FEB7
Jammer GSM telefona - shema
Ovdje je predstavljena jednostavna shema za "prljavi predajnik" koji se može nazvati i Ometačem GSM telefona.
Baziran je na NE555 kolu čija je uloga da generiše šum koji se dalje vodi u oscilator sa jednim tranzistorom. Oscilator je dizajniran tako da emituje između 800MHz i 2GHz što je sasvim slučajno u radnom opsegu GSM telefona. Frekvencija emitovanja se podešava sa promjenljivim kondenzatorom C1.
Baterija ne može trajati duže od 1 sat a domet ometanja je svega nekoliko metara.
Izvor: Laszlo Kirschner
JAN11
SparkFun Free Day 2012 - besplatni dijelovi
Opet je došao taj dan u godini, kada SparkFun Electronics održava događaj koji oni nazivaju Free Day, iliti Besplatni Dan gdje svi imaju podjednaku šansu da osvoje kupon od $100 USD i njime naruče razne proizvode iz ponude. Sve što se treba platiti je poštarina!
Sve što treba da uradite je da se registrujete na njihovoj web stranici, prijavite i sačekate da događaj započne danas u tačno 17:00.
Da naučite pravila učestvovanja pogledajte video snimak. Sretno!
Izvor: SparkFun Electronics
JAN10
Održavanje web servera
Poštovani posjetioci, obavještavamo vas da će od 09.01.2011 do 10.01.2011 biti u toku radovi na održavanju web servera koji će uzrokovati prekid u radu u trajanju od 8 sati. Servisi će biti offline od 22:00 - 06:00 idućeg dana.
Stranici kao ni forumu vjerovatno nećete moći pristupiti u tom periodu pa vas molimo za razumjevanje!
DEC20
Poklon kutija sa zezalicom
Prilikom primanja upakovanog poklona mnoge osobe imaju običaj da prije otvaranja promućkaju kutiju i tako naslute šta se nalazi u njoj.
[Jason] je odlučio da mućkanju poklona stane u kraj, pa je u kutiju za poklon ugradio audio player koji se aktivira na pokret. Kupio je audio modul koji se napaja iz 9V baterije na koji se može snimiti i reprodukovati zvuk pritiskom na taster. Na mjesto tastera je napravio primitivni prekidač koji detektuje potres i sve fino zalijepio u kutiju.
Na video snimku pogledajte kako uređaj funkcioniše.
Izvor: DIYHacksAndHowTos
NOV17
Krekovanje BIOS-a Brute Force metodom
Probijanje BIOS šifre se obično radi tako što se sadržaj BIOS čipa pročita sa programatorom i iz tog dump fajla se pronađe šifra. Postoji još jedan način za pronalazak BIOS šifre a to je: brute force metoda. Ova metoda oduzima previše vremena i ne daje uvijek dobar rezultat pa se neko dosjetio da napravi automatski brute-force BIOS cracker.
Uređaj za probijanje šifre je realizovan koristeći Arduino (AVR) tako što emulira USB tastaturu i ujedno čita VGA signal sa grafičke kartice očekujući da zavijetli jedan piksel na ekranu koji označava da je šifra ispravno ukucana.
Shema i izvorni kôd za mikrokontroler su na projektnoj stranici.
Izvor: alfersoft.com
OKT26
Nixie sat od milivolt-metra
Nakon što je pronašao stari Nixie milivolt metar na otpadu, [Jimmy] je razmišljao kako da napravi sat od njega a da ne prepravlja postojeću elektroniku u instrumentu.
Kako ovaj milivolt metar ispisuje vrijednost napona od 0-99,99mV (odnosno 0-0,0XXXXV) na Nixie cijevima, [Jimmy] je došao na ideju da generiše odgovarajući napon na ulazu instrumenta koji odgovara trenutnom vremenu. Naprimjer, da bi prikazao vrijeme 12:15 on mora proizvesti napon od tačno 12,15mV. Generisanje napona se vrši pomoću PWM signala iz Arduino (AVR) mikrokontrolera.
Izvor: Jimmy H.
OKT17
Linearna i nelinearna kola
Upravo je objavljen još jedan video-tutorial na "The Signal Path Blog"-u i ovog puta se radi o linearnim i ne-linearnim kolima.
[Shahriar] objašnjava uticaj linearnosti i distorzije u analognim kolima. Izvor nelinearnog ulaza i izlaza je predstavljen u tri različita domena: matematički, vremenski i frekventni domen. Nakon teoretskog uvoda napravljen je i električni sklop gdje se testira distorzija signala u realnom vremenu.
Izvor: The Signal Path Blog
OKT6
PIC razvojna ploča sa PIC16F883
Do sada smo imali priliku da vidimo nekoliko razvojnih ploča za PIC i AVR mikrokontrolere.
Ovdje možemo vidjeti minimalističku razvojnu ploču koja na sebi ima linearni regulator napona LM1117 za izbor radnog napona 3,3V ili 5V, PIC16F883 sa 7kb FLASH memorije i pin-headere (konektore) sa druge strane pločice. Svi I/O pin-ovi mikrokontrolera su izvedeni na pomenute pin-headere a tu je i konektor za ICSP programiranje PIC-a.
Pločica je vrlo jednostavna i zato ima onaj privlačni "clean look".
Izvor: Phil