JAN8
LED displej u vizit karti
Ovu vizit kartu sigurno nećete nekome jednostavno dati u ruke. Ovo je vizit karta sa LED displejem i PIC mikrokontrolerom koja se napaja sa 3V CR2032 baterijom. Korišteni mikrokontroler je PIC16F57 a displej se sastoji od 75 crvenih SMD LED dioda. Pritiskom na bilo koja od 4 moguća dugmeta, na LED displeju se ispiše odgovarajuća poruka koju prethodno uprogramirate.
Ovo je veoma dobra vizitka koju možete uručiti nekome a da znate da je on ili ona nikada neće baciti!
Izvor: tomward
JAN7
Senzor pritiska - jeftin i u kućnoj izradi
Ukoliko vam je potreban senzor pritiska, možete ga sami sebi izraditi i to od vrlo malo dijelova: dva komadića pertinaksa, dvije žice i, glavni sastojak - vodljiva spužvica. Vodljiva spužvica je ustvari materijal na kojem bude zabodeno integralno kolo koje ste upravo kupili u radnji. Ta spužvica ima svoj karakteristični otpor koji ovisi o udaljenosti između elektroda i to je ono što nas zanima. Kako pločicama pritišćete spužvicu, njen otpor će se smanjivati jer su elektrode sve bliže jedna drugoj. Sa ovim znači dobijemo promjenljivi otpornik čija se otpornost mijenja u zavisnosti od pritiska na senzor.
Izvor: kylemcdonald
JAN6
Štampana pločica direktno iz štampača
Vjerovatno smo svi već ovo vidjeli, ali za one koji nisu ovdje je opisan postupak izrade pločica koji daje rezultat jednak onome prilikom korištenja foto-postupka!
Potreban vam je jedan stari InkJet štampač kojeg treba malo prepraviti da štampa direktno na pločicu umjesto na papir. Nakon što štampač odradi vaš željeni dizajn na pločici, potrebno je zapeći tintu na nekih 230 stepeni Celizijusa da bi postala otporna na jetkanje u kiselini. To je ključni korak za ovaj metod izrade pločica.
Izvor: Volkan S., Stefan T.
JAN5
LED luster od 160 bijelih LED dioda
Ovo je odlična primjena za nekih 160 bijelih LED dioda sa kojih jednostavno ne znate šta da radite. Cijela skalamerija se napaja iz mreže, tačnije transformatora na čijem sekundaru imamo 12V. Vertikalni nosači za LED diode koji su ujedno i linije za napajanje, su napravljeni od žbica od točkova za bicikl.
Sve u svemu, odlično izgleda!
Izvor: Dipankar
JAN4
Uređaj za mučenje zvukom visoke frekvencije
Ovaj uređaj je sagrađen iz jednog jedinog razloga - da nervira sve osobe u svojoj okolini. Zanimljivo je da u te "sve" osobe ne spadaju osobe starije od 25-30 godina jer ovaj uređaj emituje zvuk visoke frekvencije, nekih 17 kHz. Naravno, poznato je da većina osoba starijih od pomenute dobi ne čuje zvukove tih viših frekvencija.
Uređaj je baziran na ATtiny25 mikrokontroleru a može se napajati sa 3V baterijom (CR2032). Source-code je dostupan za download pa se mogu napraviti razne izmjene.
Izvor: Hungry_Myst
JAN3
USB capslocker zezancija
Ovaj uređaj emulira USB HID tastaturu kada se spoji na USB port. On u određenim intervalima, od 30sec do 8min uključuje i isključuje Caps Lock na radnoj tastaturi korisnika. Zamislite da ovaj mali stick uključite nekom od prijatelja na PC bez njegovog znanja!
Uređaj je baziran na ATtiny45 mikrokontroleru. Napaja se preko USB porta i dovoljno je mali da se jedva primjećuje.
Izvor: Garrett M.
JAN2
Baza pokretnog robota za laptop
Ako želite napraviti pokretnog robota a niste baš upoznati sa mikrokontrolerima ili vaš mikrokontroler jednostavno nema dovoljno memorije, zašto jednostavno svom laptopu ne dodati točkove?
Ovdje je predstavljena baza za pokretni robot čiji je mozak u Laptop-u. Sa ovakvom konfiguracijom nema nikakvih ograničenja - imate wireless, web kameru, možete napisati koliko god želite komplikovan softver, pristupati robotu preko bluetooth-a sa telefona, itd...
Izvor: CarlS
JAN1
Sretna nova 2009. godina!
Svim posjetiocima Elektronika.ba sajta želimo sretnu i uspješnu 2009. godinu!