jednostavna rješenja su uvijek genijalna. (Iz iskustva).

Sa 2 senzoda na ulazu i izlazu stvarno dobiješ smijer, no isto tako dobiješ još jednu nogu glavobolju:
Što ako neki klinac provuče ruku preko senzora sa unutarnje strane stepenica?
Jeli tada izašao netko tko nije niti ušao?
Ili je onaj tko je ušao izašao prije nego li je to mogao fizički napraviti čak i da se bacio na glavu preko stepenica?

Ne postoji dobar i jednostavan način da obuhvatiš sve situacije. Čak i ovaj genijalan da brojiš ljude koji ulaze i izlaze nije dovoljan da se zaštiti od jednog klinca koji ima tek 2 godine.

O čemu se tu radi?
Nevažno je sve ovo što komentiramo i to se uvijek svodi samo na odluku onoga tko koristi sustav, ali jedno je činjenica: "HARDWARE je identičan u svim situacijama."

Nikad se ne radi software prije hardware-a jer je to malo nelogičan smijer. Dakle prvo što treba napraviti je:
1. Hardware koji podržava sve potrebne izlaze za rasvjetu + barem 3 izlaza koji su trenutno nepredviđeni
2. barem 3 ulaza za senzore u najgoroj situaciji kada imaš 2 senzora po vratim. (dakle dodatna 3 koji su nepredviđeni)
3. Izrada hardware-a

Ovo o čemu vi pišete je Software i to se može napraviti kako god hoćete, no bez Hardware-a je suludo razmišljati o samom radu sustava.
InTheStillOfTheNight
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by sashko »

kikih
Posts: 5
Joined: 11-09-2011, 15:46

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by kikih »

Sto ti mislis o tome bob4?
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

Ovo je najjednostavnija varijanta. Dva para ultrazvučnih senzora (ima ih kod nas negdje kupit; s nekim sam ih ovdje na forumu komentirao). Možeš kupiti i original IC senzore koji se koriste za ogradna vrata ( LIAM se time bavi); na jednoj strani dvije žice za napajanje (12/24V), a na drugoj 4 žice (2 za napajanje, 2 izlazni omski kontakt)
gogss
Posts: 9
Joined: 28-10-2011, 17:33
Contact:

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gogss »

Pozdrav.
Zainteresirao me ovaj projekt pa me zanima dokle se došlo sa tim.
I zanima me koji si PIC koristio?
I da imam jedno pitanje nevezano za ovu temu šta mislite o ovom programeru
http://www.ebay.com/itm/Microchip-PIC-E ... 45fccce288
[url=http://carshownet.com]toyota[/url]
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gurko »

Imas i ovdje:
http://www.elektronika.ba/forum/viewtop ... 26&t=11095
razglabanje na istu temu!
sashko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 370
Joined: 29-03-2010, 13:56
Location: GRAD EXITA

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by sashko »

tacno al samo razglabanje .....................
gogss
Posts: 9
Joined: 28-10-2011, 17:33
Contact:

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gogss »

Da ništa konkretno samo rasprava o senzorima.
Jel može bilo koji kontrolor ili neki određeno
[url=http://carshownet.com]toyota[/url]
User avatar
bob4
Stariji član
Stariji član
Posts: 2572
Joined: 31-01-2010, 16:12
Location: Kutina

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by bob4 »

Kod mene ništa od elektronike dok ne počnu kiše i snijeg. Bit će nešto za vrijeme zime ( barem se nadam da će me potjerat doma sa ovog posla....)
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gurko »

gogss wrote:Da ništa konkretno samo rasprava o senzorima.
Jel može bilo koji kontrolor ili neki određeno
Moze svaki koji zadovoljava konstrukciju! :wink:
gogss
Posts: 9
Joined: 28-10-2011, 17:33
Contact:

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gogss »

Ok hvala a šta kažeš na onaj programer je li to nešto pametno ili ipak ne
[url=http://carshownet.com]toyota[/url]
User avatar
gurko
Pravo uznapredovao :)
Pravo uznapredovao :)
Posts: 241
Joined: 18-03-2011, 19:28
Location: Srednja BiH

Re: Automatsko paljenje LED svetla na stepenicama

Post by gurko »

Koji programer?
Post Reply