DEC3
LCD winamp plugin na USB-u
Naš član foruma pedja089 je napravio LCD WinAmp plugin koji se spaja na USB i ispisuje naziv trenutnog mp3 fajla koji se pušta na WinAmp-u. Sve je rađeno na PIC razvojnoj ploči a firmware je pisan u PBP-u. Plugin za WinAmp je pisan u VB-u. Uz projekat je priložio i source-code tako da su nadogradnja i izmjene moguće.
Izvor: pedja089
DEC2
Napravi svoj senzor potresa/pokreta
Sjećam se ovog čuda iz filma The Rock kada Nicolas Cage ulazi u Alcatraz. Naime, radi se o senzoru potresa/vibracija/naginjanja/neke-verzije-pokreta i to veoma jednostavnoj izvedbi. Sjećam se da sam ovo pravio prije nekih 10 godina na sličan način. Moja verzija je bila obična čelična žica okačena na vrhu, koja je po potresu ili naginjanju dodirivala žičani prsten u dnu. Ova verzija sa oprugom je dosta osjetljivija. Pored ovog senzora, tu je i senzor tilta koji ima kuglicu u cijevi. To je već neka jednostavnija izvedba živinog prekidača, naravno, bez žive ali princip je isti.
Izvor: teebee918
DEC1
POV brzinomjer za biciklo
Dva studenta su sa mjeračem brzine bicikla spojili POV uređaj. Njihov sklop ispisuje brzinu kretanja bicikla i ukupni pređeni put. To su sve napravili na Arduino platformi.
Izvor: openobject
NOV30
Automatske zavjese
Moram da priznam da je ovo nešto što već duže vrijeme planiram da napravim. Radi se o sklopu koji na zvono budilnika otvara prozorske zavjese i time osvjetljava prostoriju što onemogućuje daljnje izležavanje u krevetu. Slijedeći korak bi bio da se ukloni šipka sa prozora sa kojom bi se zavjese mogle navući nazad... ali ovo samo za one hrabrije ranoranioce.
Izvor: Sparkfun
NOV29
Napravi svoj RFID tag
Ako ne želiš da detektuješ prisustvo RFID čitača ili čak napraviš svoj vlastiti RFID tag onda je bolje da ne čitaš dalje. Ako ipak želiš ali ne znaš šta je RFID, bio bi red da pročitaš ovaj tekst. Sad kada znamo osnove, idemo dalje.
Potrebno je malo bakarne trake, plastična ili kartonska podloga, kondenzator i jedna LED-ica. Naravno, za testiranje je potreban RFID čitač.
Izvor: nmarquardt
NOV28
Levitirajući magnet
Uz pomoć Hall-ovog senzora napravljen je sklop u kojem magnet levitira. Mikrokontroler kupi podatke sa Hall-ovog senzora i određuje udaljenost permanentnog magneta od elektromagneta i time određuje da li magnet treba da se primakne ili odmakne elektromagnetu koji je montiran iznad. Na osnovu ovoga magnet možemo održavati u zraku.
Izvor: Mario M.
NOV27
PLL indukcioni grijač
Ako želite zagrijati metalno tijelo ali bez klasičnog grijača - ovo je prava stvar. Rezonantna frekvencija je drugačija za svako tijelo, pa je problem u tome što je treba pogoditi za svako tijelo koje želimo zagrijati. Ovdje je realizovan driver koji automatski pronalazi tu rezonantnu frekvenciju.
Ovaj projekt se može sagraditi i u kućnoj radionici.
Izvor: Uzzors2k
JUL14
RF modem CC1101 na 868 - 915 MHz, 125mW
Opet sam se malo zabavljao. Ovaj put sa Chipcon CC1101 RF modemima. Pravo su dobri pa sam odlučio da im dam malo više snage. 125mW tačnije.
Pločica je rađena u BatchPCB a dijelovi su nabavljeni od: Maxim-IC, Texas Instruments (Chipcon), RFcandy.com, AME Inc, Farnell.com i naravno starih Nokia telefona.
Nisam još spreman objaviti rezultate testiranja dometa, samo ću reći da je izlazna snaga predajnika veoma zanimljiva.
Izvor: Elektronika-ba