MAR21

Sat od stare video kasete

Sat od stare video kasete
Sat od stare video kasete

Iako vjerovatno više nemate video (rekorder), sigurno imate nekoliko VHS kaseta u kući koje bespotrebno zauzimaju prostor. Od jedne takve video kasete, LED diode i kvarcnog sata možete napraviti neobičan zidni sat.

Treba obratiti pažnju na to da se brojčani natpisi na ploči trebaju napisati obrnuto od smjera kretanja kazaljke na satu. Upisivanje brojeva na transparentnoj pokretnoj ploči se radi urezivanjem odnosno graviranjem a moguće je i crtati brojeve zagrijanom lemilicom.

Ploču odnosno trenutni sat (ali ne i minute) osvjetljava LED dioda koja je montirana u pozadini.

Izvor: lemonie


Komentari

MAR10

Magneto-snifer

Magneto-snifer
Magneto-snifer

Ako radite bilo šta sa magnetima i trebate otkriti gdje je njegov sjeverni i južni pol ili čak "vidjeti" gdje putuju magnetne silnice, to možete uraditi sa ovim jednostavnim uređajem. Ovaj ispitivač se sastoji iz NE555 kao VCO, piezzo zujalice, hall-ovog senzora i par pasivnih komponenti.

NE555 proizvodi zvuk određene frekvencije kada hall-ov senzor ne osjeti magnetne silnice. Čim se senzor približi magnetu doći će do naponske promjene na izlazu hall-ovog senzora što je dalje spojeno na ulaz u NE555 i time će zvuk na zujalici imati drugačiju frekvenciju. Zvuk je različite frekvencije kada se senzor primakne sjevernom odnosno južnom polu magneta, tako da se veoma lako može odrediti njegov polaritet kao što je prikazano na video snimku.

Izvor: pronteon


Komentari

MAR3

Jednostavni robot koji prati svjetlo

Jednostavni robot koji prati svjetlo
Jednostavni robot koji prati svjetlo

Ovaj jednostavni robot koji prati izvor svjetla se sastoji od minimalnog broja dijelova: dva tranzistora, četiri otpornika, foto-otpornik, LED i motor. Naravno, ovo sve treba za pokretanje jednog motorića pa sve pomnožite sa 2 da bi robot mogao da se kreće lijevo-desno ka izvoru svjetla.

Postoji nekoliko verzija ovog robota a evo još jedna koju smo već ranije vidjeli. Pogledajte video snimak robota u akciji.

Izvor: dunnos


Komentari


FEB26

5-minutni GPS tracker

5-minutni GPS tracker
5-minutni GPS tracker

Ne, ovaj tracker nije vremenski ograničen na 5 minuta, nego je potrebno nekih 5 minuta da bi se sklopio. Napravljen je od toki-voki-ja (PMR446) i Garmin GPS prijemnika. Osim Garmin-a, može se koristiti bilo koji drugi GPS prijemnik, a domet praćenja je nekih 2-3km pa čak i više - što zavisi od dometa PMR stanica.

Interesantno je da ova konfiguracija uopšte radi ovako kako je spojena: RS232 izlaz iz Garmin prijemnika je direktno spojen umjesto mikrofona na PMR446 predajnoj stanici. Na prijemnoj strani umjesto zvučnika na stanici je spojen konektor koji je uboden u seriski port na PC-u. Na PC-u je instaliran Google Earth sa Earth Bridge-om koji prikazuje lokaciju GPS-a u realnom vremenu.

Ja se samo nadam da vatrogasci neće morati da prate vozilo koje ima ugrađen ovaj uređaj.

Izvor: V-Man737


Komentari

FEB21

Megafon bez baterija

Megafon bez baterija
Megafon bez baterija

Ovdje je predstavljen jednostavan mini-megafon koji ne zahtjeva baterije. Napravljen je od shake-baterije, a to je baterija koja se napaja iz sopstvenog elektrolitskog kondenzatora kojeg prethodno napunimo energijom iz naših mišića - treskanjem.

Induktivna elektronika u bateriji je zadržana a napravljeno je jednostavno audio pojačalo sa LM386 kolom i dodan zvučnik koji je ubačen u čašu. Sve je namontirano na tijelo pomenute shake-baterije.

Samo se potrudite da ne ostanete bez energije tokom veoma važnog govora.

Izvor: prizepony


Komentari

FEB18

LED u sijalici

LED u sijalici
LED u sijalici

Morate priznati da je na slici poprilično neobična situacija - LED u sijalici i sve se napaja iz gradske mreže.

Staroj sijalici je izvađena utroba i zamjenjena sa dvije LED diode u antiparalelnom spoju kojima su u seriju još spojeni kondenzator i otpornik. Kondenzator i otpornik služe da ograniče struju kroz ove dvije LED-ice. Dvije LED-ice su isturpijane do pola i zalijepljene jedna za drugu da tvore jednu "duplu" diodu. Ovaj korak nije neophodan i urađen je iz estetkih razloga.

Prilikom spajanja, odnosno testiranja morate paziti da vas ne udari struja.

Izvor: Tool Using Animal


Komentari

FEB15

Spojite brojčanik od telefona na PIC

Spojite brojčanik od telefona na PIC
Spojite brojčanik od telefona na PIC

Velika je vjerovatnoća da negdje u kući imate stari telefon sa brojčanikom ili samo brojčanik koji ste izvadili iz telefona (iz ko zna kojeg razloga) prije nego što ste ga bacili. Eh, vrijeme je da taj brojčanik povežete sa PIC mikrokontrolerom i napravite nešto od njega, možda digitalnu bravu bez tastature?

Program je pisan u MBasic-u i dostupan je za download. Korišteni mikrokontroler u ovom primjeru skeniranja brojčanika je Microchip PIC16F877, ali vi možete koristiti bilo koji mikrokontroler uz sitne prepravke priloženog programa.

Izvor: randofo


Komentari

FEB14

Pulsirajuće bežično srce za valentinovo

Pulsirajuće bežično srce za valentinovo
Pulsirajuće bežično srce za valentinovo

Ako ne znate šta pokloniti za Valentinovo ovo bi vas moglo zainteresovati. Radi se o pulsirajućem srcu koje se aktivira kada se njegova druga polovica približi na nekih 10-15 metara. U srcu je radio prijemnik, a u drugoj polovici je radio predajnik. Predajnik emituje signal svakih pola sekunde cijelo vrijeme dok je uključen. Kontrolu predaje i prijema vrše PIC12F683 mikrokontroleri. Korišteni RF prijemnik i predajnik su mali moduli na 433,92 MHz, čiju ekvivalentnu shemu možete naći ovdje.

Znači, srce poklanjate a predajnik ostaje kod vas u džepu.

Izvor: daenris


Komentari

prijatelji sajta

sponzorirani linkovi

reklame